Główne menu

Perły – klasyczny dodatek. Kiedy warto je nosić?

Perły zawsze były kwintesencją piękna. Ozdobą, która dodaje klasy i szyku. W naszyjnikach, bransoletkach, a jeszcze wcześniej na sukniach i w koronach władców. Co takiego mają perły, że kochamy je nad życie? Oto jest odpowiedź.

Perły

Czym są perły?

Perły to kamienie szlachetne, w sposób naturalny są tworzone przez małże lub ślimaki. Gdy coś z zewnątrz dostanie się do muszli (np. kamyczek czy drobinka – jakieś ciało obce), element ten w ramach obrony organizmu-matki otaczany jest masą perłową – tym samym materiałem, który znajduje się po wewnętrznej stronie
muszli.

Dzisiaj perły nie tylko pozyskuje się z natury, ale tworzy na tak zwanych fermach pereł. Jest to proces dość czasochłonny, bo wytworzenie jednej małej perły może trwać nawet trzy-cztery lata.

Z jednej muszli można pozyskać jednak nawet 50 pereł.

Perły znajdziemy w Morzu Czerwonym, u wybrzeżu Japonii, Filipin, Haiti, w wybrzeżu Ameryki Środkowej. Perły można znaleźć, o czym nie każdy wie, także w wodach słodkich, nie tylko słonych.

Perła prawdziwa a syntetyczna

Jak najszybciej rozpoznać prawdziwe perły? Odpowiedź jest prosta. Zalać je wrzątkiem. Perły prawdziwe nie stracą na swoim pięknie. Natomiast perły syntetyczne po kontakcie z gorącą wodą zostaną uszkodzone.

Oprócz pereł prawdziwych w sprzedaży są perły szklane i plastikowe, dość łatwe do rozpoznania przez wprawione oko.

Jak powstaje biżuteria z pereł?

Perły mogą mieć różne wielkości, a także skazy – coś, co będzie widoczne gołym okiem, a co zmniejsza ich wartość. Najdroższe są równe, gładkie perły, z których tworzone są naszyjniki czy bransoletki. Cena takiej biżuterii może być naprawdę wysoka.

Perły łączy się z elementami złota i srebra – w zależności od preferencji do wyboru są różne propozycje. Nie tylko naszyjniki, ale też zawieszki, pierścionki czy kolczyki.

Co symbolizują perły?

Perły są symbolem piękna, czystości i doskonałości. To bardzo klasyczna ozdoba. Idealna na najważniejsze wydarzenia, w tym eleganckie uroczystości, przyjęcia, śluby.

Czy warto nosić perły?

Niektórzy twierdzą, że do pereł trzeba dojrzeć. To dlatego tak pięknie prezentują się one dopiero u kobiet „w pewnym wieku”. Są niezwykle eleganckie i szykowne.

Swoim minimalizmem, ale jednocześnie pięknem przyciągają uwagę. Doskonale uzupełniają klasyczne stylizacje. Doskonale pasują do kobiet lubiących piękne sukienki, garsonki i damskie garnitury.

Czy perły nadadzą się do bawełnianej bluzki i jeansów? Okazuje się, że tak. Wiele kobiet mówi, że jak najbardziej i nie boi się takiego zestawienia. Perły, które kiedyś noszono tylko na specjalne, najbardziej uroczyste okazje, dzisiaj noszone są nawet na co dzień. Bo nic tak dobrze jak perły nie poprawia samopoczucia kobiety lubiącej
piękno klasyki.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>