Główne menu

Pierwsze objawy trądziku różowatego – uważaj na nie

Istnieje wiele chorób skóry. Jedną z najczęściej występujących jest trądzik, który może towarzyszyć nam przez całe życie. Już w pierwszych miesiącach życia często rozwija się trądzik niemowlęcy, później w okresie dojrzewania przychodzi czas na trądzik młodzieńczy, a w wieku dojrzałym – trądzik różowaty. O ile informacje na temat symptomów trądziku młodzieńczego są dobrze rozpowszechnione, to często wątpliwości budzą pierwsze objawy trądziku różowatego. Oto one.

Pierwsze objawy trądziku różowatego – zaczerwienienia skóry i wypieki

Przebieg trądziku różowatego ma bardzo indywidualny charakter. U każdej z osób choroba może rozwijać się w różnym tempie, niemniej jednak pierwsze objawy są zazwyczaj podobne. Badania przeprowadzone przez National Rosacea Society pozwoliły ustalić, że jako pierwsze pojawiają się uderzenia gorąca (wypieki) i uporczywe zaczerwienienia skóry. 

W badaniu wzięło udział 1072 pacjentów z trądzikiem różowatym. 31% z nich uznało, że pierwszym objawem trądziku różowatego, jakiego doświadczyli były wypieki, 63% wskazało, że był to drugi symptom, który zwrócił ich uwagę. 24% zauważyło, że pierwszym objawem trądziku różowatego było u nich utrzymujące się zaczerwienienie skóry.

objawy trądziku różowatego

 

Zaczerwienienie skóry w przebiegu trądziku różowatego zazwyczaj obejmuje policzki, brodę, nos i czoło. Zmiany na skórze mogą pojawiać się i znikać. Z biegiem czasu zaczerwienienia mają tendencję do utrwalania się. Jeśli nie zostanie zastosowane skuteczne leczenie, na skórze mogą zacząć się rozwijać guzki i krostki. Kolejnym etapem rozwoju choroby są obrzęki, które powstają zwłaszcza w centralnej części twarzy – w okolicy nosa. Zmiany na skórze powodują nieprzyjemne objawy: pieczenie, kłucie, uczucie napięcia.

Zastosowanie leczenia na wczesnych stadiach choroby pozwala w wielu sytuacjach uniknąć powstania bardziej zaawansowanych zmian – krostek, guzków i obrzęków.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy trądziku różowatego?

25% respondentów wskazało, że pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiły się w 30 roku życia, 22% zauważyło zmiany na skórze w wieku 40 lat i więcej, 25% odpowiedziało, że było powyżej 50 roku życia. Niestety trądzik różowaty może rozwijać się nawet przed 30 rokiem życia, 17% zauważyło pierwsze symptomy choroby w wieku 20 lat, a 11% poniżej 20 roku życia.

Pierwsze objawy trądziku różowatego są często nierozpoznawane

Pierwsze objawy trądziku różowatego często nie są kojarzone z chorobą. Szuka się innych przyczyn ich pojawienia się. Zarówno zaczerwienienie skóry, jak i jej pieczenie utożsamiane są z oparzeniem słonecznym, podrażnieniem wywołanym przez czynniki środowiskowe (chłód, mróz, wiatr, silne słońce), jak również alergie, czy złą tolerancją na kosmetyki. Dlatego w praktyce bardzo często pacjenci doświadczają wielu objawów wskazujących na trądzik różowaty, zanim zaczynają szukać pomocy u specjalisty. Aż 43% osób badanych wskazało, że potrzebowało ponad roku od wystąpienia pierwszych objawów, by zacząć szukać pomocy u specjalisty.

Kolejne objawy trądziku różowatego

  • guzki, nierówności na skórze,
  • niedoskonałości przypominające pryszcze,
  • rozszerzone naczynia krwionośne, wyraźne pajączki,
  • pieczenie lub klucie skóry,
  • wypukłe czerwone plamki na skórze,
  • obrzęki,
  • podrażnienie oczu.

Trądzik różowaty zaczyna się niewinnie, często objawia się tendencją do rumienienia. Jeśli choroba występuje w rodzinie, warto zwrócić uwagę już na te niewinne symptomy i możliwie szybko na nie reagować.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>