Art. sponsorowany Poranna i wieczorna pielęgnacja twarzy – co je różni?
Nasze babcie zalecały mycie twarzy wodą prosto ze studni lub świeżo wydojonym mlekiem. Dziś nie potrzebujemy już takich sposobów pielęgnacji, gdyż drogerie pełne są kosmetyków przeznaczonych do mycia i pielęgnacji twarzy. Żel myjący do twarzy, płyn micelarny, pianka do mycia twarzy, kremy nawilżające, odmładzające i regenerujące… To tylko niektóre kosmetyki pielęgnacyjne. Nadal jednak nie zawsze wiemy, jak prawidłowo ich używać.
Jakie są etapy właściwej pielęgnacji twarzy? Na co zwrócić szczególną uwagę? Kiedy i czym oczyszczać i nawilżać skórę? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Jednym z najprostszych podziałów pielęgnacji skóry twarzy jest podział według pory dnia.
Jak sama nazwa wskazuje, poranna pielęgnacja twarzy to wszystkie te zabiegi, które stosujemy zaraz po wstaniu z łóżka. Jej głównym zadaniem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy i przygotowanie jej pod makijaż. W porannej pielęgnacji nie może zabraknąć również ochrony przed szkodliwymi czynnikami, z którą skóra ma do czynienia w ciągu całego dnia.
Wieczorna pielęgnacja to natomiast szereg czynności wykonywanych przed pójściem spać. Tu główne zadanie polega na dokładnym usunięciu makijażu i przygotowaniu skóry do regeneracji, która ma miejsce podczas snu.
Poranna pielęgnacja skóry twarzy – krok po kroku
Wyróżniamy 5 etapów, na które dzieli się poranna pielęgnacja skóry. Każdy z nich jest bardzo istotny dla zdrowego i młodego wyglądu twarzy. Pamiętaj, że oczekiwane efekty osiągniesz jedynie wtedy, gdy będziesz regularnie stosować wszystkie poniższe zalecenia.
Krok 1. Oczyszczanie – usuń wszystkie zanieczyszczenia
Każdy dzień powinnaś rozpocząć od dokładnego oczyszczenia skóry twarzy. To nic, że robiłaś to wieczorem. Podczas snu nasza skóra wydziela sebum, przyjmuje też kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza i otoczenia. Dlatego jedną z pierwszych rzeczy, które powinnaś zrobić po wstaniu, jest dokładne umycie twarzy. W tym celu idealnie sprawdzi się pianka do mycia twarzy lub płyn micelarny. Jeśli masz cerę bardzo skłonną do przetłuszczania i przyjmowania zanieczyszczeń, możesz użyć żelu do mycia twarzy. Pamiętaj, by dobrać kosmetyk pasujący do Twojego rodzaju skóry.
Krok 2. Tonizacja – przywróć właściwe pH skóry
Po dokładnym umyciu twarzy przychodzi czas na tonizację. Jej zadaniem jest przywrócenie skórze właściwego pH. Dobry tonik lub hydrolat zmiękczy skórę, która dzięki temu lepiej przyjmie następne etapy pielęgnacji. Pamiętaj, że tonik i płyn micelarny to dwa różne produkty, które spełniają zupełnie inne zadania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że płyn micelarny oczyszcza, a tonik łagodzi i przygotowuje skórę na nawilżenie i regenerację.
Krok 3. Serum – regeneracja, która przywraca blask
Nie jest to etap konieczny, lecz jak najbardziej wskazany. Dobre serum do twarzy zawiera dużą ilość składników odżywczych, które pomogą w regeneracji skóry i poprawią jej ogólną kondycję. Ten etap zaleca się szczególnie osobom z problemami skórnymi, widocznymi objawami starzenia się skóry, zaczerwienieniem itp.
Krok 4. Nawilżanie – etap, którego nie można pominąć!
Etapu nawilżania pod żadnym pozorem nie powinnaś pomijać. Dobry krem nawilżający to podstawa troski o Twoją cerę. Nałóż go na dobrze oczyszczoną twarz, a z całą pewnością poczujesz się piękna jeszcze przed zrobieniem makijażu. Pamiętaj, by zadbać o właściwe nawilżanie również w okolicach oczu. Krem do twarzy sprawi też, że makijaż dłużej utrzyma się na skórze.
Krok 5. Ochrona – pamiętaj o niej przez cały rok
W przypadku pielęgnacji twarzy pod pojęciem ochrony kryje się krem z filtrem UV. Coraz więcej osób ma świadomość, że należy go stosować przez cały rok, niezależnie od stopnia nasłonecznienia i czasu przebywania na świeżym powietrzu. Dobry krem do twarzy chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, które występuje głównie w słoneczne dni, jak i UVB, które dotyka nas niemal zawsze. Ten krok nie tylko zapewnia dodatkowe nawilżenie, ale również zabezpiecza skórę przed skutkami promieniowania, do których zaliczamy m.in. przyspieszone starzenie się skóry.
5 etapów wieczornej pielęgnacji skóry
Wieczorna pielęgnacja twarzy jest równie istotna, jak ta poranna. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że jest ważniejsza. To nocą skóra regeneruje się, komórki mają czas na odpoczynek i odbudowę. Właściwie oczyszczona, nawilżona i odżywiona skóra będzie po prostu lepiej wyglądać.
Etap 1. Demakijaż – zrób to dokładnie!
Wieczorną pielęgnację skóry twarzy powinnaś rozpocząć od starannego demakijażu. Do tego celu możesz użyć płynu micelarnego lub olejku. Usunięcie resztek makijażu jest kluczowe dla utrzymania zdrowej kondycji skóry. Dokładny demakijaż powinien obejmować zarówno okolice oczu i ust, jak i całą skórę twarzy. Podczas zmywania resztek makijażu z twarzy nie zapominaj o podbródku, szyi i okolicach uszu. Te mniej widoczne części twarzy są równie ważne dla otrzymania oczekiwanych rezultatów.
Etap 2. Oczyszczanie – podstawa wieczornej pielęgnacji
To chyba najważniejszy z etapów wieczornej pielęgnacji skóry. Do właściwego oczyszczania użyj dobrego żelu do mycia twarzy tołpa.® lub pianki do mycia twarzy. Zwróć uwagę, by był to preparat dobrany do Twojego typu cery. Zbyt mocne żele do mycia twarzy mogą podrażnić delikatną skórę. Warto wybrać nawilżający żel do mycia twarzy, który dodatkowo zadba o skórę, nie wysuszając jej. W Twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć również płynu do mycia twarzy. Kosmetyki mogą być używane zamiennie, w zależności od potrzeby chwili i Twoich indywidualnych preferencji.
tołpa.® dermo face enzyme. – enzymatyczna pianka do mycia twarzy
Etap 3. Tonizacja – właściwe pH przed snem
Podobnie jak w przypadku porannej pielęgnacji, również wieczorem tonizacja jest niezbędnym etapem. To dzięki niej skóra odzyskuje właściwe pH i lepiej przyjmuje kremy nakładane w kolejnych krokach. Odpowiedni tonik lub hydrolat poprawia kondycję skóry i nadaje jej świeży wygląd.
Etap 4. Nawilżanie – podstawa regeneracji, której nie możesz pominąć
Przed snem koniecznie nałóż krem nawilżający. To właśnie w nocy skóra, jak i całe ciało, regeneruje się, a dobre nawilżenie twarzy z pewnością jej w tym pomaga. Możesz wybrać jeden z kremów o lekkiej formule, który nie tylko szybko się wchłania, ale także sprawi, że skóra będzie odprężona i wygładzona chwilę po aplikacji.
Etap 5. Odżywienie – dostarcz skórze to, czego potrzebuje
Wieczorem oprócz kremu nawilżającego nałóż dodatkowo krem odżywczy. To jeden z tych kosmetyków, które są wzbogacone o duże ilości witamin i minerałów, dzięki czemu dba o zdrowy i młody wygląd skóry. Jeśli masz cerę tłustą, ze skłonnością do trądziku, możesz wybrać jeden krem, który będzie zarówno nawilżał, jak i odżywiał Twoją skórę. W ten sposób unikniesz niepotrzebnego przeciążenia, równocześnie zapewniając swojej cerze wszystkie niezbędne składniki.
Filary troski o skórę twarzy
Reasumując: zarówno poranna, jak i wieczorna pielęgnacja skóry jest kluczowa dla zdrowego i atrakcyjnego wyglądu twarzy. Do mycia należy używać sprawdzonych żeli oczyszczających do twarzy, pianek do mycia twarzy lub przeznaczonego do tego celu płynu. Warto wybierać kosmetyki dokładnie przebadane dermatologicznie, które nie tylko zapewnią właściwe oczyszczenie, ale są też w pełni bezpieczne dla delikatnej skóry.
Filarami troski o skórę, oprócz jej oczyszczania, są również tonizacja i nawilżanie. Bez nich cały proces pielęgnacji jest niekompletny. Tu także warto pamiętać o dobraniu toniku, który zapewni skórze odpowiednie pH i pomoże jej wchłonąć wszystkie składniki aktywne kremu. Nawilżanie to nie tylko doraźny ratunek dla skóry, ale też ważny czynnik wpływający na młody i atrakcyjny wygląd skóry.
Powyższe zestawienie to tylko podstawowy, bardzo uproszczony schemat. Oprócz wyżej wymienionych, codziennych zabiegów należy również pamiętać o równie istotnych, choć rzadziej stosowanych sposobach troski o skórę twarzy. Około 2–3 razy w tygodniu warto nałożyć maseczkę, odpowiednio dobraną do posiadanego typu skóry. Co kilka dni zaleca się też wykonanie peelingu, który nie tylko dogłębnie oczyści skórę twarzy, ale i usunie zrogowaciały naskórek.
Zostaw komentarz