Główne menu

Plastry antykoncepcyjne – zalety i wady

Nie ma, jak dotąd, idealnej metody antykoncepcyjnej.  Być może w przyszłości powstanie sposób pozbawiony wad, póki co pozostaje mierzyć się z dostępnymi opcjami, co często oznacza wybór mniejszych skutków ubocznych. Jedną z popularniejszych obecnie opcji są plastry antykoncepcyjne, uważane za wygodniejsze w stosowaniu niż tabletki. Dla kogo jest to dobra metoda antykoncepcyjna? O czym warto pamiętać, decydując się na nią?

Plastry antykoncepcyjne – hormonalna metoda antykoncepcyjna

Plastry antykoncepcyjne posiadają w składzie te same hormony co dwuskładnikowa pigułka – estrogen i progestagen.

Plaster przykleja się raz w tygodniu na suchej, pozbawionej włosów skórze: pośladku, podbrzuszu, ramieniu lub łopatce, najlepiej każdorazowo w innym miejscu. Po 3 tygodniach należy zrobić przerwę, w trakcie której powinno pojawić się krwawienie z odstawienia.

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne – zalety

Plastry antykoncepcyjne oferują wiele zalet. Jeśli są stosowane w prawidłowy sposób, jest to bardzo skuteczna metoda zapobieganiu ciążom. Skuteczność plastrów wynosi ponad 99% (wskaźnik Pearla poniżej 1). Ponadto u wielu kobiet plastry pozwalają zmniejszyć problemy z trądzikiem, zminimalizować objawy napięcia przedmiesiączkowego, wyregulować krwawienia. Poza tym działanie plastrów antykoncepcyjnych jest odporne na wszelkie rewolucje żołądkowe, nie ma obawy o ich skuteczność w trakcie biegunki, wymiotów i problemów trawiennych.

Plastry uważane są za wygodniejszą opcję niż tabletki, które należy zażywać codziennie (choć tu opinie są podzielone). O plastrach wystarczy pamiętać raz w tygodniu. Płodność wraca natychmiast po rezygnacji z tej metody. Podobnie wszelkie skutki uboczne znikają, gdy kobieta zdecyduje się na odstawienie plastrów.

Plastry antykoncepcyjne – wady

Plastry antykoncepcyjne niestety nie są idealne. Jako metoda hormonalna niesie skutki uboczne, podobne do tych, obserwowanych w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Do najpopularniejszych należą:

  • plamienia i krwawienia w ciągu pierwszych trzech tygodni stosowania,
  • nudności (zazwyczaj w pierwszych dniach noszenia, potem objawy te powinny zniknąć),
  • podrażnienia skóry, świąd, zmiany skóry – należy skonsultować z lekarzem,
  • podatność na tycie,
  • zwiększone ryzyko zakrzepu żył,
  • zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (udar, zawał serca),
  • u kobiet otyłych skuteczność plastrów może być dużo niższa,
  • skuteczność plastrów obniżają leki antygrzybiczne i antybiotyki,

Ponadto warto pamiętać, że plastry antykoncepcyjne to stosunkowo nowa metoda antykoncepcyjna, dlatego nie są znane długofalowe skutki i ryzyko ich stosowania.

W trakcie użytkowania trzeba liczyć się z także, z małym, ale jednak, ryzykiem odklejenia. Należy kontrolować, czy plaster dobrze przylega do skóry. Wiele kobiet narzeka także na aspekty higieniczne i brudzenie się brzegów plastrów.

Ogólnie metoda ta jest dobrze oceniana i ma swoich zagorzałych zwolenników, zwłaszcza dlatego, że pozwala zapomnieć o antykoncepcji na cały tydzień i nie obciążą wątroby. Teoretycznie dawka wchłanianych hormonów przy stosowaniu plastrów powinna być niższa, jednak w praktyce może być różnie.

    8 komentarzy

  • kaminska

    Zastanawiałam się kiedyś nad plastrami, ale wtedy wybrałam jednak tabletki. Teraz jednak całkowicie przestawiłam się na komputer cyklu i nie zmieniłabym ten metody na żadną inną 😉

    • dorota

      Oo…jaki masz komputer? Tak się zastanawiam, czy to urządzenie jest godne uwagi…czy nie wystarczy samodzielne obserwowanie?

  • Beti

    Ja miałam ostatnio możliwość wypróbowanie plastrów. Niestety wytrzymałam tylko tydzień, a ten tydzień z plastrem, to był najgorszy tydzień jaki miałam. Zdarłam go z chęcią i na pewno już więcej z takich wynalazków nie skorzystam 🙁

  • Ania

    Ja niestety przez ryzyko zachorowania na raka (jestem w trakcie badań na mutację genu, ponieważ w mojej rodzinie kobiety chorowały na nowotwory) mam kategoryczny zakaz stosowania antykoncepcji.

  • Katsunetka

    Miałam styczność z plastrami. Wytrzymałam miesiąc. Akurat u mnie wyszły te niepożądane objawy, a konkretnie, miałam wrażenie, że krew mi w organizmie nie płynie. Wtedy były tylko jedne plastry do wyboru, teraz nie wiem, czy byłoby podobnie.

  • halanka

    Teraz są fajne plastry, nawet przezroczyste i okrągłe jak moje lisvy, po n ich nie odczuwam żadnych dolegliwości, zawierają też mniej hormonów, nie przybiera się po nich na wadze.

  • Martyna

    Po plastrach czulam sie okropnie. Od dwoch lat stosuje doustna antykoncepcje i oczywiscie jak we wszystkim znajdziemy zalety i wady. Najbardziej ciazliwa byla u mnie suchosc pochwy co spodowalo tez niechec do stosunkow. Poszlam z tym do ginekologa, przepisal mucovagin i jest duzo lepiej.

  • pudeleczka

    Plastry to byl moj najwiekszy horror… okres 3 tytg, bolesny i obfity, do tego nieestetycznie wygladal i byl srednio trwaly. Przestawilam sie na tabletki i teraz jestem zadowolona

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>