Główne menu

Inf. prasowa
Preparaty z kwasem alfa-liponowym – jakie mają działanie?

Antyoksydacyjne i ochronne właściwości kwasu alfa-liponowego sprawiają, że dzięki zwiększeniu jego poziomu w organizmie możemy znacznie poprawić stan swojego zdrowia. Jakie są preparaty z tą substancją i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

ALA, czyli kwas alfa-liponowy, to wytwarzany w organizmie kwas tłuszczowy, który zawiera grupę siarkową. Jako silny antyoksydant zmniejsza powstające z wiekiem uszkodzenia, a jednocześnie zwiększa wchłanianie i syntezę innych przeciwutleniaczy. Niestety z czasem jego wytwarzanie w organizmie spada, co może skutkować większymi uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. To zaś staje się przyczyną przyspieszenia procesów starzenia oraz może przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób przewlekłych, np. cukrzycy.

Jak uzupełnić poziom kwasu alfa-liponowego?

Nic dziwnego, że coraz popularniejsze są suplementy z ALA, zwłaszcza wśród osób cierpiących na cukrzycę i schorzenia tarczycy. Właściwości i wszechstronne działanie kwasu alfa-liponowego sprawiają, że tabletki z tym składnikiem podbijają rynek. Jak działają takie suplementy?

Kwasa alfa-liponowy – właściwości

Najważniejszą cechą ALA jest jego działanie antyoksydacyjne. Nazywa się go nawet „uniwersalnym przeciwutleniaczem”, ponieważ spełnia tę funkcję zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Dodatkowo zwiększa wchłanianie i syntezę innych przeciwutleniaczy, takich jak glutation, koenzym Q10 czy witaminy C i E. Oznacza to, że właśnie dzięki kwasowi alfa-liponowemu substancje te mogą się zregenerować i skutecznie zwalczać wolne rodniki.

Przed rozpoczęciem suplementacji, warto sprawdzić, z jakimi innymi mikroskładnikami nie należy go łączyć. Związek pomiędzy kwasem alfa liponowym a cynkiem i miedzią został opisany na tej stronie: https://mito-med.pl/artykul/bezpieczna-suplementacja-substancji-mineralnych.

Kwas alfa-liponowy a cukrzyca

To jednak nie koniec właściwości kwasu alfa-liponowego. Skutecznie zwalcza on stany zapalne, poprawia funkcje mitochondriów oraz metabolizm cukrów i tłuszczów, a także zwiększa wrażliwość na insulinę, obniża poziom glukozy, poprawia mikrokrążenie w kończynach i zmniejsza objawy neuropatii cukrzycowej. Dzięki temu preparaty z kwasem alfa-liponowym mogą być stosowane w profilaktyce i łagodzeniu objawów cukrzycy i jej powikłań, koniecznie jednak w porozumieniu z lekarzem prowadzącym.

Kwas alfa-liponowy a tarczyca

Silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne kwasu alfa-liponowego jest obecnie badane w kontekście różnych innych dolegliwości i schorzeń. Przykładowo ALA może zmniejszać ilość wolnych rodników i poprawiać funkcję śródbłonka u pacjentów z subkliniczną niedoczynnością tarczycy. Kwas alfa-liponowy obniża również działanie hormonów tarczycy.

Kwas alfa-liponowy – działanie

Tak naprawdę jednak preparaty z kwasem alfa-liponowym przysłużą się wszystkim osobom, które na co dzień obserwują u siebie niedobory antyoksydantów. Ponieważ ALA działa przeciwko wolnym rodnikom, chroni przed nimi wszystkie organy. Tym samym wpływa korzystnie na zdrowie skóry (np. trudno gojące się rany), mózgu (w tym w przebiegu choroby Alzheimera), serca (poprzez oddziaływanie na poziom cholesterolu, rozwój miażdżycy czy ciśnienie krwi) i oczu (łagodzi objawy zwyrodnienia plamki żółtej i jaskry). Dodatkowo kwas alfa-liponowy oczyszcza nerki, wspomaga pracę układu nerwowego i zapobiega procesom starzenia się komórek.

Jak wybrać kwas alfa-liponowy?

Decydując się na suplementację, trzeba wiedzieć, że istnieją znaczące różnice w indywidualnej tolerancji ALA. Dlatego też warto wybrać preparat o wydłużonym uwalnianiu. Taka technologia zapobiega nadmiernej kumulacji i przedwczesnemu wydalaniu kwasu alfa-liponowego. Przede wszystkim jednak gwarantuje efektywne wykorzystanie przez organizm właściwości i działania kwasu alfa-liponowego – zarówno w przypadku cukrzycy i tarczycy, jak i ogólnej walki z wolnymi rodnikami.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>