Główne menu

Inf. prasowa
Kilka prostych sposobów jak obniżyć ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi to jedno z najbardziej niebezpiecznych schorzeń cywilizacyjnych. Choroba ta jest o tyle groźna, że bardzo często przebiega bezobjawowo  – większość pacjentów nawet jej nie zauważa. Zlekceważenie wysokiego ciśnienia krwi może jednak prowadzić do wielu innych powikłań zdrowotnych. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, dzięki którym możliwe jest obniżenie ciśnienia bez konieczności stosowania leków.

DIETA, A OBNIŻENIE CIŚNIENIA

Ciśnienie jest w dużej mierze zależne od tego, co spożywamy – mowa tu zarówno o pokarmach stałych, jak i napojach. Dlatego też, bardzo ważne jest właściwe komponowanie swoich posiłków.

Dieta obniżająca ciśnienie powinna ona uwzględniać kilka ważnych elementów:

  • Bogactwo potasu – pierwiastek ten jest wykorzystywany do niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia. Warto zatem dostarczać go sobie w postaci zielonych warzyw (sałata, szpinak), warzyw strączkowych (fasola), owoców pestkowych (awokado, morele), bakalii (rodzynki, orzechy włoskie, ziemne) czy owoców cytrusowych (cytryna, limonka, grejpfrut).

Warto wiedzieć: Osoba dorosła powinna przyjmować ok. 4000-5000 miligramów potasu dziennie.

  • Ograniczenie soli – pacjenci z nadciśnieniem powinni przyjmować dziennie o połowę mniej soli niż osoby zdrowe, czyli maksymalnie ok. pół łyżeczki. Zbyt duże nagromadzenie soli w organizmie prowadzi do stanów nadciśnieniowych. Warto mieć to na uwadze w czasie przygotowywania potraw.
  • Gorzka czekolada – picie lub spożywanie czekolady to zdecydowanie jeden z najmilszych sposobów na obniżenie ciśnienia. Ciemna czekolada korzystnie wpływa na naczynia krwionośne poprzez występujące w niej antyoksydanty i flawonoidy. Ich obecność zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych, tym samym zapobiegając potencjalnym skurczom. Bardzo ważnym jest jednak, aby zawsze sięgać po produkty czekoladowe wysokiej jakości – powinny one zawierać min. 70% kakao.
  • Zioła – to jeden z najstarszych sposobów na obniżenie ciśnienia domowym sposobem. Dobrze jest sięgać po napary zrobione z dziurawca, kwiatostanu głogu, rozmarynu, ziela skrzypu, korzenia mniszka czy ruty.

Z CZEGO NALEŻY ZREZYGNOWAĆ CHCĄC OBNIŻYĆ CIŚNIENIE KRWI?

  • Alkohol – zdecydowanie jest to jeden z „zakazanych owoców” dla osób z nadciśnieniem. Jego spożycie (zwłaszcza w dużych ilościach!) w bardzo krótkim czasie może podnieść ciśnienie.
  • Kofeina – z reguły spożywa się ją w celu pobudzenia ciała i umysłu. Może mieć jednak niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi. Zdecydowanie lepszym pomysłem zamiast kolejnej filiżanki kawy jest zastąpienie jej szklanką wody z sokiem z połówki cytryny. Nie dość, że cytryna pobudza organizm nie gorzej od kawy, to jeszcze sama w sobie jest dużo zdrowsza!

DOBRE NAWYKI – DOBRE CIŚNIENIE

Dieta to jednak nie wszystko – przy nadciśnieniu należy do naszej codziennej rutyny wprowadzić parę zdrowych nawyków. Jednym z nich jest ograniczenie lub całkowite rzucenie palenia, które może znacznie przyczynić się do występowania nadciśnienia tętniczego.

Idealnym dopełnieniem prawidłowej diety i dobrych nawyków jest codzienna aktywność fizyczna. Co ważne, wcale nie trzeba zaczynać od wyczerpujących treningów! Dobrym początkiem mogą być np. żwawe spacery we wspólnym gronie. W trakcie prostego, 30-minutowego spaceru zaczynamy oddychać głębiej oraz intensywniej niż zwykle. W ten sposób, serce zaczyna pomału przyzwyczajać się do większego tętna,  co w konsekwencji prowadzi do tego, że pompowany tlen jest znacznie efektywniej wykorzystywany. Warto pamiętać, że sport nie musi być bardzo wyczerpujący –  najważniejsze, aby był regularny.  

Codzienne spacery mogą także sprzyjać utracie wagi – to właśnie nadwaga jest bardzo częstą przyczyną zbyt wysokiego ciśnienia. Im większe BMI, tym większą pracę serce musi wykonać, co – w większości przypadków – powoduje nadciśnienie.

RELAKS TO PODSTAWA

W dzisiejszych czasach obok otyłości jednym z głównych powodów nadciśnienia jest stres. Praca, sprawy rodzinne czy codzienna rutyna pełna drobnych problemów – to wszystko może przyczynić się do powstania długotrwałych sytuacji stresowych. Narażenie organizmu na stałe przebywanie w stanie podwyższonej gotowości nierozerwalnie łączy się z podwyższonym ciśnieniem.

Jeżeli zatem prowadzimy szybki, nieregularny tryb życia, w którym najważniejsza jest praca prowadząca do chronicznego zmęczenia, warto poświęcić swojemu umysłowi i ciału kilka chwil, podczas których będzie się liczył tylko i wyłącznie relaks.

Stan relaksu można osiągnąć np. z poprzez:

  • Słuchanie muzyki – przeprowadzone we Włoszech badania wykazały, że słuchanie muzyki klasycznej znacząco obniża ciśnienie krwi. Warto poświęcić na to ok. 30 minut dziennie.
  • Głębokie oddychanie – to świetna i wyjątkowo prosta forma relaksu. Co istotne, może być ona wykonywana niemal w każdym miejscu i o dowolnej porze. Najlepiej jednak zaczynać i kończyć na tym dzień. Dotlenienie organizmu pozytywnie wpływa na samopoczucie w ciągu doby, a przed snem sprawi, że przyjdzie on zdecydowanie szybciej.

Jak widać na powyższych przykładach obniżenie ciśnienie wcale nie musi być trudne. Bardzo często wystarczy do tego trochę wiedzy, wolnego czasu i…odrobina dobrych chęci!

Warto wiedzieć: Dzięki platformie telemedycznej Medivio pacjenci mają m. in. możliwość zdalnego umówienia się z lekarzem na wizytę w gabinecie czy realizacji wybranych przez siebie recept. Korzystanie z aplikacji pozwala także na błyskawiczną telekonsultację z kardiologiem.

MEDIVIO KARDIOLOGIA

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>