Poczuj siebie Tu i Teraz. Praktyka uważności
Jest środa. Obudziłam się z bólem głowy. Nie mogę znaleźć telefonu i nie wiem, która jest godzina.
Jak na złość nie podłączyłam wieczorem ładowarki do telefonu i w nocy się rozładował. Zaspałam. Cały plan legł w gruzach, a wiem, że dziś mam tyle rzeczy do zrobienia.
Niczego nie mogę znaleźć w szafie. Żelazko nie chce ze mną współpracować. Skończyło się mleko. Jestem wściekła, bo uciekł mi kolejny autobus. Irytuje mnie, że jest dziś ciepły dzień. Czemu Ci ludzie chodzą tak wolno i nigdzie im się nie spieszy. Mam przecież jeszcze tyle rzeczy do zrobienia !!!!
I co dalej z tym porankiem….. ?
Nadal mogę na wszystko narzekać lub też zaakceptować fakt, że boli mnie głowa i być z tym ok. Nakręcanie się i obwinianie rzeczywistości za to, że taka jest prowadzi tylko do większej frustracji i braku jakiegokolwiek rozwiązania. Mogę też potraktować tę sytuacje jako trening własnej uważności, poznawania siebie oraz kreowania takich rozwiązań, które będą dla mnie najbardziej efektywne. Jeśli mam w sobie odwagę do tego, aby w tym całym zabieganiu zatrzymać się na chwilę i objąć swoją uwagę to, wszystkiego co, sprawia mi trudność, to może się okazać, że moje samopoczucie w mgnieniu oka zmienia się na takie, jakie chcę dla siebie.
Czym jest uważność ?
Jon Kabat – Zinn twórca MBSR (ang. Mindfulness-Based Stress Reduction), czyli redukcji stresu poprzez medytację mindfulness definiuje uważność jako przytomność umysłu, która jest rozwijana przez szczególnego rodzaju skupienie uwagi. Skupiamy ją celowo na tym, co jest w teraźniejszości bez osądzania czegokolwiek. To jedna z wielu możliwych form medytacji, o ile przez medytację rozumiemy metodę systematycznego skupiania uwagi, dzięki czemu wpływamy na jakość swojego doświadczenia i ewentualnie ją zmieniamy, aby dzięki temu przeżywać w pełni swoje człowieczeństwo i związki z innymi oraz z całym światem.
Bycie w Tu i Teraz oraz obserwowanie, jak wygląda moja rzeczywistość – co jest teraz, w tej właśnie chwili, w tym właśnie momencie – daje mi możliwość wyboru, za którą częścią siebie pójdę – tą bardziej narzekającą na wszystko, czy też tą, która potrafi dać sobie odrobinę łagodności i współczucia. Mogę też dzięki temu znaleźć odpowiedź na pytania:
- co dzieje się ze mną teraz ?
- czego chcę dla siebie teraz ?
- co jest dla mnie ważne teraz ?
- jakiego wsparcia potrzebuję dla siebie teraz ?
- co biorę sobie dla siebie z tego doświadczenie siebie teraz ?
Co może dać mi uważność ?
Dzięki byciu uważnym mogę lepiej poznać siebie. Jestem bardziej świadoma tego, jak powstaje moje doświadczenie. Widzę, jak w tym wszystkim funkcjonuje mój umysł i ciało. W chwili gdy obserwuję, jak powstaje we mnie emocja, w którym miejscu mojego ciała ona jest, okazuje się, że bardzo często przychodzi świadomość iż, to ja jestem twórcą własnego doświadczenia.
Widzę też, krok po kroku, jak powstaje we mnie impuls do działania. Jestem świadoma tego, z którego miejsca we mnie pochodzi to działanie. Jaka stoi za tym moja emocja. I czy właśnie w tej chwili jest to najlepszy dla mnie wybór.
Czując siebie Tu i Teraz, mogę świadomie podjąć decyzję, czy chce być impulsem własnej zmiany.
Poczuj siebie Tu i Teraz
Znajdź spokojne miejsce, gdzie możesz na chwilę usiąść. Jeśli jesteś w domu, niech to będzie twój ulubiony fotel lub kanapa. Jeśli jesteś w parku, to usiądź na chwilę na ławce.
Postaw mocno stopy na ziemi i poczuj, jak przylegają do podłoża. Ręce połóż luźno wzdłuż ciała. Możesz zamknąć oczy, jeśli jest to dla ciebie komfortowe.
- weź trzy głębokie oddechy
- poczuj, jak powietrze wypełnia i powoli unosi brzuch w górę i w dół
- zauważ własne myśli w tym właśnie momencie takie jakie są nie oceniaj ich ani nie analizuj
- zobacz, co dzieję się z twoim ciałem w tej właśnie chwili. Co czujesz ?Jak jest tego intensywność ?
- zauważ, co zmieniło się w postrzeganiu rzeczy i uczuć wobec siebie
- zadaj sobie pytanie: Co się dzieje teraz ?
- zobacz, jak przyszła do ciebie odpowiedź
Na bazie tego podejścia obecnie prowadzę warsztaty: „Krąg Kobiet: Poczuj siebie Tu i Teraz”, „ODPO(za)CZNIJ z głową” oraz „Poczuj siebie Tu i Teraz – Indywidualny Program Rozwoju Osobistego”.
9 komentarzy
Brzmi to całkiem sensownie. Bowiem bardzo często zdarza się tak, że myślimy tylko o przeszłości i przyszłości, zapominając, że żyjemy teraz.
Ja do tej pory też nie przeczytałem żadnej książki Lema. Jak dla mnie chodzi może o jakiegoś typu dojrzałość do jakiegoś autora czy coś w tym guście.
Pozdrawiam!
Czas skupić się na teraźniejszości 😉
Dzięki, przypomniałaś mi o podłączeniu telefonu do ładowarki.
Motywujący post, bez wątpienia.
Życie toczy się tu i teraz. Nie wczoraj, nie jutro. Nigdy nie będzie lepszego momentu, a za chwile może nie być już żadnego. Tylko teraźniejszość – to daje szczęście 😉
Czytałam o tym treningu uważności w książce dot. depresji. W sumie to mogę powiedzieć, że stosuję jego elementy, robię bardzo głęboki monit zwłaszcza, gdy czuję stres i się wścieknę. Pięknie, klarownie i rzeczowo to opisałaś, takie artykuły uwielbiam! 🙂
Tu i teraz to jedyne co mamy, więc warto je doceniać i celebrować 🙂
świetny wpis <3
koncentrowanie się na tym co jest w tej chwili aktualne jest bardzo trudne, a zarazem istotne. Po co mówić tylko o przeszłości bądź przyszłości, a zapominać o tym, co trwa teraz? To tak jakby uciekać od życia, chcieć zmienić coś, co już minęło i wpłynąć na to, co będzie wyłącznie wyobraźnią. Jednak do tych pozytywnych zmian potrzebne jest działanie w czasie bieżącym 🙂
Pozdrawiam ♥
Koncentrowanie się na tu i teraz jest czymś co przychodzi nam bardzo trudno. Ciągle żyjemy w przyszłości lub przeszłości. Uciekamy od obecnych emocji, doświadczeń, przez co nie potrafimy też zrozumieć siebie. Uważność wymaga praktyki i zwiększenia świadomości, ale dzięki niej możemy poczuć, że naprawdę żyjemy. Tu i teraz.
Ja od niedawna medytuję, ,odpręża mi to mózg . Zaczęłam od książki „Medytacja dla sceptyków” jest w niej fantastycznie opisany sposób na utrzymanie uważności, na radzenie sobie z rozpraszaniem.