Główne menu

Przepraszam, jesteś dla mnie zbyt inteligenta…

W końcu go spotkałaś. Mężczyznę, który nie tylko dorasta Ci do pięt, ale sięga znacznie wyżej. Jest dla Ciebie partnerem, z którym można nie tylko milczeć, ale prowadzić wielogodzinne inspirujące rozmowy. Iskrzy między Wami, wszystko układa się genialnie. Aż do momentu, gdy on mówi, że…nie zasługuje na Ciebie, bo jesteś dla niego za dobra. Dlaczego? Czyżby związek z inteligentną kobietą odstraszał mężczyzn?

Inteligentna kobieta? Tak, ale nie na stałe

Badania opublikowane w 2015 roku w „Personality and Social Psychology Bulletin” wykazały, że mężczyźni co prawda lubią inteligentne kobiety, podkreślają, że są bardzo intrygujące i pociągające, ale…tylko w teorii. Gdy dochodzi do konfrontacji z nimi, a tym bardziej dłuższego związku, wielu mężczyzn uważających się za mniej inteligentnych – pasuje, ucieka gdzie pieprz rośnie, kwitując to stwierdzeniem: „nie zasługuję na Ciebie”.

Badanie, próbujące wyjaśnić to zjawisko, przeprowadzono, uwzględniając różne scenariusze. Najpierw pokazano badanym mężczyznom kobietę w korytarzu, mówiąc o jej wysokim poziomie inteligencji (wyższym niż ich samych). Następnie proszono, by wyobrazili sobie inteligentniejszą od siebie kobietę jako partnerkę życiową. Mężczyźni nie mieli z tym większego problemu. Podkreślali, że z chęcią by się ze wskazaną panią umówili.

Następnie, w drugim etapie testów, badani mężczyźni zostali poproszeni o to, by spotkali się z kobietą, która wypadła lepiej niż oni podczas testów inteligencji. I tu zaczęły się schody….Część mężczyzn w ogóle nie była zainteresowana randką z inteligentniejszą kobietą od siebie, inni po spotkaniu (teoretycznie udanym), stanowczo podkreślałi, że kolejnych spotkań nie będzie. Że przyjaźń co prawda wchodzi w grę, ale na pewno nie związek romantyczny.

Mężczyzna chce być inteligentniejszy od partnerki?

Badacze tłumaczą wyniki badań silną potrzebą wielu mężczyzn do „przewodzenia i górowaniu w związku”.

Mimo społecznych zmian, nadal mnóstwo panów czuje się zagrożonych w układzie, kiedy kobieta góruje nad nimi intelektualnie. Gdy czują się słabsi, ich poczucie satysfakcji z relacji diametralnie spada. W konsekwencji kobiety silne, niezależne i inteligentne nierzadko narzekają na przeszkody w budowaniu trwałego związku.

Często inteligentne kobiety dzielą się podobnymi historiami: po jednym lub kilku spotkaniach albo wtedy, kiedy związek wkracza na wyższe poziomy, mężczyzna wycofuje się z relacji. Inteligentniejsza od niego partnerka często zostaje odbierana przez niego jako zagrożenie. Wielu mężczyzn mówi wprost: „chcę inteligentnej, mądrej kobiety, ale nie bardziej niż ja sam”.

Badacze relacji potwierdzają że, im bardziej inteligentne jesteśmy, tym trudniej nam zbudować nie tylko satysfakcjonującą relację partnerską, ale nawet utrzymać stare znajomości lub znaleźć nowych przyjaciół.

A może udawać głupszą?

I tu dochodzimy do ciężkiej do przełknięcia rady, którą serwowały nam już nasze babcie, by udawać głupszą niż się jest w rzeczywistości. Mężczyzna ma czuć się mądrzejszy, a kobieta ma inteligentnie, ale z ukrycia nim sterować. Nierzadko właśnie do takich wniosków dochodzą wyróżniające się inteligencją kobiety, które bardzo pragną związku na stałe. Godzą się na trudne kompromisy, dla tak zwanego świętego spokoju, a przede wszystkim możliwości osiągnięcia upragnionych celów w życiu prywatnym.

Na koniec ciekawe wyniki dwóch innych badań.

Badania opublikowane w „Journal of Applied Psychology” wykazały, że kobiety pracujące w nauce, czy nowoczesnych technologiach podczas spotkań o charakterze romantycznym minimalizowały swoje osiągnięcia i ukrywały prawdziwy poziom inteligencji. Z kolei badania opublikowane w „Park” w 2016 roku wykazały, że te same kobiety, gdy związały się z inteligentniejszym od siebie partnerem, bardzo często rezygnowały w pewnym stopniu z własnego rozwoju, by „nie przyćmiewać” swoich partnerów życiowych. Nie zawsze robiły to w pełni świadomie…Po prostu ustępowały, dając szansę wykazać się „jemu”, w myśl zasady, że bardzo trudno o równomiarowy rozwój dwóch partnerów, gdy zakłada się rodzinę.

A Wy, co o tym sądzicie? Inteligentne kobiety odstraszają mężczyzn? A może po prostu nie trafiają na równych sobie mężczyzn?

  8 komentarzy

 • jotka

  Znam kilka kobiet, które rezygnowały z własnego rozwoju na rzecz kariery męża , a i tak związek nie przetrwał. Facet znalazł sobie inną, niekoniecznie młodsza, ale bardziej reprezentacyjną…

 • Aleksandra

  Hmmm problem nie tkwi w inteligencji, ale w zainteresowaniach I podziale ról. Wielu panów marzy o tradycyjnym schemacie on w pracy ona chroniaca cieplo domowego ogniska. W zwiazku w ktorym kobieta zaklada spodnie mezczyzna musi automatycznie przejac rolę kobieca albo trzeba zatrudnic kogos kto bedzie to dla nich dwojga robil na co nie wszystkie pary stac. Wlasnie ta kwestia a nie kobieca inteligencja odrzuca panow

 • Michał

  Oksymoron goni oksymoron

 • Stokrotka

  Tak ogólnie to mężćzyżni boją się inteligentnych kobiet.
  Zapraszam Ciędo odebrania prezentu gwiazdkowego:
  http://stokrotkastories.blogspot.com/2018/12/o-krolowej.html

 • Magdalena Szymańska

  Jestem zdania, że skoro facet nie docenia inteligentnej kobiety to na nią nie zasluguje 🙂

 • oko

  nie darmo mówili starożytni, ze facet może i jest głową rodziny, ale kobieta szyją. żeby wszystkim kręcić nie trzeba się chwalić.
  wydaje mi się, że dotychczas uciekałem raczej od głupoty niż od rozumu nie tylko w żeńskim wydaniu.

 • PW

  Pytanie tabu: ile kobiet jest faktycznie inteligentnych, a ilu się to tylko wydaje.
  Nie ma nic gorszego niż ktoś (dowolnej płci), kto uważa się za inteligentnego, a przy pierwszej lepszej okazji wychodzi, że to bujda na potrzeby randki czy poprawy własnego ego.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>