Główne menu

Pierwsze zmarszczki po 30-stce. Zaakceptować czy walczyć?

Gdy masz 30 lat+, Twoja skóra jest jeszcze młoda. Jednak pierwsze zmarszczki mogą się pojawić już na tym etapie.

A będąc szczerą, to większość z nas ma zmarszczki ledwo po przekroczeniu trzydziestych urodzin. Zdarza się, że pojawiają się jeszcze szybciej, a tylko u nielicznych szczęściar zdobią twarz dopiero po 40-stce.

Kiedy pojawią się pierwsze zmarszczki?

Od czego zależy moment pojawienia się pierwszych zmarszczek?

Naukowcy nie mają wątpliwości, że głównymi czynnikami decydującymi jest typ skóry (genetyka) i struktura kości (kształt twarzy). Znaczenie ma także styl życia, dieta, a także sposób pielęgnacji skóry. Moment pojawienia się pierwszych zmarszczek przyspiesza palenie papierosów, opalanie na solarium, brak używania kremów z filtrami UV.

pierwsze zmarszczki

O ile w pewnym stopniu możemy spowolnić proces starzenia się skóry i oddalić w czasie chwilę, kiedy zmarszczki spojrzą na nas z lustra, o tyle nie ma metody, by ten proces zatrzymać.

Choć dla wielu kobiet to bolesne – starzenie się skóry to naturalny proces, sygnalizujący wszystkie zmiany, które nastąpiły na przestrzeni lat.

Świetnie opisuje to w swojej piosence Maja Koman. Posłuchajcie tekstu:

Dlaczego skóra się starzeje?

Starzenie skóry odbywa się na dwóch poziomach. Po pierwsze dochodzi do pogrubienia naskórka, czyli najwyższej warstwy naszej skóry oraz zmniejsza się dopływ krwi do skóry. Skóra traci wodę, staje się sucha i gorzej przyjmuje składniki odżywcze.

Jak przeciwdziałać starzeniu skóry?

Istnieje kilka sposobów, by zachować skórę na dłużej młodą. Metody te są znane, jednak powtórzę je tutaj.

1. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i stosuj kremy z filtrami przeciwsłonecznymi – SPF 20 lub 30 – słońce to główny winowajca przedwczesnego starzenia się skóry (koniecznie zobacz ten film).

2. Pij dużo wody. Niedostateczne nawilżenie jest przyczyną powstawania zmarszczek. Aby skóra była nawilżona i elastyczna, należy zadbać o nią od środka.

3. Rzuć palenie/Nie pal. Palenie papierosów przyspiesza starzenie się skóry. Wszystko z powodu zmniejszenia dopływu krwi oraz gorszego odżywienia, konsekwencją jest utrata elastyczności i wilgoci.

4. Wysypiaj się. Nie jest to proste, ale jakość i długość snu ma znaczenie. Gdy się nie wysypiasz, organizm wytwarza nadmiar kortyzolu, co prowadzi do rozpadu komórek skóry.

5. Śpij na plecach. Jeśli bardzo zależy Ci na tym, by zmarszczki nie powstały na skórze, śpij na plecach. Jeśli leżysz na twarzy, skóra jest ściśnięta, a ten fakt ma negatywny wpływ na jej stan. Poza tym spanie na brzuchu przyspiesza pojawienie się zmarszczek na szyi.

6. Znajdź sposób na stres. Długotrwały stres, który opanowuje ciało, obrazowo to określając – zjada Twoją skórę od środka. Jak to możliwe? Stres powoduje wydzielanie dużej ilości hormonu, kortyzolu, który zmniejsza grubość tkanki podskórnej. W konsekwencji skóra staje się cieńsza i bardziej pomarszczona.

7.Nie przesadzaj z częstotliwością mycia twarzy i z ilością zabiegów kosmetycznych. Zbyt duża ilość zabiegów oczyszczających twarz nie działa korzystnie na naturalne bariery ochronne skóry, usuwa z niej substancje, które ją nawilżają oraz stanowią barierę ochronną.

8. Zwróć uwagę na dietę – jedz możliwie nieprzetworzoną żywność, świeże owoce, warzywa, nasiona, ryby, które ze względu na ilość przeciwutleniaczy – spowalniają proces starzenia się skóry.

  6 komentarzy

 • Ula

  Mam 33 lata i ani jednej zmarszczki 🙂

 • Anita

  mam 33 lata i odziedziczona gladka twarz, moja mama dopiero grubo po 40stce dostala zmarszczek a moja babcia ma ok 90 lat i wyglada super jak na swoj wiek..dobrze miec dobre geny haha

 • Lusiak

  Twierdzę, że głównym winowajcą zmarszczek jest jednak opalanie…Za przykład podam siebie i swoją Mamę. Otóż Mama wielbi opalanie całe życie i im mocniejsza opalenizna tym lepsza- ma teraz lat ok 60 i wygląda na 70+, dodatkowo ma bardzo brzydkie plamy na skórze. Ja ze słońca korzystam umiarkowanie i mocno się chronię przed promieniowaniem kremami z filtrem 30+ i suplementem diety beta Solar i mam piękną złotobrązową opaleniznę cały rok, a będąc po trzydziestce nie mam nawet jednej zmarszczki! W sklepach pytają mnie o dowód 🙂

 • Anna

  Po 30 jeszcze nie ma zmarszczek. Po 40 dopiero miałam i szczerze mnie przerażają, bo nie czuję się staro. Robię zabiegi w BeautyCare w Tychach, bo to pomaga mi się lepiej czuć. Nie chcę patrzeć na to jak się starzeję…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>