Główne menu

Inf. prasowa
Po czym rozpoznać, że zbliża się poród?

Oznaki zbliżającego się porodu przyszła mama może zaobserwować już kilka dni przed dniem rozwiązania. Najczęściej są to: obniżenie brzucha, syndrom wicia gniazda, huśtawki nastrojów i odejście czopa śluzowego. Każda ciężarna powinna wiedzieć, w którym momencie zgłosić się do szpitala.

Zwiastuny porodu na kilka dni przed rozwiązaniem

Pierwsze zwiastuny tego, że termin rozwiązania zbliża się wielkimi krokami, mogą pojawić się na kilka (a nawet kilkanaście) dni przed nim. Wynikają one z tego, że organizm kobiety przygotowuje się do intensywnego wysiłku, jakim jest poród. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie objawy pojawiają się jednocześnie i nie zawsze obserwuje się je u wszystkich ciężarnych. Jednak każda przyszła mama, która wsłuchuje się w swoje ciało, na pewno zauważy subtelne zmiany. Są one opisane szerzej na stronie: https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/wczesne-objawy-zblizajacego-sie-porodu/.

Najbardziej zauważalną oznaką zbliżającego się porodu jest obniżenie dna macicy, a tym samym zmniejszenie się ucisku na żołądek i łatwiejsze oddychanie. Wraz z tym objawem mogą pojawić się lekkie skurcze. Wiele kobiet obserwuje też tzw. syndrom wicia gniazda, czyli przygotowywanie swojego otoczenia na powitanie dziecka. Ciężarna sprząta, prasuje, a nawet przemeblowuje pokój. Za takie zachowanie odpowiedzialny jest wzrost stężenia oksytocyny. Jest to ten sam hormon, który wywołuje skurcze porodowe. Dodatkowo pojawia się huśtawka nastrojów. Przyszła mama w jednej chwili jest radosna i pełna entuzjazmu, by potem być smutną, rozdrażnioną i popaść w melancholię.

Na kilka dni przed porodem przyszła mama może odczuwać silne parcie na pęcherz i częściej korzystać z toalety. Jest to związane z uciskiem główki dziecka na drogi moczowe. Część kobiet na kilka dni przed rozwiązaniem obserwuje na bieliźnie dużą ilość kremowego śluzu (niekiedy jest on podbarwiony krwią). Jest to wydzielina, która do tej pory zabezpieczała drogi rodne. Jej wydalenie oznacza, że szyjka macicy zaczęła się skracać, a tym samym jest gotowa do porodu.

Objawy porodu

Przed samym porodem, zanim jeszcze pojawią się skurcze macicy, przyszła mama może zaobserwować:

  • dolegliwości bólowe w okolicy krzyżowej kręgosłupa,
  • ból głowy,
  • kołatanie serca,
  • uczucie niepokoju,
  • nudności i wymioty,
  • biegunkę.
  • brak apetytu,
  • uderzenia gorąca.

Najważniejszym objawem porodu są regularne skurcze macicy. Pierwsze pojawiają się co 10–30 minut, a każdy z nich trwa ok. 40 sekund. Z czasem stają się one częstsze, dłuższe i bardziej bolesne. Ich celem jest rozszerzenie szyjki macicy. Należy pamiętać, że na tym etapie mogą też odejść wody płodowe, jednak nie dzieje się tak u wszystkich kobiet.

Kiedy udać się do szpitala?

Do szpitala należy się zgłosić, gdy skurcze macicy zaczną pojawiać się co 5 minut. Wcześniej wystarczy pozostać w kontakcie z położną, która podpowie, jak zachować się w tej sytuacji. Do placówki medycznej trzeba jechać wcześniej, jeżeli wystąpi krwawienie z dróg rodnych, nagłe pogorszenie się samopoczucia lub silny ból brzucha.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>