Główne menu

Inf. prasowa
Praca za granicą bez języka? Zostań opiekunką osób starszych od zaraz!

By aplikować na stanowisko opiekunki osób starszych za granicą, wcale nie trzeba znać języka obcego, choć, rzecz jasna, jego znajomość – choćby na poziomie tylko komunikatywnym – jest wymagana. Agencje pośredniczące w wyjazdach zarobkowych tego typu oferują kursy językowe oraz szkolenia online.

Praca opiekunki seniorów za granicą, zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii, jest bardzo atrakcyjna dla wielu Polek. Głównie z powodów finansowych – za granicą można zarobić dużo więcej niż w kraju. Poza tym można poprawić znajomość języka obcego oraz poznać nowe miejsce. Żeby móc wykonywać pracę opiekunki w innym kraju, warto znać język choć w stopniu komunikatywnym. A czy praca za granicą bez znajomości języka jest możliwa?

Praca w Niemczech bez języka?

Do podjęcia pracy w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech czy innych krajach oczywiście znajomość języka obcego jest niezbędna. Zazwyczaj ogłoszenie o pracę zawiera informację w jakim stopniu opiekunka powinna znać język (podstawowy, komunikatywny, średniozaawansowany czy zaawansowany). Bez umiejętności posługiwania się podstawowym słownictwem kandydatka na opiekunkę nie będzie w stanie zrozumieć podopiecznego i jego bliskich, i co za tym idzie zapewnić należytej opieki.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej, sprawdzana jest znajomość języka obcego. Pierwsza rozmowa – telefoniczna jest przeprowadzana po polsku. Na spotkaniu rekruter sprawdza znajomość słownictwa z zakresu kategorii takich jak: osoby i zwierzęta, jedzenie, dom, sklep, choroby, części ciała, kolory, liczby itp., które mogą przydać się podczas wykonywania obowiązków opiekunki. Ponadto kandydat jest proszony o przetłumaczenie kilku zdań z polskiego na niemiecki i odwrotnie.

Sprawowanie opieki w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego nie jest możliwe. Jednak osoby, które chcą podjąć pracę w Niemczech bez znajomości języka od zaraz, nie muszą rezygnować ze swoich planów. Mogą bowiem nauczyć się go od postaw i to za darmo. Mają do wyboru bezpłatne kursy stacjonarne oraz kursy online, a także pomoc w postaci fiszek online.

Nauka języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych

Przygotowanie może być prostsze niż się wydaje.  Nauka języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych od Promedica24 oferuje trzy możliwości bezpłatnej nauki, czyli lekcje niemieckiego online, stacjonarne kursy języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych oraz doszkalające fiszki do nauki języka.

Kandydaci mogą wziąć udział w kursach językowych od podstaw. Ich program jest przygotowany specjalnie z myślą o przyszłych opiekunach, są bowiem skierowane do tej grupy zawodowej. Kurs obejmuje zwroty oraz słownictwo opisujące czynności z zakresu opieki nad osobą starszą lub chorą. Szkolenie trwa 40-60 godzin.

Kursanci mają zapewnione: autorskie materiały do nauki, wykwalifikowanego lektora, program kursu dostosowany do charakteru pracy oraz dogodną lokalizację – kursy odbywają się w kilkunastu miastach Polski. Jest to kurs specjalistyczny – obejmuje specyficzne słownictwo (z zakresu medycyny, pielęgniarstwa i pokrewnych dziedzin), ale także gramatykę i podstawowe zwroty.

Dla opiekunek osób starszych, które miały już wcześniej styczność z językiem niemieckim, ale chcą powtórzyć słownictwo i najważniejsze zwroty Promedica 24 oferuje kursy online.

Kursy języka niemieckiego dla opiekunek osób starszych odbywają się także w formie lekcji online. Promedica24 przygotowała 21 darmowych lekcji o zróżnicowanej tematyce. Każda z nich zajmuje kilkanaście minut. Na koniec każdy ma możliwość rozwiązania krótkiego testu i sprawdzenia swojej wiedzy.

Lekcje online obejmują zagadnienia takie jak: wymowa, zaimki, przywitanie/pożegnanie, pytanie o samopoczucie, cyfry, liczby, podstawowe czasowniki, rodzaje rzeczownika, odmiana czasowników regularnych i nieregularnych oraz mocnych, pytania, zaimki pytające, pory dnia, godziny, nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku, odmiana czasownika rozdzielnie złożonego, nazwy potraw, posiłków, produktów spożywczych, owoców i warzyw, zwroty przydatne podczas robienia zakupów, odmiana czasowników modalnych, słownictwo związane z rodziną, nazwy części ciała i organów wewnętrznych, choroby, dolegliwości, zwroty potrzebne podczas wizyty u lekarza, słownictwo związane z lekami, wizytą w aptece, zwroty przydatne w pracy opiekuna, nazwy mebli i pomieszczeń, wyrażenia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, zwroty przydatne podczas rozmów oraz związane z pytaniem o drogę i miejscem zamieszkania, słownictwo związane z codziennymi czynnościami i pogodą.

Istnieje także możliwość skorzystania z bardzo prostego sposobu na naukę języka niemieckiego, czyli tzw. fiszek dostępnych online. Jest to bardzo atrakcyjna forma nauki słówek i zwrotów i to bez względu na to czy jest się początkującym czy bardziej zaawansowanym. Jest to także świetna metoda na przypomnienie języka.

Dzięki fiszkom można nauczyć się ważnych słów przydatnych za granicą. Można uczyć się lub powtarzać sobie słówka zawsze wtedy, kiedy ma się na to czas i ochotę. Ta metoda nauki jest także całkowicie darmowa.

By pracować w Niemczech nie zawsze konieczna jest wcześniejsza zaawansowana znajomość języka. Sprawdź oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech od Promedica24, by znaleźć odpowiednią dla siebie – języka spokojnie nauczysz się dopiero po zgłoszeniu się do pracy i to bezpłatnie.

    Komentarz ( 1 )

  • Marysia

    Nie znałam ani jednego słówka po niemiecku, ale skończyłam kurs dla opiekunek jaki organizowała promedica i pojechałam na pierwsze zlecenie. Jak wiadomo człowiek musi się osłuchać z językiem i już na kolejnej szteli całkiem nieźle potrafię się dogadać z podopieczną

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>