Główne menu

Inf. prasowa
Praca i zawody, w których potrzebujesz okularów

Okulary większości z nas kojarzą się jedynie z aparatem, który ma polepszać nasze widzenie. Jednak pełnią one wiele innych ról w naszym życiu. Okulary przeciwsłoneczne, to podstawowa ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Oprócz funkcji zdrowotnych w znacznym stopniu poprawiają komfort widzenia w słoneczne dni. Okulary korekcyjne, jak sama nazwa wskazuje, faktycznie mają za zadanie korygować nasz wzrok. Wady, które możemy niejako „naprawić” poprzez dobór odpowiednich szkieł, to nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Czasami praca, którą wykonujemy wymusza na nas konieczność noszenia okularów, ze względu na czynniki wpływające na nasz pogarszający się wzrok.

Zawody, w których okulary wydają się być niezbędne

Jednym z czynników, który negatywnie wpływa na nasz wzrok, jest promieniowanie z ekranów – komputerów czy też smartfonów. Nawet jeżeli w pracy przed monitorem spędzamy 8 godzin, to może się okazać, że kolejne 4 godziny zajmuje nam telefon. Dlatego właśnie osoby od których praca, którą wykonują wymaga ciągłego kontaktu z komputerem, prędzej czy później będą musiały zainwestować w odpowiednie soczewki. W dobie XX wieku oraz coraz dalej idącej informatyzacji większość profesji powiązana jest z obsługą urządzeń biurowych, w tym właśnie komputerów. Narażone są szczególnie wszystkie zawody tzw. informatyczne – programiści, informatycy, graficy czy webmasterzy. Ich praca w głównej mierze związana jest z pracą przy monitorze, a nawet kilku, co jeszcze bardziej zmusza ich wzrok do wysiłku. Także pracownicy administracji czy sądów spędzają sporą część swojej pracy przy komputerach, ponieważ wszystkie dane, którymi operują, mają swoje odzwierciedlenie w systemach informatycznych.  Z pomocą dla zmęczonego oka, przychodzą okulary ze specjalnymi powłokami, które chronią przed  wszelkimi negatywnych skutkami promieniowania. I tak, do wyboru mamy:

 • odporną na zniszczenie powłokę antyrefleksyjną, które eliminuje refleksy świetlne odbijających się od ekranu przed dotarciem do oka.
 • powłokę antyelektrostatyczną, która eliminuje przyciąganie kurzu, przez co ułatwia czyszczenie. Oczywiście chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym gamma, emitowanym przez tradycyjne monitory CRT.
 • powłokę chroniąca przed niebieskim światłem, które jest emitowane przez energooszczędne oświetlenie, a także różne urządzenia takie jak smartfony, tablety i monitory LCD/LED. Jej zadaniem jest neutralizacja światła i polepszenie kontrastu, przez co wyraźniej widzimy małe elementy.

Właśnie to ostatnie rozwiązanie, jest najczęściej polecane dla osób, które sporą część dnia spędzają pracując przy komputerze.  Warto także wspomnieć, że taki rodzaj ochrony polecany jest także dla osób, które na co dzień nie noszą okularów korekcyjnych.

Okulary ochronne przydają się także w takich zawodach jak tester gier komputerowych, dziennikarz czy copywriter. Godziny surfowania po Internecie, analizowanie danych i wpatrywanie się w ekran, powoduje nie tylko zmęczenie wzroku, ale także bóle głowy. Zawodowi  kierowcy to także grupa, która często korzysta z okularów. Przy długich podróżach, szczególnie nocą, powłoka antyrefleksyjna ogranicza odbijanie się światła, poprawiając w znacznym stopniu komfort widzenia.

Negatywny wpływ niebieskiego światła emitowanego przez ekrany oraz profilaktyka

Wzrok jest bardzo ważnym zmysłem, o który powinniśmy dbać ze szczególną starannością. Długotrwałe promieniowanie może go nawet uszkodzić, a po drodze możemy nabawić się wielu innych dolegliwości. Jedną z najpopularniejszych jest zespół suchego oka.  Podczas pracy z komputerem mrugamy nawet 5 razy rzadziej niż zazwyczaj, przez co gałka oczna ulega wysuszeniu. Odczuwamy wtedy pieczenie oraz swędzenie, które jest bardzo uciążliwe. Ulgę w takich przypadkach przyniosą nawilżające krople do oka. Mogą dotknąć nas problemy z koncentracją, bóle głowy, a w dłuższej perspektywie problemy ze snem.

Przy ciągłej pracy przy komputerze, ważne jest aby pamiętać o przerwach, które powinniśmy robić, aby odciążyć gałkę oczną. Poszukując odpowiednich okularów, warto wybrać sprawdzoną firmę. Sklep internetowy Eyerim, oferuje markowe okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne, a także gogle narciarskie. Bogaty asortyment oraz przystępne ceny sprawią, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Nowoczesnym rozwiązaniem jest możliwość wirtualnego przymierzenia danego modelu, za pomocą kamerki internetowej. Pozwoli to na zorientowanie się, jaki kształt będzie odpowiedni dla naszej twarzy.

  2 komentarze

 • PKanalia

  a wszystko zaczęło się od szlifierzy spawaczy, nie wspomnę już o (al)chemikach…
  p.jzns 🙂

 • Królowa Karo

  Niestety długie lata pracy przy komputerze wymusiły już na mnie okulary. Mam też szkła odpowiednie do pracy przy komputerze. Ale oprawek mamy teraz tak dużo, że okulary są prawie jak biżuteria.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>