Główne menu

Inf. prasowa
Problem nietrzymania moczu u kobiet

Inkontynencja – czyli nietrzymanie moczu to problem, który w dzisiejszych czasach dotyka coraz więcej osób. Przyczyn tej przykrej dolegliwości może być naprawdę wiele i niekoniecznie należy łączyć inkontynencję z wiekiem starczym. Obecnie nie jest to już temat tabu, a z racji tego, że zaczyna się o nim mówić głośno i odważnie, a świadomość społeczna w tej kwestii wzrasta wiemy, jak można sobie pomóc i przede wszystkim do kogo udać się po pomoc.

Skąd się bierze nietrzymanie moczu?

Wagi problemu nie jest w stanie pojąć ten, kto nigdy się z nim nie zmierzył. Dla zdrowego człowieka kontrolowanie fizjologii pęcherza moczowego to żaden problem, choć bywają sytuacje, kiedy nawet okazom zdrowia może zdarzyć się drobne „popuszczenie”. Takich przypadków jest stosunkowo niewiele i może je wywołać szczególna sytuacja np. duży wysiłek fizyczny, przetrzymywanie moczu w podróży czy stan nietrzeźwości. Wyszczególniamy kilka przyczyn nietrzymania moczu: wysiłkowy, zespół nadreaktywnego pęcherza, pooperacyjne nietrzymanie moczu, zapalenie pęcherza, przyjmowanie niektórych leków i inne. Niestety na wskazany problem bardziej skazane są kobiety i osoby starsze, ale nie oznacza to, że nie może się on przytrafić także osobom młodym.

Jak sobie poradzić z nietrzymaniem moczu?

Przy pierwszych objawach nietrzymania moczu – drobne, kropelkowe zawilgocenie bielizny zdarzające się regularnie – już zalecana jest konsultacja ze specjalistą. Wizyta w gabinecie lekarskim nie powinna być traktowana jako krępujące wydarzenie i należy pamiętać o tym, że problem dotyczy wielu ludzi – nie tylko Ciebie! Podstawowym ratunkiem w nietrzymaniu moczu jest utrzymywanie wysokiej higieny intymnej oraz stosowanie wkładek, bielizny chłonnej, a w cięższych przypadkach także pieluch lub pieluchomajtek stworzonych specjalnie z myślą o osobach dotkniętych inkontynencją. W aptekach, sklepach medycznych, a także w niektórych marketach znajdziemy cała gamę produktów higienicznych marek, takich jak: Tena, Seni, MoliCare (Hartmann). W asortymencie tym znajdziemy produkty dedykowane zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wybór oscyluje nie tylko pomiędzy modelami, ale także pomiędzy rozmiarami, stopniem kontyngencji i osobistymi preferencjami pacjenta.

Nietrzymanie moczu – kobieca przypadłość

Zdecydowaną większość w grupie osób nietrzymających moczu stanowią kobiety. Bezpośrednią przyczyną pojawienia się problemu są między innymi: uszkodzenia neurologiczne, niektóre choroby (cukrzyca, otyłość, choroby kręgosłupa, choroba Parkinsona), okres menopauzy i ciąży. Winowajcą problemów są zawsze mięśnie dna macicy – to właśnie ich zdolność do powstrzymywania niekontrolowanego oddawania moczu gra tu kluczową rolę. Kobiety są szczególnie narażone na inkontynencję w okresie menopauzy, kiedy to występuje zmniejszenie ilości estrogenu powodującego suchość pochwy oraz tkanek dróg moczowych. Podczas okresu przekwitania wybierane są bardzo często produkty chłonne, takie jak wkładki: TENA Lady Slim Mini Magic, TENA Lady Slim Mini lub przy silniejszej inkontynencji TENA Lady Pants Plus. Natomiast podczas ciąży niekontrolowane popuszczanie moczu pojawia się ze względu na ucisk, jaki powoduje rosnące dziecko na pęcherz, a także przyrost wagi matki, który powoduje nacisk na mięśnie dna miednicy oraz na pęcherz moczowy. Dla kobiet w ciąży polecane są wkładki TENA Lady Slim Ultra Mini, Seni Lady Micro Slim. Na rynku w tym segmencie króluje zdecydowanie firma TENA, to ona sprzedaje najwięcej produktów w kategorii sprzedaży odręcznej. Jednak w sprzedaży na tzw. wnioski (realizowane m.in. w aptekach), króluje marka SENI, która należy do toruńskiej grupy TZMO. Wybór ochrony zależy od Ciebie i Twoich potrzeb, warto zapoznać się z ofertą produktów lub zamówić pakiet próbek materiałów higienicznych – takie rozwiązanie proponują niektórzy producenci. Wiele wyczerpujących informacji otrzymamy także w aptece oraz w punkach aptecznych.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>