Główne menu

Po 30 poznajemy siebie. To nigdy niekończący się proces

Po trzydziestce, czasami nieco wcześniej, zaczyna się dynamiczny proces poznawania siebie. To zdumiewający moment, kiedy lawinowo napływają do nas refleksje, które rodzą myśli z kategorii – jak mogłam wcześniej tego nie zauważyć. Czasami dochodzi do prawdziwego przewartościowania. Nagle cele, które wydawały się istotne, tracą na znaczeniu, a dotąd zaniedbywane – rosną w siłę. Poznawanie siebie to jednak proces, który nigdy nie ma końca. Jak to trafnie określił Oscar Wilde – „Tyl­ko płyt­cy ludzie znają siebie”. Ale to właśnie po trzydziestce poznają najbardziej. Dlaczego?

Tyle wiemy o sobie…

Badacze już dawno temu udowodnili, że o sobie myślimy generalnie lepiej niż o innych, oczywiście wykluczając zaburzenia i destrukcyjnie niskie poczucie własnej wartości. W pozostałych przypadkach jesteśmy przekonani o swojej wyjątkowości. Tę samą aurę przekazujemy naszym dzieciom, które w naszym odczuciu są zdecydowanie bardziej rozgarnięte od innych dzieci. Taki mechanizm to naturalna reakcja, która ma ułatwić nam przetrwanie.

Jest też druga prawda. Dużo bardziej bolesna. Mimo że myślimy o sobie samych dobrze i łatwo się usprawiedliwiamy, to niekoniecznie jesteśmy tacy idealni jak nam się wydaje. A to okazuje się w momentach próby, kiedy zdarza się coś niespodziewanego. Nie zawsze mamy wystarczająco siły i pewności siebie, by postąpić tak, jak należy. Dużo łatwiej rozważać hipotetycznie, co zrobilibyśmy w danej sytuacji, gdy ona nas nie dotyczy, dużo trudniej zachować się wzorowo, gdy rzeczywiście trudne momenty nadchodzą, a ich kaliber nas przerasta.

Człowiek od­kry­wa siebie, kiedy zmie­rzy się z przeszkodami. Antoine de Saint-Exupéry

Zanim dojdziesz do siebie

W psychologii lata po trzydziestce to czas na odkrywanie siebie. Dekadę wcześniej zazwyczaj bardziej koncentrujemy się na poznawaniu praw rządzących światem, by po 30 skierować się do siebie i skupić zdecydowanie bardziej na tym, co nam w duszy gra.

po 30 poznajemy siebie

Zmiana naszego podejścia i sposobu postrzegania świata niesie za sobą wrażenie zmiany nas samych. To jak ciągłe kluczenie w poszukiwaniu odpowiedzi na te same pytania. Dla wszystkich podobne, z tą różnicą, że dające odmienne odpowiedzi.

Długo wędro­wałem, za­nim doszedłem do siebie. Tadeusz Różewicz

Musisz stać się sobą

I dochodzimy do momentu zdumiewającego w swojej prostocie.

Jeżeli chcesz poz­nać siebie, mu­sisz stać się sobą. Barbara Rosiek

Poznać siebie i stać się sobą – to łatwe, a jednocześnie skomplikowane zadanie. Bo z jednej strony musisz spojrzeć prosto w lustro i zrozumieć, że taka jesteś i w pewnym stopniu „możesz się ulepszyć”, ale rdzenia swojej osobowości nie zmienisz. Ma to znamiona akceptacji, ale też rezygnacji. Poza tym to nie zawsze zachwycająca refleksja, bo zmusza do zaakceptowania siebie i wybaczenia sobie błędów popełnionych i tych, które się jeszcze pojawią. Bo czego byśmy nie robili, nie unikniemy ich.. Dla perfekcjonistów – coś niebywałego.

Cza­sami od siebie sa­mi od­wra­camy się plecami. Jan Izydor Sztaudynger

To również wymóg pokochania siebie. Tak, wymóg, który nie zawsze jest prosty w realizacji, a to właśnie od niego wszystko zależy. Gdy nie polubimy siebie, trudno, żebyśmy obdarzyli innych tym uczuciem. Brak miłości do siebie czyni nas emocjonalnymi kalekami. Problem w tym, że lubić siebie to akceptować także swoje emocje, a te, jak pokazuje praktyka, często nas przerastają. I mimo upływu lat nie umiemy sobie z nimi radzić tak, jakbyśmy tego chcieli. Ciągle chcemy sprawować kontrolę, zamiast zrozumieć, że nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować.

Co to znaczy poznać siebie i być sobą?

 • poznać swoje mocne i słabe strony
 • zaakceptować, że nie wszystko możemy zmienić
 • zrozumieć, że wady będą z nami już zawsze
 • pracować nad tym, by słabych stron było jak najmniej
 • nie wypierać emocji, dać im dojść do głosu
 • nauczyć się konstrukcyjnie wyrażać emocje
 • zbudować zdrowe poczucie wartości
 • wyzbyć się pokusy porównania do innych
 • mieć szacunek do siebie i innych
 • nauczyć się sobie wybaczać
 • wymagać od siebie, ale umieć odpuścić.

Do czego ten trudny, a jednocześnie ważny proces ma prowadzić?

Po 30 mamy dobrze poznać siebie, by po 40 naprawdę silnie się pokochać. Ze wzajemnością.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>