Inf. prasowa Przeziębienie pęcherza – skąd się bierze i jak je leczyć?
Masz w planach wyjście na koncert, zakupy lub romantyczną kolację? Istnieje schorzenie, które jest w stanie pokrzyżować każde plany – to zapalenie pęcherza. To bardzo bolesna choroba, której symptomów nie da się ignorować. Jakie objawy daje zapalenie pęcherza? Skąd się bierze? Jak wygląda leczenie tego schorzenia? Czy warto stosować domowe sposoby na przeziębienie pęcherza?
Dlaczego kobiety tak często chorują na zapalenie pęcherza?
Mówi się, że przeziębienie pęcherza to typowo kobieca choroba. Rzadko kiedy można usłyszeć od mężczyzny, że męczą go tego typu problemy. Za to każda kobieta przynajmniej raz zetknęła się z tą chorobą lub zna kobietę, która na nią cierpi. Skąd ta dysproporcja? Przyczyna leży w różnicach w budowie układu moczowego u kobiet i mężczyzn. Cewka moczowa u kobiety jest bardzo krótka – ma od 4 do 5 cm długości. Dodatkowo jest umiejscowiona w pobliżu pochwy i odbytu. Bakterie, które naturalnie bytują w tamtych okolicach, mogą łatwo wniknąć do cewki moczowej. Dla porównania cewka moczowa u mężczyzn ma aż 15-20 cm i na dodatek znajduje się daleko od odbytu. Z tego powodu zapalenie pęcherza jest bardzo rzadkie u mężczyzn.
Jak powstaje zapalenie pęcherza? Jeżeli z jakichś powodów groźne patogeny znajdą się w okolicach cewki moczowej, to wystarczy chwila, by wniknęły do pęcherza. Zakażenia dolnych dróg moczowych może wywołać dwoinka rzeżączki, gronkowce czy chlamydie, ale najczęściej sprawcą choroby są pałeczki okrężnicy Escherichia coli. Ich naturalnym środowiskiem jest jelito grube, w którym są niegroźne. Jeśli jednak znajdą się w pęcherzu moczowym lub pochwie, to mogą wywołać bolesne zapalenie. Gdy tylko drobnoustroje pokonają krótką cewkę moczową, zaczynają bardzo szybko się namnażać. Następnie osiadają na ściankach pęcherza, a my zaczynamy odczuwać przykre objawy choroby. Sytuacja wygląda gorzej, jeżeli pałeczki okrężnicy nie zatrzymają się w pęcherzu moczowym, tylko powędrują moczowodami aż do nerek. Stan zapalny w nerkach może skutkować nawet niewydolnością nerek. Nigdy nie bagatelizujmy chorób układu moczowego!
Charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza
Symptomy, które wskazują na przeziębienie pęcherza łatwo rozpoznać. Pierwszym objawem jest zwykle charakterystyczny ból w dole brzucha i okolicach cewki moczowej. Po jakimś czasie zaczynamy odczuwać bardzo silne parcie na pęcherz. Jednak po udaniu się do toalety zauważamy, że możemy wycisnąć z siebie zaledwie kilka kropli moczu. Mikcji towarzyszy pieczenie i ból. Może się zdarzyć, że choroba dopadnie nas, gdy mamy pełen pęcherz. Wtedy pierwsze oddanie moczu przebiegnie normalnie. Jedyną różnicą będzie nieprzyjemne uczucie podczas korzystania z toalety. Kolejne mikcje będą coraz bardziej bolesne i skąpe.
Pamiętajmy, że zapalenie pęcherza staje się coraz bardziej dokuczliwe z czasem. Choroba może rozpocząć się lekkim bólem i pieczeniem, by po kilku godzinach stać się nie do wytrzymania. Dlatego im szybciej nauczymy się rozpoznawać pierwsze objawy zapalenia pęcherza i natychmiast na nie reagować, tym łatwiej będziemy przechodzić tę chorobę. Istnieją sytuacje, w których przeziębienie pęcherza może pojawiać się regularnie. Wiele kobiet ma styczność z groźnymi bakteriami podczas korzystania z publicznych toalet. Jeżeli musimy skorzystać z łazienki poza domem, nigdy nie siadajmy na desce sedesowej.
Ryzyko choroby wzrasta również podczas stosunku seksualnego oraz nieprawidłowego podcierania się po mikcji. Pamiętajmy, by po skorzystaniu z toalety, zawsze podcierać się od przodu do tyłu, nigdy odwrotnie. Dzięki temu przypadkowo nie przeniesiemy bakterii z okolic odbytu do cewki moczowej. Dlaczego seks zwiększa ryzyko zapalenia pęcherza? Podczas stosunku bardzo łatwo o przypadkowe przeniesienie drobnoustrojów z odbytu do pochwy lub cewki moczowej. Z tego powodu zawsze doradza się kobietom, by po zakończonym stosunku jak najszybciej poszły do toalety. Strumień moczu usunie z cewki moczowej drobnoustroje, które mogłyby wywołać zapalenie pęcherza. Pośpiech jest wskazany, ponieważ cewka moczowa jest krótka i bakterię mają bardzo łatwą drogę do pęcherza moczowego. Chorobom układu moczowego sprzyja też noszenie bielizny ze sztucznych tkanin, agresywne środki to higieny intymnej, wyziębienia pęcherza, noszenie zbyt ciasnych spodni oraz używanie perfumowanych wkładek, podpasek lub papieru toaletowego.
Jak leczy się przeziębienie pęcherza?
Jeżeli zauważymy u siebie symptomy wskazujące na chorobę pęcherza, trzeba jak najszybciej działać. Im dłużej będziemy czekać, tym dłużej będziemy musieli walczyć z bakteriami, które wywołują zapalenie pęcherza. Leki bez recepty świetnie sprawdzą się w przypadku zwykłego przeziębienia dolnych dróg moczowych. Podczas wizyty w aptece zapytajmy farmaceutę o środek, który ma w swoim składzie furaginę. Ta substancja hamuje namnażanie się bakterii Escherichia coli oraz niszczy drobnoustroje znajdujące się w moczu. Ponieważ za ponad 95% przypadków zapalenia pęcherza odpowiada właśnie pałeczka okrężnicy, leki z furaginą są tak skuteczne.
Pamiętajmy, że jeśli po 2-3 dniach przykre objawy choroby nie miną, musimy wybrać się do lekarza. Powodem przedłużającej się choroby może być to, że w naszym pęcherzu namnażają się bakterie, które nie niszczy furagina. W takim przypadku lekarz przepisze nam inny lek. W najgorszym razie drobnoustroje mogły dostać się do górnych dróg moczowych, czyli moczowodów i nerek. Taki stan może z najgorszym przypadku zakończyć się niewydolnością nerek. Jeśli zauważymy u siebie gorączkę, krew w moczu, nudności, wymioty czy ból w okolicach nerek, należy jak najszybciej wybrać się do lekarza. Na podstawie analizy moczu z posiewem specjalista dobierze dla nas skuteczne leki, które pomogą pokonać infekcję. Jeszcze więcej na temat leczenia dokuczliwego zapalenia pęcherza można przeczytać na http://neofuragina.pl.
Zapalenie pęcherza – leczenie domowymi sposobami
Domowe sposoby na choroby pęcherza świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie terapii lekami. Najważniejsze jest picie jak największe ilości wody (przynajmniej 3 l dziennie). Im więcej wypijemy, tym szybciej wypłuczemy z pęcherza szkodliwe bakterie. Jeżeli nie lubimy smaku niegazowanej wody, możemy dodać do niej soku z cytryny lub po prostu pić soki, które zawierają duże ilości witaminy C (z granatu, czarnej porzeczki, jeżyny, żurawiny). Polecane są również zioła do picia np. napary z pokrzywy, mniszka lub bratka, które mają działanie moczopędne.
Wielu kobietom pomagają również nasiadówki z gorącej wody i ziół. Musimy do dużej miski wsypać odrobinę ziół (np. rumianku, szałwii, krwawnika lub ziela nawłoci) i zalać je wrzącą wodą. Po przestygnięciu należy usiąść w naparze na około 15 minut. Ciepło połączone z działaniem ziół powinno złagodzić przykre pieczenie i ból w okolicach cewki moczowej. Ważne jest by okolice pęcherza i nerek cały czas utrzymywać w cieple. Najlepiej położyć się do łóżka, a do brzucha przyłożyć gorący termofor, poduszkę elektryczną lub przykryć się kocem elektrycznym.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
4 komentarze
Bardzo dziękuje za wpis 🙂 na pewno skorzystam z twoich rad w razie biedy 😉
już kilka razy miałam wżyciu takie zapalenie, nic przyjemnego, tyle dobrego że szybko się wyleczyłam REKLAMA, nim poszłam do lekarza to już czulamsię dużo lepiej, a lekarz powiezial zby konytuować branie bo on i tak by mi zapisał to samo
Niby taki drobiazg, a bardzo potrafi umęczyć. Czasami tak mocno mnie dopadanie, że ciężko mi do pracy dojechać lub z niej wrócić, bo biegam siku co 10 minut. I moim sporym problemem jest to, że nie lubię żurawiny, a wiem, że w takich infekcjach dobrze się sprawdza. Ale odkryłam, że REKLAMA, którą stosuje mój mąż w profilaktyce kamicy nerkowej też dobrze działa 🙂 odkaża drogi moczowe i działa moczopędnie, więc ostatnia infekcja szybko się dzięki niej skończyła. Teraz piję ją profilaktycznie, zobaczymy jaki będzie efekt. A i jeszcze trzeba pamiętać, by nie przetrzymywać siku i dużo pić, najlepiej wody.
No nie da się ukryć, że zapalenie pęcherza szczególnie lubi kobiety. Bakterie mają u nas wyjątkowo krótką drogę do przebycia, stąd o infekcję łatwiej niż u mężczyzn. Ja bardzo dbam o siebie, noszę bawełnianą bieliznę, nie siadam na betonie, jak babcia przykazała 😉 piję dużo wody, a i tak mi się infekcja przyplącze co jakiś czas. Na szczęście urofuraginum mi szybko pomaga i wracam do żywych.