Główne menu

Przesilenie zimowe – najdłuższa noc w roku. Jak ją spędzisz?

Wychodzisz do pracy – ciemno. Wracasz – szaruga. Krótkie dni, długie noce. Są osoby, które nie mają z tym problemu, spędzają długie wieczory pod kocem, zajadając mandarynki i czytając książki. Są tacy, którzy wykorzystują urok tych dni, paląc świece i tworząc niepowtarzalną atmosferę w domu. Nie brakuje jednak też tych, którzy marzą o cieple i słońcu. I nie mogą doczekać się lata. Święta jakoś przetrwają, ale w ich okolicy i tuż po nich jest im ciężko. Dla nich coroczne przesilenie zimowe to fakt, z którym ciężko dyskutować.

Przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku

Przesilenie zimowe wiąże się nieodłącznie z naszą szerokością geograficzną. Nie jest cechą charakterystyczną naszych czasów. Na różne sposoby próbowali z nim walczyć także nasi przodkowie, organizując w najtrudniejszym okresie świątecznym radosne wydarzenia, odpoczywając, odwiedzając bliskich, minimalizując czas spędzany na pracy. Świętując dzień odrodzenia Słońca, spędzali czas w gronie najbliższych, ciesząc się, że po przesileniu zimowym długie noce będą się skracać, a dzień wydłużać.

Przesilenie zimowe, inaczej nazywane przesileniem grudniowym to moment, kiedy Słońce góruje w zenicie w możliwie najdalej na południe wysuniętej szerokości geograficznej półkuli południowej – zwrotniku Koziorożca. Punktem kulminacyjnym jest 21 grudnia, czyli najkrótszy dzień w roku. Będzie trwał około 8 godzin, na Przylądku Rozewie jedynie 7 godzin i 10 minut, we Wrocławiu 8 godzin i 13 minut. Najdłuższa noc w roku może trwać, w zależności od tego, gdzie mieszamy, nawet 17 godzin.

 

Od 22 grudnia dzień będzie stopniowo się wydłużał aż do 21 czerwca, kiedy nastąpi przesilenie letnie, kiedy dzień będzie trwał prawie 17 godzin.

Jak objawia się przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe to nie kolejny modny termin, ale fakt, którego wystąpienie wiąże się z określonymi objawami. Podstawowe to: senność, zmęczenie, bóle głowy, czasami rozdrażnienie, bóle mięśni, poczucie braku sił witalnych, a także niskie libido. 

Jak z nim walczyć?

Sposobów jest mnóstwo. Ze względu na powszechne niedobory zaleca się suplementację witaminą D, przynajmniej w okresie od jesieni do wiosny. Ponadto zaleca się korzystanie z każdego dnia słonecznego, jeśli tylko to możliwe, warto planować dzień w ten sposób, by korzystać ze słonecznych chwil.

Nie jest to proste, ale dobrze posłuchać swojego organizmu i nieco zwolnić w najtrudniejszych dniach roku, kiedy po prostu mamy mniej energii. Dobrze na ten czas zaplanować mniej wymagające aktywności.

Dobra wiadomość jest taka, że od 22 grudnia dzień będzie coraz dłuższy…

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>