Główne menu

Pierwsze siwe włosy – mogą pojawić się wcześniej niż myślisz

Pierwsze siwe włosy? To nie jest wydarzenie, które chciałabyś świętować…Jednak prędzej czy później ten moment nastąpi. Czy da się go odsunąć w czasie i już dzisiaj opóźnić siwienie włosów?

Pierwsze siwe włosy – coraz wcześniej

W pokoleniu naszych rodziców i dziadków pierwsze siwe włosy pojawiały się w okolicy 40 urodzin. Dzisiaj proces ten może przebiegać znacznie szybciej. Naukowcy i lekarze zauważają, że siwiejemy coraz wcześniej, co trzecia osoba ma siwe włosy już przed 30-stymi urodzinami. Proces ten może być zapoczątkowany około 25 urodzin, kiedy większość z nas nawet nie myśli, że to możliwe! I choć w powszechnej opinii winą obarcza się przede wszystkim stres, to okazuje się, że przyczyna może być również niestety niezależna od nas – genetyka.

Pierwsze siwe włosy

 

Problemem jest stres?

Proces siwienia zapisany jest w genach. To, kiedy nasze włosy zmienią kolor, uzależnione jest od tego, jak siwienie przebiegało u naszych rodziców. Jednak genetyka to nie wszystko. Znaczenie mają także czynniki zewnętrzne. Jednym z nich jest właśnie stres.

Nadmiar negatywnych emocji, z którymi nie umiemy sobie poradzić decyduje o niedoborze witamin z grupy B. A to z kolei sprawia, że włosy tracą swój kolor. Badania w ośrodkach w kilku miejscach na świecie pozwoliły udowodnić, że uzupełnienie witaminy B może spowolnić siwienie lub odsunąć je w czasie.

Pierwsze siwe włosy – co robić?

Gdy zauważysz pierwsze siwe włosy, być może przyjmiesz ten fakt ze spokojem. Możesz też mu zaprzeczyć, po prostu wyrywając srebrzącą się nitkę.  Niestety to na niewiele się zda, bo pierwsze siwe włosy zazwyczaj dość szybko rozprzestrzeniają się na całej głowie i pomysł ich eliminowania przestaje być możliwy.

Dzisiaj ze względu na popularność koloryzacji wychwycenie tego momentu, kiedy włosy zmieniają kolor, może być trudne. Gdy proces staje się bardziej zaawansowany i odrosty z ciemnego zabarwienia mieniają się na siwe, wszystko staje się jasne…

Co w takiej sytuacji?

Istnieją zatem dwie dobrze znane drogi – albo zaakceptować siwienie włosów i pozwolić, by z czasem cała fryzura zmieniła kolor na srebrny. Lub częściej wybierana opcja – zdecydować się na koloryzację, która ukryje siwe włosy.

Naturalne metody spowalniające siwienie włosów

Nie ma uniwersalnego leku na siwienie. Nie ma jednego sposobu, który zahamowałby ten proces. Istnieją jednak domowe sposoby, które stosowane są przez tysiące kobiet. Najpopularniejsze to:

 • olej kokosowy – masowanie skóry głowy olejem kokosowym pozwala zachować fryzurze optymalną wilgoć. Dostarcza również cennego kwasu laurynowego i witaminy E. Doskonale odżywia i zmiękcza włosy, co ma również zapobiegać ich siwieniu.
 • rzuć palenie – istnieje mnóstwo źródeł na temat szkodliwego wpływu palenia na wygląd włosów i kondycję skóry. Rzucenie palenia ma również korzystny wpływ na krążenie, co może spowolnić proces siwienia włosów.
 • dbaj o optymalne nawodnienie organizmu – skutkiem odwodnienia może być przedwczesne siwienie włosów. Dlatego zadbaj o to, aby ograniczyć ilość kofeiny i alkoholu, które prowadzą do odwodnienia. Zminimalizuj ilość smażonych, pikantnych i kwaśnych dań, które również mogą prowadzić do odwodnienia, zmniejszenia odżywienia włosów i pogorszenia ich kondycji,
 • jedz pokarmy bogate w miedź – orzechy, bataty, szpinak, mięsa, jeżyny, ananasy, granaty, pestki dyni. Dieta bogata w miedź może zwiększyć ilość melaniny i opóźniać proces starzenia się.
 • optymalna ilość jodu – również niedobór jodu może prowadzić do przedwczesnego siwienia. Dlatego sięgaj po marchewkę, szpinak, dbając o to, by dostarczać odpowiednią ilość tej substancji.
 • zadbaj o witaminę B12 – niedobór witaminy B12 może powodować przedwczesne siwienie. Dlatego sięgnij po składniki bogate w witaminę B12: jaja, ser, wołowinę, banany, ryby i jagnięcinę.
 • wystarczająca ilość snu – niestety dzisiaj mało kto ma czas, by spać wystarczająco długo, a to bardzo ważne. Sen pozwala zminimalizować przykre konsekwencje stresu.
 • popraw krążenie – nawet najlepsze suplementy diety nie pomogą, jeśli nie zadbasz o krążenie. Dla kondycji włosów bardzo duże znaczenie ma regularny wysiłek fizyczny, niekoniecznie mocno angażujący. Pomocne będzie też masowanie skóry głowy.

  8 komentarzy

 • My Strawberry Fields

  Ja już od jakiegoś czasu widzę pierwsze siwe włosy, ale za bardzo się nimi nie przejmuję. Taki urok bycia przed 30 😉 Muszę jednak zdecydowanie więcej pić!

 • L. B.

  Oooo, ta wiedza mi się przyda, bo jeszcze jestem przed 25-tym rokiem życia. I właśnie też zrezygnowałam z farbowania włosów, by cieszyć się swoim naturalnym kolorem zanim osiwieję. Pozdrawiam.

 • Zwykła Matka

  No to musze zacząć mężowi masować głowę olejem kokosowym 🙂 U mnie siwizne dobrze pokrywa farba, więc nawet nie wiem ile tych paskudztw już jest 🙂

 • Yolsh

  Liczę na to, że dzięki genom za szybko siwego włosa u siebie nie zobaczę. Mnie te informacje podłamały, że może już nie zostało mi czasu na brak tego koloru na włosach.

 • Matka na Szczycie

  Ja włosy farbuję od 20 lat, więc nie mam pojęcia, jakie mam moje naturalne, może już połowa siwych, choć nie sądzę, bo odrost jest zawsze wkurzająco ciemny 😉

 • m.

  Siwizna to symptom obniżenia się kwasu solnego w organizmie. Polecam lekturę „Zielonego koktailu życia”, jest wyjaśnione, dlaczego.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>