Główne menu

Inf. prasowa
Pielęgnacja skóry noworodka – sprawdź czy robisz to dobrze!

Skóra dziecka jest bardziej delikatna i mniej odporna na czynniki zewnętrzne niż skóra dorosłego człowieka. Właśnie z tego powodu dzieci, a zwłaszcza niemowlęta, powinny być otoczone specjalną troską ze strony swoich rodziców. Pielęgnacja skóry noworodka nie jest tak trudna, jakby mogło się to wydawać – wystarczy wiedzieć, jak odpowiednio się do tego przygotować. Dowiedz się, na czym powinna polegać pielęgnacja skóry dziecka, jakie preparaty wybierać, a czego unikać?

Pielęgnacja skóry noworodka i niemowlęcia – dlaczego jest tak ważna?

Trzeba uświadomić sobie, że do 4 roku życia skóra dziecka nie stanowi bariery ochronnej dla czynników zewnętrznych w tym samym stopniu, co skóra dorosłego człowieka. Do tego czasu nie jest jeszcze w pełni wykształcona, a co za tym idzie jest podatna na wszelkie szkodliwe substancje z otoczenia, a także na drażniące odczynniki zawarte w kosmetykach. Skóra dziecka jest również mniej odporna na zakażenia, które wywołują wirusy i grzyby. Skóra noworodka jest sucha i wrażliwa, a wynika to z tego, że gruczoły potowe dziecka nie funkcjonują tak, jak u dorosłego. Podobnie praca gruczołów łojowych jest w tym przypadku inna. W okresie prenatalnym to matka produkuje łój, natomiast po narodzinach skóra dziecka staje się coraz bardziej sucha.  Wszystko to sprawia, że powstaje coraz więcej wątpliwości, jak właściwie pielęgnować skórę noworodka?

Pielęgnacja niemowlęcia

Podstawowym elementem pielęgnacji dziecka jest kąpiel. Kiedyś mamom odradzało się codzienne kąpiele, zalecając tym samym, aby robić to co dwa lub trzy dni. Najnowsze badania pokazują jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań do codziennej kąpieli niemowlaka. Nie trzeba też dodawać do wody substancji odkażających, jak zwykło robić się to kiedyś. Niektórzy mogą twierdzić, że codzienna kąpiel wysusza delikatną skórę dziecka. Jest to mit, jeśli będziemy używać do tego odpowiednich preparatów, przeznaczonych dla niemowlaków. Używanie mydła lub środków do kąpieli, które są przeznaczone dla dorosłych całkowicie odpada, ponieważ zmieniają one odczyn pH skóry i wypłukują z niej lipidy. Jednak szczególnie niebezpieczne mogą okazać się alergeny. Aby uniknąć tych błędów i ryzyka niewłaściwej pielęgnacji skóry dziecka, należy postawić na delikatne środki myjące, które mają jednocześnie właściwości natłuszczające, np. LIPIKAR OLIWKA MYJĄCĄ – do codziennej pielęgnacji skóry suchej.

Lipikar Oliwka myjąca do codziennej pielęgnacji skóry suchej

Oliwka myjąca LIPIKAR od La Roche-Posay to preparat, który jest dedykowany do codziennej pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Preparat nie zawiera w swoim składzie szkodliwych parabenów i sztucznych barwników. Dzięki formule oliwki, kosmetyk nawilża już na etapie kąpieli, co jest szczególnie ważne w pielęgnacji niemowląt. Ponadto oliwka uzupełnia poziom lipidów, aby skóra była odpowiednio i dogłębnie nawilżona. Preparat ma podwójną moc działania, jednocześnie:

 • dokładnie oczyszcza skórę, nie powodując zatykania porów,
 • natłuszcza i zapobiega powstawaniu suchości i szorstkości.

Zaawansowana formuła oliwki nie zawiera alkoholu, parabenów, sztucznych barwników, dlatego doskonale nadaje się do pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. W swoim składzie ma natomiast drogocenną niacynę i Masło Shea, które mają zbawienny wpływ na skórę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Preparat może być stosowany jako środek do kąpieli dla całej rodziny.

  4 komentarze

 • Królowa Karo

  Ja zawierzyłam marce Nivea. I doskonale się sprawdziła.

 • Iga

  super rady….o wielu rzeczach nie wiedzialam

 • Kaja89

  ja chyba nie mam ulubionej marki. stawiam na kosmetyki naturalne, bez sztucznych dodatków, teraz sporo ich na rynku. Dodatkowo przy pielęgnacji skóry niemowlaka używam te biedronkowe chusteczki nawilżane dada cotton. bardzo pomocne przy oczyszczaniu i odświeżaniu skóry. skóra jest po nich pachnąca i mięciutka, a do tego niepodrażniona 🙂

 • yowitkaa

  niestety popularne marki często mają substancje bardzo drażnaicę, ja kupuje w aptece oliwkę bez parabenów z wyciągiem z rumianku

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>