Płodność po 35 roku życia – jaka jest szansa na zajście w ciążę?
Najlepiej, według lekarzy, jest planować ciążę w okolicy dwudziestych urodzin, kiedy płodność jest największa a szansa na ciążę najwyższa. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasami z planowaniem rodziny trzeba dłużej poczekać, co niestety ma wpływ na to, jak może ukształtować się przyszłość kobiety i jej partnera. Znaczenie ma to, czy decyzja o ciąży zapadnie po 30, czy po 35 roku życia. Niby tylko pięć lat, ale różnica może być spora…Jak wygląda płodność po 35 roku życia? I jakie czynniki na nią wpływają?
Czy trudno zajść w ciążę po 30?
Niektóre osoby nie mają problemu z zajściem w ciążę po 30 roku życia. Nie ma to dla nich znaczenia, czy mają 32 lata, czy 38. Ciąża właściwie pojawia się na „zawołanie”, od razu. Nie potrzeba długich starań, czy przygotowań. To dlatego, że wiek metrykalny nie musi mieć związku z wiekiem biologicznym. Mimo upływu lat nasza płodność nie musi spadać, a statystyka nie musi nas bezpośrednio dotykać. Jednak prawda jest taka, że każdy z nas się starzeje. I organizm kobiety podlega upływowi czasu. Pojawiają się zmarszczki, starzeją się również jajniki, szansa na ciążę spada.
To, że według wiedzy medycznej po 30 płodność spada, a po 35 roku życia spada znacząco – to jedno. W naszym indywidualnym przypadku może to całkowicie inaczej wyglądać. Niestety problem niepłodności jest tak powszechny, że dotyka nie tylko kobiet po trzydziestce, ale również bardzo młodych kobiet, w
okolicy dwudziestych urodzin.
Jest też inny problem – kłopoty z płodnością często pojawiają się przy próbie poczęcia drugiego czy
trzeciego dziecka. Mogło nie być problemu z pierwszą ciążą, ale już kolejne nierzadko stanowią dla organizmu wielkie wyzwanie i z jakiegoś powodu się przed nimi blokuje. Dlatego nie warto się kierować tym, że urodzenie jednego dziecka zapewni nam możliwość rodzenia kolejnych dzieci. Niestety niepłodność wtórna jest coraz szerzej występującym problemem.
Płodność po 35 roku życia
Kobieca płodność jest krótsza niż płodność mężczyzn, a zmiany zachodzą skokowo. Najbardziej płodna
jest kobieta w okolicy dwudziestych urodzin. Po trzydziestce płodność kobiet wyraźnie spada.
W przypadku mężczyzn pierwszy spadek płodności odnotowuje się później niż w przypadku pań, bo w okolicy 40 urodzin, następnie nieco większy, gdy mężczyzna kończy 50 lat. Gdy kobieta w okolicy 51 roku przechodzi menopauzę, mężczyzna, jej równolatek nadal jest płodny. Kobieta już nie może mieć dzieci, ale mężczyzna tak. Nawet siedemdziesięciolatek może spłodzić potomka. Oczywiście będzie do tego celu potrzebował płodnej kobiety, w praktyce dużo młodszej od siebie.
Jaka jest szansa na zajście w ciążę po 35 roku życia?
Kobieta mająca 30 lat ma 20% szans na zajście w ciążę w cyklu miesięcznym. Oznacza to, że na 100 kobiet trzydziestoletnich uprawiających seks bez zabezpieczenia zajdzie w ciążę 20 z nich.
Nieco inaczej to wygląda, gdy kobieta ma 35 lat. W tym wieku szansa na ciążę w każdym miesiącu
współżycia wynosi 15%. Ze 100 kobiet współżyjących regularnie z mężczyzną zajdzie w ciążę 15 z nich.
Z każdym rokiem rośnie również ryzyko tak zwanych cykli bezowulacyjnych, kiedy zajścia w ciążę nie
ma, bo nie dochodzi do jajeczkowania.
Płodność po 35 roku nadal spada. I gdy kobieta osiąga 40 urodziny, to wynosi ona już tylko 5% w skali
miesiąca (ze 100 kobiet zajdzie w ciążę tylko 5 z nich).
Warto zaznaczyć, że podane liczby odnoszą się do miesiąca. Inaczej szansa na ciążę wygląda w dłuższej perspektywie. Im para stara się dłużej o dziecko, tym szansa na poczęcie jest z oczywistych powodów wyższa. W przeciągu roku szacowana jest ona na 44% dla kobiet po czterdziestce uprawiających regularny seks bez zabezpieczenia.
Jest coś jeszcze. Niestety wraz z wiekiem wzrasta również ryzyko poronień. U kobiet w wieku
dwudziestu lat wynosi ono 15%, a u kobiet po czterdziestce aż 40%. Rośnie również ryzyko wystąpienia różnych chorób.
Kiedy brak ciąży powinien martwić?
Lekarze zalecają, żeby para starająca się o dziecko, udała się na konsultację, jeśli mimo regularnego współżycia nie dochodzi do zapłodnienia w przeciągu roku od rozpoczęcia starania. Jednak zalecenie to dotyczy par, w których kobieta ma mniej niż 35 lat (niektórzy lekarze zalecają przesunąć tę granicę na 30 rok życia).
Wizyta u lekarza powinna się odbyć w przypadku pary starającej się o dziecku od sześciu miesięcy, gdy kobieta ma powyżej 35 lat. Im potencjalni rodzice są starsi, tym lepiej reagować szybciej. Ewentualne leczenie i starania o ciążę mogą potrwać dłużej, a czas w tym przypadku nie działa na niczyją korzyść.
Nie warto, licząc na przysłowiowy cud, zwlekać z diagnostyką.
Co zrobić, żeby zwiększyć swoją szansę na ciążę po 35 roku życia?
Jeśli zależy nam na ciąży, a mamy ponad 35 lat, warto działać. Idealnym pomysłem jest udanie się do lekarza ginekologa, który oceni nasz wiek biologiczny i płodność. Jedna wizyta pozwoli nam realnie sprawdzić, jakie są szanse na ciążę. Lekarz wskaże nam również, co warto zrobić, by szybciej cieszyć się upragnioną ciążą. Być może zaleci suplementację (np. kwasem foliowym, kwasami DHA) lub dodatkowe badania. Rozmowa ze specjalistą niesie również korzyści psychologiczne – może rozwiać nasze wątpliwości i uspokoić nerwy.
Warto przy okazji wykonać rutynowe badania kontrolne i przesiewowe. Dobrze też odwiedzić dentystę i
sprawdzić stan uzębienia. Każdy stan zapalny występujący w organizmie może negatywnie wpływać na
szansę na zajście w ciążę i później na przebieg ciąży.
Co jeszcze możemy zrobić?
Warto po prostu cieszyć się życiem – być odpowiedzialną za swoje zdrowie i samopoczucie. To, co zdrowe, naturalne, dobrze zbilansowane ma szansę pozytywnie na nas wpłynąć. Warto pilnować zdrowego menu, odpowiedniej wagi ciała, codziennie się ruszać, spacerować, uprawiać sporty (które jednak nie będą zbyt mocno obciążające). Dobrze pić wystarczającą ilość wody mineralnej, ograniczyć do minimum ilość kofeiny w diecie. W trakcie starania się o ciążę dobrze również rzucić palenie i inne używki. Alkohol co prawda nie jest zakazany, ale warto go ograniczyć, a w ciąży zrezygnować z niego w pełni – nawet niewielkie ilości są dla dziecka niebezpieczne!
Dobrze również kontrolować inne choroby, zwłaszcza te przewlekłe. W ciąży ich przebieg może być trudny do przewidzenia. Nieleczone dolegliwości mogą mieć negatywny wpływ na płodność po 35 roku życia i następnie na przebieg samej ciąży.
Zostaw komentarz