Główne menu

Art. sponsorowany
Podstawowe badania krwi – jak często i dlaczego warto je wykonywać?

Badania profilaktyczne, obok prawidłowej diety i sportu, pozwalają na skuteczne minimalizowanie ryzyka występowania poważnych chorób. Szybko przeprowadzona diagnostyka pozwala na wyleczenie dolegliwości na wczesnym etapie ich rozwoju. Jednym z podstawowych badań laboratoryjnych jest morfologia krwi. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie jeszcze testy warto wykonać.

Jakie badania profilaktyczne krwi warto zrobić?

Jednym z podstawowych badań krwi, które należy wykonywać każdego roku, jest morfologia i OB. Pierwsze z nich pozwala na ogólną ocenę stanu całego organizmu. OB natomiast, razem z badaniem CRP, służy do rozpoznania stanów zapalanych. Często stosowane są także do monitorowania progresji i nasilenia choroby. W przypadku wyników przekraczających normy lekarz może zalecić dodatkową diagnostykę pod kątem konkretnych jednostek chorobowych.

Każdego roku warto robić także próby wątrobowe, które służą do oznaczania poziomu stężenia enzymów trawiennych. Badanie to pozwala na bardzo szybkie wykrycie nieprawidłowości, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Istotnym badaniem przesiewowym, które wykonuje się na czczo, jest określenie poziomu glukozy. Służy do rozpoznania tendencji do pojawienia się cukrzycy.

TSH jest podstawowym wskaźnikiem pokazującym stan tarczycy, z kolei kreatynina obrazuje stan nerek. Często jest wykonywana u sportowców oraz przed innymi badaniami diagnostycznymi, np. przed tomografią. Kobiety dodatkowo powinny kontrolować stan żelaza oraz ferrytyny.

Dlaczego badania profilaktyczne są tak ważne?

Podstawowe badania krwi stanowią jeden z najprostszych sposobów profilaktyki. Pozwalają na szybkie wykrywanie chorób, jeszcze zanim zaczną dawać objawy. Wdrożenie szybkiego leczenia zapobiega dalszej progresji choroby oraz zmniejsza ryzyko występowania powikłań. Nawet podstawowa morfologia daje lekarzowi bardzo dużo informacji na temat naszego stanu zdrowia. Umożliwia przeprowadzenie ogólnej oceny układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytek krwi.

Podstawowe badania należy wykonywać co 2-3 lata po ukończeniu 20. roku życia. W przypadku osób po 40 zaleca się coroczne powtarzania badań. Większość z nich można wykonać bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego lub w ramach okresowych programów profilaktycznych. Warto pamiętać także o tym, aby dopasowywać rodzaj diagnostyki do potrzeb naszego organizmu oraz wieku.

Jak uzupełnić ewentualne niedobory?

Badania profilaktyczne wykazały niedobory witamin i minerałów? A może zaniepokoiła Cię podwyższona glukoza? Jednym z najważniejszych działań, jakie możesz podjąć w takim momencie, jest zmiana nawyków żywieniowych. To właśnie niezdrowa dieta i siedzący tryb życia coraz częściej stają się źródłem wielu problemów zdrowotnych.

Warto przy tym wspomnieć o szczególnych potrzebach żywieniowych osób starszych oraz pacjentów chorujących przewlekle. Żywienie kliniczne ma na celu poprawę oraz utrzymanie odpowiedniego stanu odżywiania. W zależności od potrzeb można wybrać różne rodzaje doustnych suplementów pokarmowych. Szeroki wybór specjalistycznych produktów znajdziesz na: żywieniemaznaczenie.pl. To właśnie zapewnienie optymalnej ilości energii i składników odżywczych umożliwia powrót do zdrowia po przebytych operacjach oraz po długotrwałym leczeniu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>