Główne menu

Przebywanie w gronie zamożniejszych sprzyja depresji. Najnowsze badania

Najnowsze wyniki badań przynoszą dość rewolucyjną tezę. Przebywanie w gronie osób zamożniejszych od siebie może sprzyjać problemom psychicznym. Wystawne życie, wyższy status społeczny mogą źle wpływać na nasz nastrój, nawet w sytuacji, gdy dzieje się to na poziomie podświadomości, bo nie uświadamiamy sobie, że to dla nas problem, przeciwnie – często cieszymy się z sukcesu bliskich i dalszych znajomych.

 

Na potrzeby badań Lijun Song, profesor socjologii na Uniwersytecie Vanderbilt w Tennessee, USA, zaprosił do współpracy osoby mieszkające w Stanach Zjednoczonych i Chinach.

Naukowiec porównał dwie konkurencyjne teorie. Pierwsza głosi, że kapitał społeczny koncentruje się na zasobach, inaczej – im więcej zasobów posiadasz, tym więcej masz korzyści. Druga natomiast głosi, że silniejsza jest potrzeba porównywania, innymi słowy – im wyższy status mają bliskie Ci osoby, tym gorzej myślisz o sobie. Okazuje się, że kontekst kulturowy decyduje o tym, która teoria dominuje w danym społeczeństwie.

W Chinach, na przykład, znajomość innych osób o wyższym statusie społecznym, okazało się szkodliwe i źle wpływało na samopoczucie osób zarabiających mniej.

Jak sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych? Okazuje się, że podobnie. Znajomość osoby o wyższym statusie społecznym sprawia, że czujemy się gorzej. Wszystko za sprawą dominacji teorii porównawczej, która wysuwa się na pierwsze miejsce w społecznościach kolektywistycznych, współdziałających, ale również silnie konkurujących ze sobą.

Źródło do wyników badań.

    2 komentarze

  • janusz

    Cos w tym jest.Np. ludzie ,ktorzy maja kase nie odczuwaja dyskomfortu odrzucenia ,poniewaz magia pieniadza neutralizuje takie stany psychiczne.Uwazam wiec,ze brak odpowiedniej kasy obiza status w towarzystwie lepiej sytuowanych-to jest chyba normalne ,bo wymusza kreatywnosc aby tez miec wiecej kasy.

    • dorota

      Janusz, i tu napisałeś o czymś bardzo ważnym – staramy się „nadgonić”, to działa mobilizująco…Oby po stronie lepiej sytuowanego towarzystwa był szacunek. To też w mojej ocenie sporo znaczy.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>