Główne menu

Płodność spada już po ukończeniu 27 roku życia

Ostatnie doniesienia naukowców potwierdzają, że płodność u kobiet zmniejsza się szybciej niż sądziliśmy. Do tej pory panował pogląd, że dzieje się to w połowie lat 30-stych. Dzisiaj wiemy, że to nieprawda. Płodność spada już po ukończeniu 27 roku życia.

Kobiety między 19 a 26 rokiem życia mają 50% szans na poczęcie na dwa dni przed owulacją, czyli w okresie najbardziej płodnym.

płodność

U kobiet między 27 rokiem a 34 rokiem życia ta szansa plasuje się na poziomie 40%, czyli o 10% mniej niż w okresie poprzednim.

Po 35 roku życia kobiety mają tylko 30% szans, by zajść w ciążę w określonym cyklu. Jeszcze mniejsze szanse mają kobiety z partnerem co najmniej o 5 lat starszym, u którego dochodzi do spadku jakości plemników. Szacuje się, że 35 latka ze starszym partnerem ma już tylko 20% szans na zajście w ciążę w każdym okresie.

Skąd to wiadomo?

Na podstawie badań naukowców z National Institute of Enivornmental Health Scences w Karolinie Północnej i na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech, gdzie zbadano przypadki 872 par. Badania wspomnianych naukowców jako pierwsze potwierdzają, że płodność par spada jeszcze przed 30 rokiem życia.

 

  8 komentarzy

 • Mila

  właśnie staram się o dziecko…od 3 lat nic nie wychodzi.
  Odwiedziliśmy już kilkunastu lekarzy,
  nie chcę in vitro…:(

 • Ela

  Często bywa tak, że im bardziej się chce, tym nie wychodzi. Czasami trzeba złapać dystans, „odpuścić sobie” i wtedy jak ma być – to będzie 😉

  • dorota

   Zgadzam się. Psychika ma tutaj ogromne znaczenie.
   Świadczą o tym przypadki kobiet, które zaszły dopiero, kiedy „odpuściły”, np. po adopcji dziecka.

 • Magda

  Może warto monitorować cykl często jest tak, że nawet przy bardzo regularnych miesiączkach, owulacja a więc najbardziej płodny moment w cyklu kobiety wypada różnie. Ja mam taki komputerek lady-comp , osobiście stosuję go do antykoncepcji ale może być też stosowany do starań , ja bardzo polecam. Życzę powodzenia wszystkim parom chcącym mięć dziecko.

 • Marta

  Wiele osób czeka, bo wierzy, że ciągle ma czas…a potem jest problem z zajściem w ciążę…i jest już za późno

  • dorota

   To prawda…
   Młode kobiety niestety też mają problemy z zajściem, ale wtedy mają więcej czasu na leczenie.
   Niestety gwarancji, że się uda, nigdy nie ma.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>