Główne menu

Plamy z długopisu – jak je usunąć?

Plamy z długopisu na obrusie, dziecięcych ubrankach czy ulubionej bluzce mogą być trudne do wywabienia. Na szczęście są metody, które pozwalają je usunąć z różnych powierzchni – niekoniecznie z tkanin.

Plamy z długopisu – metoda pierwsza

Plamy możesz usunąć przy użyciu alkoholu. Użyj odrobiny i wetrzyj go w plamę. Pozostaw na tkaninie przez kilkanaście minut i po tym czasie postaraj się zetrzeć plamę czystą ściereczką.

 

Metoda druga

Plamy z długopisu

Ta metoda może być stosowana tylko do tkanin lnianych (w każdym kolorze) i białej bawełny. Potrzebny nam będzie roztwór kwasu szczawiowego dostępny w sklepie chemicznym.

Pół łyżeczki kryształków kwasu szczawiowego rozpuszczamy w szklance gorącej wody. Tkaninę wokół zabrudzenia obwiązujemy lnianą tasiemką, by uniknąć rozlania się plamy. Następnie zanurzamy zabrudzenie w roztworze, moczymy przez około 3 minuty, dokładnie płuczemy i pierzemy w gęstych mydlinach.

Metoda trzecia

Plamy z długopisu na białych tkaninach można usunąć dzięki szybciej reakcji. Świeżą plamę posypujemy solą, pocieramy połówką cytryny, spłukujemy i pierzemy.

Plamy z długopisu – metoda czwarta

Ten sposób sprawdza się na tkaninach kolorowych. Polega on na użyciu mleka i pomidora. Trzeba działać jednak szybko. Świeżą plamę zanurzamy w letnim mleku, następnie płuczemy. Możemy również sięgnąć po dojrzałego pomidora, rozkroić go i potrzeć nim plamę, a następnie moczymy tkaninę w chłodnej wodzie. Plama zazwyczaj znika podczas kolejnego prania.

Metoda piąta

Metoda ta polecana jest szczególnie na plamy z długopisu żelowego. Może być skuteczna tylko wtedy, gdy zareagujemy ekspresowo i spróbujemy wymazać plamę gumką do mazania.

Plamy z długopisu – metoda szósta

Jeśli chcemy wywabić plamy z powierzchni plastikowej lub winylowej przyda się olejek eukaliptusowy. Wystarczy nasączyć ściereczkę olejkiem i przetrzeć nim powierzchnię, uprzednio sprawdzając jej działanie w niewidocznym miejscu.

A Wy, znacie skuteczne, szybkie metody usuwania plam z długopisu? Udało się Wam wywabić plamy? Podzielcie się swoim doświadczeniem i pomóżcie innym.Wszystko po o, żeby jeszcze skuteczniej usuwać spore plamy, które niszczą naszą odzież i domowe sprzęty.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>