Główne menu

Pierwsza ciąża po 30. Jak się przygotować?

Z roku na rok rośnie świadomość dotycząca macierzyństwa. Pierwsza ciąża jest coraz częściej nie wynikiem „wpadki” czy zrządzenia losu, ale dobrze przemyślanej decyzji. Tak jest aż w 64% przypadków. Do ciąży przygotowujemy się, zarówno mentalnie, jak i finansowo. Czekamy na czas, aż będziemy miały odpowiednie warunki i poczujemy głęboką chęć powiększenia rodziny. Coraz częściej w pierwszą ciążę zachodzimy właśnie po 30. Według biologów i ginekologów, nie jest to najlepszy czas, bo pod względem fizycznym dużo lepiej planować powiększenie rodziny w okolicy 20 urodzin, na szczęście jednak współczesna wiedza i doświadczenie sprawiają, że pierwsza ciąża po 30 tylko w niewielkim stopniu różni się od ciąż kobiet po 20. Jak się do niej przygotować?

Pierwsza ciąża po 30

Kiedy jest najlepszy czas na pierwsze dziecko?

Ponad połowa zapytanych Europejek uważa, że najlepszy wiek na rodzenie pierwszego dziecka to 25-29 lat. Wśród Polek ten przedział wiekowy wskazało aż 63% zapytanych kobiet.  Dla porównania w Grecji 40% kobiet uznało, że najlepszy okres na urodzenie pierwszego dziecka to 30-39 lat. Natomiast Ukrainki są zdania, że pierwsze dziecko warto urodzić, mając 23 lata.

Pierwsza ciąża po 30

Czy zatem pierwsze dziecko po 30 to nie najlepszy pomysł? Oczywiście, że nie. Nie można oceniać tego aspektu w ten sposób.

Jeśli mamy obok odpowiedniego partnera, dobre warunki (niekoniecznie najlepsze! Bo wbrew pozorom dziecku najbardziej potrzeba uwagi i czasu rodziców), warto przemyśleć, czy nie zdecydować się na pierwsze dziecko wcześniej niż po 30.

Dlaczego to tak istotne?

Niestety z prostej przyczyny: świadome odkładanie decyzji o macierzyństwie może być ryzykowne. Zwłaszcza jeśli okaże się, że pojawią się problemy z zajściem w ciążę, które są coraz powszechniejsze.

Szczyt kobiecej płodności występuje w 25 roku życia, w kolejnych latach systematycznie spada, a po 35 roku życia gwałtownie się obniża.

Największą szansę na zajście w ciążę, liczoną na 20-25% w każdym cyklu mają dwudziestolatki. U trzydziestolatek szanse te zmniejszają się do 15-20%, ale nadal są dość wysokie. Po 35 roku życia coraz częściej dochodzi do cykli bezowulacyjnych, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Ponadto wraz z wiekiem rośnie ryzyko poronień i ciąż pozamacicznych. Ponadto istnieje większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz problemów z wysokim ciśnieniem krwi w ciąży.

Jedno z badań wykazało, że wraz upływem czasu rośnie ryzyko cięć cesarskich. U kobiet po 30. jest ono aż dwukrotnie wyższe niż u 20 latek.

Poza tym wraz z wiekiem kobiety generalnie (choć nie zawsze) przechodzą ciążę gorzej, są bardziej zmęczone, rośnie ryzyko powikłań zarówno u nich, jak i u rozwijającego się dziecka. Dla przykładu u 20 latki ryzyko wystąpienia zespołu Downa u dziecka wynosi 1:1600, u kobiety w wieku 30 lat 1:900, a u kobiety 35-letniej 1:350. Po 40. ryzyko jest równe 1:100.  Znacznie wzrasta również zagrożenie wystąpienia wad chromosomalnych.

Wraz z wiekiem rośnie także ryzyko endometriozy i zespołu policystycznych jajników, które mogą utrudniać zajście w ciążę.

 

Kiedy Polki rodzą pierwsze dziecko? Pierwsza ciąża po 30

Przeciętna Polka rodzi pierwsze dziecko w wieku 27 lat. Przez 20 lat średni wiek przyjścia na świat pierwszego dziecka wzrósł  w Polsce o 3 lata. W 1996 roku pierworódka miała przeciętnie 24 lata, w 2015 już 27 lata. 

W Unii Europejskiej przeciętny wiek rodzenia pierwszego dziecka wynosi 28,9.

Jak się przygotować do pierwszej ciąży po 30?

Nie zawsze mamy szansę na ciążę w najlepszym biologicznie momencie, czyli około 20 roku. Czasami życie układa się tak, że wczesna ciąża nie jest możliwa i faktem staje się pierwsza ciąża po 30.

Coraz więcej kobiet rodzi pierwsze dziecko po 30, a nawet 35 roku życia czy 40. Niezależnie od tego, czy masz 20, 30 czy 40 lat, warto dobrze się do ciąży przygotować. Oto najważniejsze wskazówki:

 • co najmniej 3 miesiące przed ciążą odstaw antykoncepcję,
 • jeśli palisz papierosy, odstaw je,
 • bardzo ostrożnie podchodź do przyjmowania leków i suplementów, najlepiej porozmawiaj na ich temat z ginekologiem,
 • zrezygnuj lub maksymalnie zminimalizuj picie alkoholu,
 • zadbaj o zdrową, zróżnicowaną, dobrze zbilansowaną dietę,
 • staraj się być aktywna fizycznie, najlepiej dużo spaceruj, minimum 30 minut dziennie,
 • dbaj o odpoczynek i zdrowy sen,
 • przed staraniem się o ciążę przyjmuj przez 3 miesiące kwas foliowy,
 • odwiedź swojego ginekologa i powiedz o swoich planach, wykonaj zalecone przez lekarza badania,
 • odwiedź stomatologa i sprawdź, czy nie będzie konieczne leczenie zębów.

Jak szybko zajść w ciążę po 30?

 • Współżyj z partnerem 3-4 razy w tygodniu bez zabezpieczenia,
 • Uprawiaj seks w dni płodne,
 • Jeśli masz mniej niż 35 lat i po pół roku bezowocnych starań nie zajdziesz w ciążę, udaj się do lekarza w celu sprawdzenia, czy problemem Twoim i partnera nie jest niepłodność. Jeśli masz więcej niż 35 lat, na wizytę udaj się po 3 miesiącach starań.

  8 komentarzy

 • Elisabeth

  no pięknie, że dajesz nadzieję kobietom po 30tce 🙂

 • Mozaika Rzeczywistośći

  To jedna z tych kwestii, których według mnie nie da się w sposób prosty ocenić. Zawsze takie sprawy jak zajście w ciąże to masa różnych czynników. Moim zdaniem wszystko zależy od czynników materialnych, lokalowych, podejścia pary do posiadania dziecka itp. itd. Dlatego każda kobieta, każdy mężczyzna, w końcu każda para musi sobie wziąć pod uwagę te wszystkie aspekty, które podajesz, przeanalizować je i zdecydować.

  Na razie załatwiłem część spraw związanych z leczeniem. 🙂

  Pozdrawiam!

 • jotka

  Czasami zbytnie staranie sie przynosi odwrotny skutek, różne blokady psychiczne tez maja wpływ na ewentualna ciążę.
  Sama rodziłam w wieku 30 lat, tak po prostu wyszło i nie żałuję:-)

 • 30+

  Szczerze mowiac, to po przeczytaniu tego sie odechciewa. Mnie to przeraza. I nie chce miec dzieci.

 • psyche

  w związku z planowaną ciążą odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, zaczęłam się zdrowiej odżywiać czy polecacie jakieś witaminy dodatkowo?

 • solka

  @psyche polecam suplementy dla kobiet planujących dziecko, które w swoim składzie zaawierają cynk, który wpływa na płodność 😉

 • Justyna

  Planowanie ciąży po 30 to w moim kręgu normalka. Wiadomo, że trzeba się lepiej przygotować. Zdrowe odżywianie a d tego odpowiednie suplementy to podstawa. Ja stawiałam na sprawdzone z firmy Naturell – Folian i Omega-3 1000. To była moja podstawa podczas ostatniej ciąży w wieku 37 lat. Mała za tydzień będzie miała roczek i żywe z niej sreberko

 • Magda

  Mam 27 lat i dziecko (jeżeli w Ogóle) planuję mieć po 30

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>