Główne menu

Po czym poznać, że to był cykl bezowulacyjny? Ważne dla kobiet 35+

Zajście w ciążę jest możliwe tylko w sytuacji, gdy cykl miesięczny jest prawidłowy i miej więcej w jego połowie występuje owulacja.  Niestety u wielu kobiet, zwłaszcza tych po 35 roku życia, dochodzi do licznych nieprawidłowości, jednym z nich jest brak jajeczkowania. Jak rozpoznać owulację i po czym poznać, że to był cykl bezowulacyjny?

Symptomy owulacji

Prawidłowo miesiączkująca kobieta, niestosująca antykoncepcyjnej terapii hormonalnej, w każdym miesiącu przechodzi okresy płodności i niepłodności, dni płodnych jest znacznie mniej niż niepłodnych. Innymi słowy zdrowa kobieta jest przez większość swojego życia niepłodna.

Dni płodne i niepłodne znacząco różnią się między sobą. Umiejętność ich rozpoznania ułatwia staranie się o dziecko i zajście w ciążę.

Kluczowym momentem dni płodnych jest owulacji, która może nie dawać znaczących objawów, poza charakterystycznymi dla dni płodnych, może jednak, co zdarza się częściej, dodatkowo powodować jeden lub kilka z wymienionych niżej symptomów:

 • szczyt śluzowy – obserwowany jako zwiększenie wydzieliny śluzowej. Śluzu jest wyjątkowo dużo, jest on przezroczysty, rozciągliwy jak białko jaja kurzego. Kobieta ma uczucie „mokrości”. Badania pokazują, że to właśnie w okresie szczytowym dochodzi do owulacji,
 • zwiększona ochota na seks – natura dba o swoje, dlatego kobieta, która ma owulację ma zwiększoną ochotę na seks. Jej libido szybuje, a ona sama czuje się wyjątkowo pięknie, jest pełna energii i pozytywnie nastrojona.
 • ból owulacyjny – pojawia się ból jajnika po jednej stronie, ból podbrzusza,
 • zwiększona wrażliwość – pojawia się szczególna wrażliwość piersi oraz miejsc intymnych, większa łatwość w osiąganiu spełnienia.

Owulację można w prosty sposób rozpoznać przy użyciu testu owulacyjnego. Przeczytaj, jak to działa.

Po czym poznać, że to był cykl bezowulacyjny?

Cykl bezowulacyjny to taki podczas którego nie mogło dojść do zapłodnienia z powodu braku jajeczkowania.

Brak jajeczkowania najprościej rozpoznać w przypadku prowadzenia obserwacji ciała i pomiarów temperatury. Wzrost temperatury wskazuje na to, że doszło do owulacji. Jajeczkowanie mogło się odbyć dzień przed wzrostem temperatury lub w dniu wzrostu.

cykl bezowulacyjny

Po czym poznać, że mógł być to cykl bezowulacyjny?

 • gdy śluzu płodnego było wyjątkowo mało, w stosunku do poprzednich miesięcy lub nie było go wcale, przez wszystkie dni śluz był gęsty, mętny i było go niewiele,
 • jeśli cykl był nieregularny, a szczególnie krótszy niż poprzednie lub rzadziej – wyjątkowo długi,
 • nie obserwowałaś typowych objawów owulacji, jeśli wcześniej się one pojawiały,
 • jeśli wykonujesz testy płodności, nie wskazały one na owulację.

Dlaczego nie doszło do owulacji?

Cykl bezowulacyjny może mieć różne przyczyny:

Nie zawsze cykle bezowulacyjne to patologia

Nie zawsze cykle bezowulacyjne stanowią powód do niepokoju. Czasami ich przyczyna jest jak najbardziej naturalna.

 • Cykle bezowulacyjne często zdarzają się u kobiet po porodzie, w okresie dojrzewania i przekwitania.
 • Cykle bezowulacyjne stają się coraz częstsze po 35 roku życia.
 • U zdrowej kobiety cykl bezowulacyjny może zdarzyć się 1-2 razy w roku i nie stanowi to powodu do niepokoju.

Jak leczy się cykle bezowulacyjne?

Cykle bezowulacyjne mogą być spowodowane przez niewłaściwą dietę i otyłość lub wychudzenie organizmu. Warto zadbać o zbilansowany jadłospis i odpowiednią wagę, która ma bardzo istotny wpływ na płodność.

Zaburzenia miesiączkowania i dłuższe staranie o ciąże stanowią powód, dla którego kobieta powinna umówić się na wizytę u ginekologa. Lekarz po badaniach znajdzie przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>