Główne menu

Przepis na udany związek – to ma znaczenie

Podobieństwo intelektualne oraz zgodność ambicji

W związku najlepiej odnajdują się osoby o podobnym poziomie inteligencji i zbliżonych ambicjach. Często niestety w trakcie wspólnego życia te czynniki ulegają zmianie i nagle jedna z osób znajduje potrzebę szybszego samorozwoju, „ciągnąc” za sobą tę drugą, motywując, a niekiedy wymuszając na niej zmianę pracy, sposobu spędzania wolnego czasu, itd. Gdy partner żyjący tak jak dawniej nie znajduje w sobie potrzeby zmian, niekiedy dochodzi do powolnego, ale systematycznego oddalania się od siebie.

Według badaczy, w związku musi istnieć możliwość samorealizacji każdej z osób.  Istnieje potrzeba, by oprócz żoną/mężem, mamą/tatą móc spełniać się również na innych płaszczyznach. Niekoniecznie razem, ale osobno, spędzając czas w najlepszy dla siebie sposób, mając czas na pobycie bez partnera i wypracowanie niezbędnego dystansu.

Podobieństwo pozycji społecznych i pochodzenia

Choć dawne „mezalianse” nierzadko pozwalały żyć w szczęśliwych związkach, z poczuciem satysfakcji i znalezienia odpowiedniego partnera, to większość współczesnych badaczy wskazuje, że podobieństwo pozycji społecznych rodzin daje większą szansę na zbudowanie szczęśliwego związku.

Dzieje się tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że w nowych związkach budujemy często relacje na wzór tych obserwowanych w domu rodzinnym. Podobne pochodzenie pozwala również z większym prawdopodobieństwem wybrać zbliżony styl życia.

Zgodność postrzegania świata i wyznawanych wartości

Często fascynują nas mężczyźni, którzy żyją całkiem inaczej niż my, „olewają” zasady, lubią ryzyko i życie na krawędzi. Próbujemy się z nimi wiązać i gdy zaczyna się szare życie, „lekkie podejście do rzeczywistości” partnera zaczyna nas irytować. Chcemy się rozwijać, budować dom, rodzinę, a on zachowuje się jak „wieczny dzieciak”, czyli tak jak dotychczas, ale teraz już nam to nie odpowiada.

Dlatego psychologowie podkreślają, że zgodność postrzegania świata i wyznawanych wartości ma wielkie znaczenie. Pozwala budować rzeczywistość na wspólnym, silnym fundamencie. Spore znaczenia mają wartości przypisywane rodzinie, wspólny front podczas wychowywania dzieci, podejście do pieniędzy, wartości religijnych, tradycji.

Co jeszcze liczy się, gdy budujemy zgodny, udany związek?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>