Pigwa na zdrowie. 5 cennych właściwości
Istnieją owoce mniej popularne, a równie warte uwagi co te klasyczne, rodzime i dobrze znane. Na przykład taka pigwa. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zachwyca coraz większe grupy osób. Choć nadal jest to roślina stosunkowo rzadko uprawiana w Polsce, to przekonujemy się do niej coraz bardziej.
Ni to gruszka, ni to…pigwa
Wygląda nieco jak gruszka, ale gruszką nie jest. Pigwa. Sezon na te owoce trwa najlepsze w październiku, choć pigwy dojrzewają już we wrześniu.
Poleca się zbierać je po pierwszych przymrozkach, kiedy owoce pigwy mają najdelikatniejszy, najwyżej ceniony smak. Najlepsze owoce są mocno żółte, dojrzałe, miejscowo mające nawet czerwoną skórkę. Początkowo skórka pokryta jest meszkiem, ale później zyskuje ładny woskowaty nalot.
Ma wielkość jabłka i jasną żółtą skórkę. Podobne do pigwy są pigwowce, które jednak są znacznie mniejsze, bo wielkością przypominają morele. Pigwowce nazywane są polskimi cytrynami. Wyróżniają się intensywnym, kwaskowatym smakiem, mają nawet siedmiokrotnie więcej witaminy C niż uwielbiana cytryna.
Dużą popularnością cieszą się pigwy odmiany ukraińskiej, które można jeść na surowo (większość odmian pigwy nadaje się do spożycia dopiero po obróbce). Mają kształt podobny do gruszki i ważą maksymalnie niecałe 500 gramów (niektóre mogą ważyć nawet 1 kg).. Mają miękki i soczysty miąższ. Nadają się także do przygotowywania soków.
Uprawa
Uprawa pigwy w ogrodzie nie jest szczególnie skomplikowana. Roślina lubi ciepłe stanowisko, osłonięte od wiatru. Niestety jest wrażliwa na chłody, dużo bardziej niż jabłonie czy grusze. Lubi podłoże próchnicze o lekko kwaśnym odczynie.
Warto ją uprawiać, pigwa doskonale nadaje się do przygotowania soku czy konfitury.
Pigwa obniża ciśnienie krwi
Jedzenie pigwy i przetworów z niej przygotowanych może być bardzo korzystne dla zdrowia. Owoce pigwy obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Chroni przed chorobami
Pigwa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy. A te wspomagają funkcjonowanie całego organizmu. Co istotne, zmniejszają negatywny wpływ stresu, ograniczają stany zapalne, chronią przed uszkodzeniami komórek. Dbają o doskonałą kondycję organizmu. Zbyt duża ilość wolnych rodników to recepta na gorsze samopoczucie, szybsze starzenie i choroby. Pigwa temu wszystkiemu zapobiega.
Najważniejsze przeciwutleniacze, które zawiera pigwa to flawonole, takie jak kwercetyna i kemferol, które wykazują silne przeciwzapalne właściwości.
Pigwa na alergię
Pigwa to również świetny naturalny środek na alergię. Wykazano, że może hamować odpowiedź immunologiczną, stabilizując pracę układu odpornościowego.
Pigwa może wspomagająco być stosowana do leczenia objawów alergii – kataru siennego, łzawienia i kichania, a także astmy. Badania nad działaniem antyalergicznym pigwy trwają. Potrzebne jest więcej informacji na ten temat.
Zapewnia lepsze trawienie
Pigwę warto włączyć do menu z uwagi na to, że owoce te wspomagają trawienie. Chronią przed zaparciami i wzdęciami. Dzięki temu, że są dobrym źródłem błonnika (zawierają aż 1,9g na 100 gramów pigwy) mogą dostarczać naprawdę wiele tego drogocennego składnika. Z jednej strony zapewniając sytość, a z drugiej pozwalają na skuteczne usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Mnóstwo witamin
Pigwa dostarcza też mnóstwa witamin. Wraz ze 100 gramami owocu dostarczymy aż 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, 1,5% zapotrzebowania na witaminę B1 oraz 2% na witaminę B6. Dodatkowo, oprócz witamin, są też minerały – 4% dziennego zapotrzebowania na potas, 2% dziennego zapotrzebowania na magnez, 3,6% na żelazo, 13% dziennego zapotrzebowania na miedź.
W 100 gramach pigwa ma około 50 kalorii, czyli jest to roślina bardzo niskokaloryczna. Można ją jeść na zdrowie, korzystając z długiej listy pozytywnych właściwości.
Zostaw komentarz