Główne menu

Po czym poznać, że niedobór magnezu to Twój problem?

Niedobór magnezu jest bardzo powszechny. Winny jest stres, który „zjada” magnez, jak również duży wysiłek fizyczny, podczas którego tracimy ten cenny minerał. Ogromnym problemem jest ponadto nieodpowiednia dieta bazująca na wysoko przetworzonych produktach. Na niedobór magnezu są też szczególnie narażone osoby mające problemy trawienne, chorujące na chorobę Leśniewskiego-Crohna, celiakię, a także chorujące na cukrzycę i nadczynność tarczycy. Niedoborom sprzyja antykoncepcja hormonalna. Jednak nie tylko te grupy powinny być zainteresowane tematem. Jak pokazują badania, większość osób może mieć problem z niedoborami magnezu, bo współczesny styl życia właściwie gwarantuje problemy w tym zakresie. Po czym poznać, że niedobór magnezu to Twój problem? I jak uzupełniać magnez, którego potrzebujemy, by sprawnie funkcjonować?

niedobór magnezu

Po co nam magnez?

Dorosły człowiek potrzebuje każdego dnia 310-420 mg magnezu. Osoby szczególnie aktywne, zestresowane, uczące się – będą potrzebować więcej magnezu.

Magnez jest potrzebny właściwie do wszystkich procesów przebiegających w organizmie. Bierze udział w trawieniu białek, tłuszczy i węglowodanów. Wpływa na przyswajanie witamin: A, D, E, K. Wzmacnia serce, decyduje o skuteczności działania układu immunologicznego. Poprawia koncentrację i działanie mózgu. Ma działanie przeciwzapalne.

Objawy niedoboru magnezu

Gdy nie dostarczasz odpowiedniej ilości magnezu, jesteś rozdrażniona, zestresowana, zmęczona, zalękniona, częściej chorujesz, tracisz apetyt, jesteś osłabiona, zmęczona, być może doświadczasz nudności. Może boleć cię głowa. Typowymi objawami niedoboru są drętwienie i mrowienie mięśni, bolesność łydek, a także drganie powiek. Może pojawiać się problem z wypadaniem włosów, łamaniem paznokci, a także kłopoty ze snem.

U kobiet niedobór magnezu wpływa na bolesność miesiączek, może być przyczyną problemów z utrzymaniem ciąży, a także pogłębiać przykre objawy menopauzy.

Jak sprawdzić, czy masz niedobór magnezu?

Poziom magnezu można zbadać z krwi. Jednak nie zawsze odpowiedni wynik daje pewność, że nie ma problemu z niedoborem. Inny sposób to określenie poziomu magnezu w moczu. Gdy magnezu jest za mało, organizm wydala go mniej. Poza tym sygnałem ostrzegawczym jest niedobór wapnia i potasu, które często towarzyszą niedoborowi magnezu.

Dostarcz magnezu

Najwięcej magnezu znajdziesz w kakao, nasionach, orzechach i kakao. Warto sięgać po warzywa liściaste – jarmuż, natkę pietruszki, sałatę, a także strączkowe – fasole, groch, bób.

Magnez można suplementować (uwaga na możliwość przedawkowania!). Niektórzy wskazują, że dużo skuteczniejsze mogą okazać się kąpiele magnezowe. Wystarczy dodać do ciepłej wody chlorek magnezu lub siarczan magnezu w formie soli epsom, by najskuteczniej uzupełnić niedobory. Metoda ta ma jednak przeciwników, którzy twierdzą, że kąpiele magnezowe nie są skuteczne. Stąd w razie wątpliwości warto poradzić się zaufanego lekarza. Zbadać poziom magnezu i zdecydować ze specjalistą, jak uzupełnić ewentualne niedobory.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>