Główne menu

Inf. prasowa
Jak poradzić sobie z nianią, która ingeruje w metody wychowawcze rodziców?

Dobra niania to dla rodziny prawdziwy skarb. Nieoceniona pomoc w opiece nad małym dzieckiem, często także jedna z najbliższych maluchowi osób. Zdarza się jednak, że pomimo wysokich kompetencji i dobrych referencji niania próbuje zbyt mocno ingerować w metody wychowawcze rodziców. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Rola niani w życiu dziecka

Opiekunka do dziecka to obecnie nie tylko osoba, która zajmuje się dzieckiem pod nieobecność rodziców, dbając aby maluchowi nic się nie stało. Profesjonalna niania to także osoba bliska dziecku, której zadaniem jest stymulowanie rozwoju malucha, organizowanie edukacyjnych zabaw, które pomagają poznawać nowe obszary życia. Opiekunki z wykształceniem pedagogicznym i doświadczeniem w pracy z dziećmi są wysoko cenione nie tylko jako ktoś, kto może „przypilnować dziecka” podczas nieobecności jego rodziców, ale także jako osoby, które w znaczący sposób wpływają na jego życie. Kwestią naturalną jest, że niania posiada własne poglądy na temat tego, w jaki sposób należy wychowywać dziecko, jakie kary i nagrody stosować, a także w jaki sposób kształtować jego osobowość. W wielu przypadkach taka wiedza jest bardzo cenna i stanowi źródło wsparcia dla całej rodziny, jednak problem pojawia się, kiedy metody wychowawcze niani znacząco odbiegają od tych ustalonych przez rodziców. W jaki sposób uniknąć nieporozumień i konfliktów?

Różne poglądy na metody wychowawcze

Warto pamiętać, że to rodzice powinni mieć decydujący wpływ na wybór metod wychowawczych, które będą obowiązywały w stosunku do ich dziecka. Warto już podczas rozmowy rekrutacyjnej porozmawiać z potencjalną nianią na temat tego, jakie zasady obowiązują w danej rodzinie i jakie metody wychowawcze są aprobowane przez rodziców, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. Warto ustalić jasne zasady współpracy i uzgodnić, które metody wychowawcze powinny być przez nianię bezwzględnie przestrzegane, a w jakich aspektach może ona kierować się własnym doświadczeniem. Najważniejszą kwestią jest więc stworzenie komfortowej i jasnej dla wszystkich stron sytuacji i ustalenie reguł. Dzięki temu rodzice mogą zaufać, że opiekunka będzie postępowała zgodnie z ich wytycznymi, a niania będzie mogła wykonywać swoją prace w oparciu o przejrzyste zasady. Taka sytuacja jest także najbardziej korzystna dla dziecka które może rozwijać się w atmosferze pozbawionej konfliktów.

Jak reagować, kiedy niania nie zgadza się z metodami wychowawczymi rodziców?

Czasami zdarza się, że mimo iż niania wie, jakie metody wychowawcze są akceptowane przez rodziców, to niekoniecznie się z nimi zgadza. Szczera opinia osoby, która posiada wykształcenie pedagogiczne oraz doświadczenie w pracy z dziećmi, może być dla rodziców bardzo cenna. Trudno jednak tolerować sytuacje, w której niania pomimo sprzeciwu rodziców podważa ich metody wychowawcze, zwłaszcza jeżeli dzieje się to w obecności dziecka. Różnica w poglądach na wychowanie, zwłaszcza stawianie sprzecznych ze sobą nakazów i zakazów, a także dopuszczanie do sytuacji, gdy niania pozwala maluchowi na zachowania, których nie tolerują rodzice, np. jedzenie słodyczy lub oglądanie telewizji, nie sprzyja harmonijnemu rozwojowi dziecka. Warto pamiętać, że jeżeli niania we Wrocławiu lub innym mieście nie stosuje się do reguł ustanowionych przez rodziców, warto w uprzejmy, lecz zdecydowany sposób zwrócić jej uwagę i poprosić o dostosowanie się do zasad panujących w domu. W większości przypadków szczera rozmowa wystarczy, aby przywrócić dobre relacje na linii niania- rodzice.

Decydując się na zatrudnienie opiekunki do dziecka warto postawić na osoby z dobrymi referencjami, doświadczeniem i konkretnymi umiejętnościami, które mają profesjonalne podejście do wykonywanej pracy. Wiele takich niań można znaleźć w serwisie www.niania.pl, który skupia najlepsze, sprawdzone opiekunki do dzieci.

  5 komentarzy

 • Kinga K.

  Dzieci nie posiadam,ale bardzo ciekawy wpis 🙂

 • Pani KoModa

  Oj mamy często coś nam podrzucają w końcu one też wychowywały dzieci i wiedzą lepiej… 🙂

 • Gaja

  Niania, kiedy to było… Oczywiście, że niania mojej córki robiła co chciała. To my odprowadzaliśmy dziecko do niej na 8 godzin i nie mieliśmy wglądu w to, co dzieje się w tym czasie, aczkolwiek mieliśmy świadomość, że ta pani pilnuje dziecka jak potrafi i nie zawsze się ze wszystkim zgadzamy. Rozmawiać trzeba było delikatnie, bo znalezienie nowej niani nie było takie łatwe. Nie da się wybrać idealnie, kiedy niania potrzebna od zaraz.

 • boja

  Dzieci powinniśmy wychowywać bezstresowo. Wtedy jest szansa, że dziecko odpowiednio wychowa i rodziców i nianię…

 • Ania

  mam dwójke dzieci i nie powiem artykul inspiryujacy

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>