Płodność po 30 – jak wygląda?
Dawno minęły czasy, kiedy kobiety rodziły dzieci w okolicy 20 urodzin. Nadal to się zdarza, ale rzadko. Dzisiaj większość kobiet decyduje się na późniejsze macierzyństwo. To, co kiedyś było nietypowe, dzisiaj jest normą. Zostajemy mamami około 30 urodzin. Czy jednak przychodzi nam to naturalnie, szybko i prosto? A może płodność po 30 jest dużo niższa niż wcześniej i na upragnione dwie kreski musimy po prostu dłużej czekać?
Najbardziej płodne jesteśmy w okolicach 20 urodzin
Jaki jest najlepszy czas na ciążę pod względem biologiczno-fizjologicznym? Okazuje się, że między 18 a 25 rokiem życia. Właśnie wtedy jesteśmy najbardziej płodne. W tym okresie życia mamy szansę na najszybsze zajście w ciążę. Natura po prostu sprzyja poczęciu.
Po 25 roku życia płodność nieco się obniża i każdego roku jest niższa. Dzieje się to skokowo. Ponownie
płodność znacząco obniża się po 30 urodzinach i kolejno po 35 roku życia. W ciążę można zajść po 40,
ale jest to jeszcze trudniejsze niż wcześniej, co oczywiście nie oznacza, że niemożliwe.
Wraz z każdym rokiem wzrasta również niestety ryzyko poronienia, a także wystąpienia wad rozwojowych u płodu.
Dlaczego płodność wraz z wiekiem spada?
Płodność spada, bo wraz z wiekiem starzeją się jajniki i znajdujące się w nich jajeczka.
Już mała dziewczynka rodzi się z zasobem niedojrzałych jajeczek, które następnie dojrzewają, gdy dziewczynka staje się małą kobietą i zaczyna miesiączkować. Każda z nas rodzi się już z pewnym zasobem jajeczek. Im więcej lat ma kobieta, tym jej jajniki i jajeczka są starsze. To niestety zwiększa ryzyko ich uszkodzenia i występowania nieprawidłowych chromosomów. Wraz z wiekiem zwiększa się także częstotliwość występowania cykli bezowulacyjnych, a także rośnie ryzyko chorób – endometriozy czy pojawienia się mięśniaków macicy.
Płodność po 30
Płodność po 30 jest relatywnie dobra. Na pewno zdecydowanie lepsza niż u kobiet po 40 roku życia.
Jednak w porównaniu do lat dwudziestych jest ona niższa.
Zresztą płodność po 30 zmienia się na przestrzeni lat. Inaczej wygląda w wieku 30 lat, 33 lat i 38. W tej dekadzie życia zmiany postępują jednak dość intensywnie.
Warto od razu jednak zaznaczyć, że to ogólna zasada. Do tematu należałoby podejść bardzo indywidualnie. Płodność u kobiet to kwestia, którą należałoby rozpatrywać w kontekście każdej kobiety.
Niektóre panie wbrew zasadom zauważają, że w ich przypadku zajście w ciążę po 30 było równie proste jak po 20 lub…łatwiejsze niż wcześniej. Historie poszczególnych par bywają mocno zaskakujące.
Płodność to bowiem nie tylko wiek biologiczny, to wiele innych czynników, których znaczenia jeszcze nie rozumiemy. Mają one bezpośredni wpływ na kobietę i jej szansę na zajście w ciążę.
Najlepszy czas na ciążę. Kiedy kończy się płodność?
Płodność u kobiet zaczyna się znacząco obniżać po 37 roku życia. Zakłada się, w ujęciu dość szerokim, że optymalny czas to urodzenie dziecka do 35 roku życia, kiedy jeszcze ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u płodu jest niskie.
Nie zawsze jest to jednak możliwe. I wtedy kluczowe jest monitorowanie stanu ciąży u dobrego
specjalisty. Istotne jest też staranne przygotowanie ciała do ciąży.
Szacuje się, że zdrowa kobieta między 20 a 30 rokiem życia zajdzie w ciążę w pierwszym roku starania się o dziecko. 1 na 4 pary w tym wieku ma szansę na ciążę już w pierwszym cyklu. Gdy kobieta ma 40 lat, to jej szansę na ciążę w pierwszym miesiącu starania wynoszą 1 na 10 starających się par.
Od czego zależy płodność po 30?
Wiek metrykalny może się różnić od wieku biologicznego. Wiele kobiet po 30 są w tak doskonałej kondycji, że wyglądają na młodsze i ich zdrowie również prezentuje się doskonale.
Płodność to wiele czynników – geny, które mają na nią wpływ, styl życia – sposób odżywiania, rodzaj wykonywanej pracy, poziom stresu. Obciążająco na organizm mogą działać choroby, przebyte operacje.
Problemem może być także wysoki poziom stresu, prowadzący do zaburzeń działania gospodarki hormonalnej. Liczy się również ogólny standard życia, odczuwane szczęście, możliwości odpoczynku i regeneracji. Zmęczony, przepracowany organizm może nie być tak płodny jak wypoczęty i radosny.
Oczywiście płodność kobiet to jedno. Warto pamiętać, że znacznie ma też płodność mężczyzn. Szanse na zajście w ciążę należałoby rozpatrywać w kontekście pary, a nie tylko jednej osoby. Męska płodność też spada wraz z wiekiem, ale nie tak w typowy sposób, jak u kobiet.
Zostaw komentarz