Główne menu

Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej – co dalej?

Antykoncepcja ma być niezawodna. Dzięki niej mamy czuć się bezpieczne. I jest to pod wieloma względami możliwe, o ile nie zawiedzie czynnik ludzki. Gdy natomiast zdarzy się nam pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej możemy mieć problem. Czy jednak oznacza to od razu nieplanowaną ciążę?

Czy tabletki antykoncepcyjne są skuteczne?

Jeśli stosujemy tabletki antykoncepcyjne regularnie, to ich skuteczność jest niemal 100%. Nigdy nie ma jednak pełnej gwarancji.

Poza tym okazuje się, że wiele kobiet zapomina o przyjęciu pastylki. Szacuje się, że nawet 1/5 może w jednym cyklu pomijać 1-2 tabletki. A to znacząco zmniejsza skuteczność stosowanej antykoncepcji.

Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej

Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej w pierwszym tygodniu

W ulotkach dołączonych do tabletek antykoncepcyjnych nierzadko czytamy, że jeśli zapomnimy przyjąć jedną tabletkę i nie minęło jeszcze 12 godzin, nie ma powodu do większego niepokoju. Jednak jeśli minęło więcej niż 12 godzin, to należy stosować dodatkowe zabezpieczenie. Czy tak jest rzeczywiście w każdym przypadku?

Nie do końca. To pewne uproszczenie, a 12 godzin to termin umowny, który w badaniach okazał się „ryzykowny”, jeśli uwzględnimy skuteczność przerwy w stosowaniu antykoncepcji. W praktyce dużo zależy od tego, w którym momencie cyklu zapomniałyśmy o tabletce antykoncepcyjnej.

Jeśli pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej nastąpiło w pierwszym tygodniu najczęściej należy od razu przyjąć zapomnianą tabletkę. Jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek, to zażywamy dwie tabletki. Przez kolejne siedem dni należy zrezygnować ze stosunków lub zastosować drugie zabezpieczenie.

To ogólna zasada, która może być inna w zależności od tego, jaki środek stosujesz. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Postępowanie przy pominięciu tabletki uzależnione jest od wybranych pastylek. Może się różnić w zależności od konkretnego środka i jego typu (tabletki jednofazowe, dwufazowe, itd.)

Pominięcie pierwszej tabletki a ryzyko zajścia w ciążę

Największe ryzyko zajścia w ciążę istnieje w przypadku pominięcia pierwszej tabletki. Z każdą kolejną tabletką to ryzyko jest niższe, jednak stosunkowo najwyższe jest w pierwszym tygodniu cyklu.

Spóźniona tabletka antykoncepcyjna o dwie godziny

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek polega na systematycznym ich przyjmowaniu. I wtedy przy regularnym zażywaniu szacuje się ją na 99%.

Chodzi o to, żeby kobieta miała nawyk zażywania tabletek codziennie o określonej porze. Generalnie dwie godziny spóźnienia nie są najczęściej dużym problemem. Chyba, że mamy 1 tydzień. Wtedy należy możliwie szybko zażyć brakującą tabletkę i stosować w kolejnych dniach dodatkowe zabezpieczenie (chyba, że producent w ulotce dołączonej do tabletek zaleca inaczej).

Jeśli nie przyjęłaś tabletki w drugim czy trzecim tygodniu

Jeśli zapomniałaś o tabletce w drugim tygodniu, należy przyjąć zapomnianą tabletkę i dokończyć opakowanie. Czasami nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Niekiedy jednak jest to konieczne. Dużo zależy od tego, z jakich tabletek korzystamy.

Jeśli natomiast pominięcie nastąpiło w trzecim tygodniu, należy dokończyć opakowanie i najczęściej zaleca się nie robić siedmiodniowej przerwy (w przypadku tabletek przyjmowanych przez 21 dni w cyklu). Od razu należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z nowego opakowania. To jednak, jak trzeba postąpić – przeczytamy w ulotce załączonej do opakowania.

Dwie tabletki antykoncepcyjne naraz skutki uboczne

Każdy lek może powodować skutki uboczne. Również tabletki antykoncepcyjne.

Mogą pojawić się:

Pominięcie jednej tabletki antykoncepcyjnej to częsty problem. Ogólne zasady postępowania zostały opisane powyżej. Należy jednak pamiętać, że mogą one różnić się w zależności od stosowanego środka. Jeśli pojawią się wątpliwości, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z lekarzem.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>