Główne menu

Przesądy ślubne – przejmować się?

Ślub to wielkie wydarzenie, któremu towarzyszą spore emocje. Chcemy, żeby wszystko poszło tak, jak zaplanowałyśmy. Dlatego wolimy nie kusić losu i zwracamy uwagę na przesądy ślubne. Nawet jeśli nie wierzymy w zabobony, to na wszelki wypadek unikamy punktów zapalnych, biorąc pod uwagę wszystkie magiczne wskazówki. Oto one.

Przesądy ślubne. Miesiąc z literką „r”

To chyba jeden z najbardziej znanych przesądów ślubnych. Ślubu nie należy zawierać w miesiąc, w którego nazwie brakuje literki „r”. Odpada zatem lubiany przez wiele osób maj. Najgorszy wybór to podobno listopad, w szczególności 1 listopada oraz 1 kwietnia, w prima aprilis. Nie zaleca się brać ślubu w wielki post oraz adwent.

Przesądy ślubne. Recepta na idealną pogodę w dzień ślubu

Chcesz by w dzień ślubu pogoda była idealna? Świeciło słońce i było ciepło? Na miesiąc przed ślubem wystaw swoje obuwie ślubne na parapet, by zdążyło powpadać do niego szczęście. W ten sposób uchronisz się od deszczu.

Choć z drugiej strony nawet jeśli będzie padać, nic straconego. Obecnie deszcz w trakcie ślubu oznacza szczęście. Jeszcze pokolenie wcześniej był zwiastunem łez w związku.

Przesądy ślubne. Pan Młody nie może widzieć sukni Panny Młodej przed ślubem

Gdyby przyszło Ci do głowy wybrać się na przymiarki sukien ślubnych z przyszłym mężem, zrezygnuj z tego pomysłu. Przyszły mąż powinien mieć niespodziankę, oglądając narzeczoną w sukni ślubnej tuż przed przysięgą. Chodzi o efekt wow?

Przesądy ślubne

 

Przesądy ślubne. Kto zakłada welon

Pannie Młodej welon zakłada druhna. Powinna być ona stanu wolnego. Nie może być w ciąży. Poza tym świadkami nie może być para, bo to przynosi pecha.

Tylko Panna Młoda w bieli

Jeśli chcesz być szczęśliwa, zadbaj o to, by żadna kobieta na Twoim ślubie nie była w bieli (nawet jeśli Twoja sukienka jest w innym kolorze).

Coś nowego, starego, niebieskiego…

Panna Młoda powinna mieć w dniu ślubu przy sobie coś białego (czystość uczuć), niebieskiego (wierność małżonka i zapewnia potomstwo), coś starego (by w trudnych chwilach nie zabrakło wsparcia bliskich), coś nowego (dostatek), pożyczonego (dobre kontakty i przychylność rodziny męża).

To nie wszystko. Panna Młoda powinna mieć monetę włożoną do buta, najlepiej przez narzeczonego, co ma zapewnić dostatek.

Nie mierzyć obrączek ani sukni

Przyszli małżonkowie nie powinni nosić lub mierzyć obrączek (tylko tyle, ile potrzeba do wyboru obrączek). Obrączki nie wolno zakładać na środkowy palec, bo to wróży zdradę. Jeszcze gorzej, gdy obrączka zostanie zgubiona. Niestety to zapowiedź utraty ukochanego.  Jeśli podczas ślubu upadnie obrączka, powinien ją podnieść ksiądz lub ministrant.

Podobnie Panna Młoda nie powinna mierzyć sukni, jest to dopuszczalne tylko do koniecznych przymiarek. Sukni Panny Młodej nie powinna zakładać też inna osoba – siostra czy kuzynka, bo to wróży staropanieństwo.  Niedopuszczalne jest ponad to, by samodzielnie szyć swoją suknię. Przed ślubem przyszła żona ubrana w suknię i mająca na sobie dodatki nie powinna oglądać się w lustrze.

Do ślubu nie powinna wieźć kobieta

Do ślubu parę młodą nie powinna wieźć kobieta, ponieważ to wróży problemy. Pierwszym mężczyzną składającym życzenia Parze Młodej powinien być mężczyzna.

Dyskryminacja kobiet, prawda? 🙂

Nie potykać się i uśmiechać

Do ołtarza należy iść z uśmiechem i spokojem, bo od tego zależy, jakie będzie Wasze wspólne życie. Źle wróży potknięcie się na tej drodze! Oczywiście Pan Młody powinien prowadzić swoją narzeczoną do ślubu z lewej strony, by prawą ręką odganiać złe moce, które stanowiłyby przeszkodę w zawarciu małżeństwa.

Chcesz mieć nad nim władzę?

Jeśli chcesz mieć ostatnie zdanie w Waszym małżeństwie, nic prostszego, gdy będziecie szli do ołtarza lub  w stronę urzędnika nakryj brzegiem sukni jego stopę. To prosty sposób, by męża zmieścić „pod pantoflem”. Gdy będziecie odchodzić od ołtarza, obróć Pana Młodego w stronę wyjścia – to gwarancja władzy w małżeństwie.  I jeszcze jedno – gdy po ślubie goście obsypują Was monetami, koniecznie zbierz więcej od niego. Dzięki temu będziesz decydować o wspólnym budżecie.

Żebyście mieli dużo dzieci

Skąd się wziął zwyczaj sypania ryżem? To nic innego jak życzenia płodności. Podobnie przenoszenie Panny Młodej na rękach przez próg – ma gwarantować dobre pożycie. Także biada tym, którzy się przewrócą 😉

Czy to małżeństwo będzie udane?

Spójrz na świece palące się na ołtarzu. Jeśli ich płomień jest jasny i spokojny, to wróżba pięknej przyszłości. Jeśli natomiast kopcą, to wróży problemy. Najgorzej jeśli świece zgasną, to zapowiedź rozstania.

Boisz się łez w trakcie ślubu? Nie martw się, nie prognozują one problemów. Chyba, że rozmazany makijaż….:) Gorzej jeśli nerwowo chichoczesz…

Na weselu koniecznie rozbijcie puste kieliszki po toaście. Im więcej szkła się rozbije, tym lepiej dla Was. 🙂 Podobny cel ma Polter, zwyczaj polegający na tłuczeniu szkła przed domem Panny Młodej na dzień przed ślubem, który ma rozproszyć złe duchy i zapewnić młodym szczęście.

    3 komentarze

  • Yolsh

    Kilku z przesądów nie znałam. W szczególności nie wiedziałam co one za sobą niosą.

  • Kamila

    Ja tam nigdy nie wierzyłam w zabobony i tym bardzie w takie. Szczerze nawet o większości nie miałam pojęcia, więc na pewno jest to ciekawy artykuł i miło się go czytało :).
    Pozdrawiam i zapraszam serdecznie 🙂

  • Matka na Szczycie

    Ja się trzymam z dala od wszelkich przesądów.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>