Główne menu

Inf. prasowa
Prawidłowe czyszczenie okularów – jak to robić?

Jeżeli nosisz okulary, to z pewnością wiesz, jak wiele czynników może wpływać na ich zabrudzenie. Wystarczy kilka razy je poprawić lub zdjęć i już na szkłach pojawiają się smugi i odciski palców. Do tego dochodzą warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i voilà – możesz zapomnieć o krystalicznym obrazie. Co wtedy robisz? Czy wycierasz okulary koszulką? Sprawdź, jak prawidłowo czyścic okulary, aby widzieć dobrze i nie narażać szkieł i oprawek na uszkodzenie!

Zacznijmy od tego, czego NIE robić

Nie bez powodu we wstępie poruszyliśmy temat koszulki. To dość popularny sposób „czyszczenia” zabrudzonych okularów. Czy jest on jednak bezpieczne dla szkieł? Niekoniecznie. Włókna tkaniny oraz kurz zgromadzony na ubraniach może spowodować powstanie rys i trwałe uszkodzenie szkieł. Jak jeszcze NIE czyścić okularów?

  • Nie używaj śliny (co ciekawe, wiele osób to robi)! Bakterie zawarte w ślinie mogą przyczynić się nawet do powstania infekcji oczu.
  • Nie stosuj silnych detergentów! Wszelkie środki do czyszczenia szkła – a w niektórych przypadkach nawet specjalne chusteczki do okularów z marketu – mogą zawierać bardzo mocne środki chemiczne, które zniszczą Twoje szkła lub odbarwią oprawki.
  • Zapomnij o czyszczeniu papierem toaletowym czy ręcznikami papierowymi! No chyba, że chcesz porysować szkła.

Jak czyścić okulary?

Wiesz już, czego nie robić, aby nie uszkodzić swoich okularów. Jak zatem należy postępować? Najpierw upewnij się, że Twoje ręce nie są brudne, ani nie mają na sobie tłustego kremu. Umyj zatem dłonie i dokładnie wytrzyj, a następnie chwyć okulary za rogi oprawek i skieruj na nie delikatny strumień ciepłej wody. Pamiętaj, by nie była ona gorąca, gdyż to też może uszkodzić okulary!

Do czyszczenia szkieł użyj dosłownie 1-2 kropli delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Za pomocą okrężnych ruchów umyj szkła, a następnie oprawki, tak by nie pozostawić nawet jednej drobinki brudu na okularach. Następnie opłucz je i dokładnie wytrzyj je ściereczką z mikrofibry lub idealnie czystym, bawełnianym ręcznikiem. Po wykonaniu tych czynności Twoje szkła będą idealnie czyste i przejrzyste, a Ty będziesz mógł cieszyć się komfortem i dobrym widzeniem.

Jeśli jesteś bardziej wymagający, możesz od czasu do czasu skorzystać z myjni ultradźwiękowej. Taki sprzęt znajdziesz w wielu salonach optycznych. Po profesjonalnym czyszczeniu efekt będzie jeszcze lepszy! Jeśli natomiast chciałbyś pozbyć się okularów, to wyjściem może być laserowa korekcja wad wzroku. Więcej informacji o takim zabiegu na pewno przekaże Ci lekarz okulista lub klinika okulistyczna w Twojej okolicy.

Pamiętaj też o prawidłowym przechowywaniu!

Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestię przechowywania okularów, tak aby ograniczyć ich brudzenie się oraz zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Pamiętaj o tych kilku kwestiach:

  • Okulary zawsze przechowuj w specjalnym etui wyścielonym mikrofibrą!
  • Nie zostawiaj ich w samochodzie podczas upałów lub mrozów, gdyż skrajne temperatury mogą je uszkodzić!
  • W czasie porannej toalety unikaj pozostawiania okularów na umywalce, gdzie mogą zostać potraktowane chemikaliami np. z lakieru do włosów!

Trzymając się tych zasad, możesz być pewien, że Twoje okulary pozostaną czyste, a Ty będziesz widział dobrze i wyraźnie. Zminimalizujesz też ryzyko ich ewentualnego uszkodzenia, dzięki czemu posłużą Ci dłużej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>