Główne menu

Pierwsze objawy trądziku różowatego – uważaj na nie

Istnieje wiele chorób skóry. Jedną z najczęściej występujących jest trądzik, który może towarzyszyć nam przez całe życie. Już w pierwszych miesiącach życia często rozwija się trądzik niemowlęcy, później w okresie dojrzewania przychodzi czas na trądzik młodzieńczy, a w wieku dojrzałym – trądzik różowaty. O ile informacje na temat symptomów trądziku młodzieńczego są dobrze rozpowszechnione, to często wątpliwości budzą pierwsze objawy trądziku różowatego. Oto one.

Pierwsze objawy trądziku różowatego – zaczerwienienia skóry i wypieki

Przebieg trądziku różowatego ma bardzo indywidualny charakter. U każdej z osób choroba może rozwijać się w różnym tempie, niemniej jednak pierwsze objawy są zazwyczaj podobne. Badania przeprowadzone przez National Rosacea Society pozwoliły ustalić, że jako pierwsze pojawiają się uderzenia gorąca (wypieki) i uporczywe zaczerwienienia skóry. 

W badaniu wzięło udział 1072 pacjentów z trądzikiem różowatym. 31% z nich uznało, że pierwszym objawem trądziku różowatego, jakiego doświadczyli były wypieki, 63% wskazało, że był to drugi symptom, który zwrócił ich uwagę. 24% zauważyło, że pierwszym objawem trądziku różowatego było u nich utrzymujące się zaczerwienienie skóry.

 

Zaczerwienienie skóry w przebiegu trądziku różowatego zazwyczaj obejmuje policzki, brodę, nos i czoło. Zmiany na skórze mogą pojawiać się i znikać. Z biegiem czasu zaczerwienienia mają tendencję do utrwalania się. Jeśli nie zostanie zastosowane skuteczne leczenie, na skórze mogą zacząć się rozwijać guzki i krostki. Kolejnym etapem rozwoju choroby są obrzęki, które powstają zwłaszcza w centralnej części twarzy – w okolicy nosa. Zmiany na skórze powodują nieprzyjemne objawy: pieczenie, kłucie, uczucie napięcia.

Zastosowanie leczenia na wczesnych stadiach choroby pozwala w wielu sytuacjach uniknąć powstania bardziej zaawansowanych zmian – krostek, guzków i obrzęków.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy trądziku różowatego?

25% respondentów wskazało, że pierwsze objawy trądziku różowatego pojawiły się w 30 roku życia, 22% zauważyło zmiany na skórze w wieku 40 lat i więcej, 25% odpowiedziało, że było powyżej 50 roku życia. Niestety trądzik różowaty może rozwijać się nawet przed 30 rokiem życia, 17% zauważyło pierwsze symptomy choroby w wieku 20 lat, a 11% poniżej 20 roku życia.

Pierwsze objawy trądziku różowatego są często nierozpoznawane

Pierwsze objawy trądziku różowatego często nie są kojarzone z chorobą. Szuka się innych przyczyn ich pojawienia się. Zarówno zaczerwienienie skóry, jak i jej pieczenie utożsamiane są z oparzeniem słonecznym, podrażnieniem wywołanym przez czynniki środowiskowe (chłód, mróz, wiatr, silne słońce), jak również alergie, czy złą tolerancją na kosmetyki. Dlatego w praktyce bardzo często pacjenci doświadczają wielu objawów wskazujących na trądzik różowaty, zanim zaczynają szukać pomocy u specjalisty. Aż 43% osób badanych wskazało, że potrzebowało ponad roku od wystąpienia pierwszych objawów, by zacząć szukać pomocy u specjalisty.

Kolejne objawy trądziku różowatego

 • guzki, nierówności na skórze,
 • niedoskonałości przypominające pryszcze,
 • rozszerzone naczynia krwionośne, wyraźne pajączki,
 • pieczenie lub klucie skóry,
 • wypukłe czerwone plamki na skórze,
 • obrzęki,
 • podrażnienie oczu.

Trądzik różowaty zaczyna się niewinnie, często objawia się tendencją do rumienienia. Jeśli choroba występuje w rodzinie, warto zwrócić uwagę już na te niewinne symptomy i możliwie szybko na nie reagować.

  5 komentarzy

 • Jula

  w mojej rodzinie niestety ma wujek…kiepska sprawa z trądzikiem rozowatym

 • L. B.

  No właśnie trądzik jest moją zmorą, aczkolwiek nie jest to ta mocna postać, choć również nie chce zniknąć. Musiałabym brać ciągle antybiotyk, bo jedynie wtedy miałam skórę bez ani jednej czerwonej plamki. ;/ Współczuję sobie i wszystkim, którzy się z tym dziadostwem zmagają.

 • Pinch of Kitchen

  Oj niestety ten wpis dotyczy też mnie 🙁

 • Babownia

  UUUUU bardzo sie tego obawiam, bo mam kłopot z naczynkami 🙁 uważnie przygladam się skórze. Naczynka, czy może już trądzik? 🙁

 • Yolsh

  Trochę mnie zaskoczył związek z oczami. Nie spodziewałam się takie symptomu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>