Główne menu

Przyczyna rozstępów – w końcu ją znamy!

Jak zapobiec rozstępom? Jak nie dopuścić do tego, by powstały: czy to w okresie ciąży, czy podczas nagłych wahań wagi?

Blizny to zmiany, których boją się kobiety, mające świadomość, jak łatwo i niepostrzeżenie mogą „ozdobić ich ciało” i z drugiej strony, jak trudno je usunąć. Najczęściej staramy się im zapobiec w okresie ciąży, kiedy jesteśmy na nie szczególnie narażone.

Przyczyna rozstępów

Dlaczego powstają rozstępy?

Jak się okazuje, kluczowe znaczenie przy powstawaniu rozstępów ma genetyka.

W „Investigative Dermatology” pojawił się artykuł o wynikach testów nad 33.930 osobami, z czego 4967  stanowiły kobiety z ciężkimi zmianami związanymi z ciążą.

Okazało się, że mutacje w czterech genach: ELN, SRPX, HMCN1 i TMEM18– zwiększały wystąpienie ciężkich rozstępów w ciąży aż o 40%. Największy wpływ na blizny miał gen ELN, odpowiadający za elastynę, mającą wpływ na włókna elastyczne, rozciągające się i zwężające w trakcie przybierania na wadze i traceniu kilogramów.

Główny autor badań Joyce Tung, Ph.D.,zwraca uwagę, że najważniejszą przyczyną powstawania rozstępów jest nadmiar napięcia na skórze. Wcześniej nie były znane geny odpowiedzialne za powstawanie rozstępów. Naukowiec wierzy, że odkrycie to pozwoli zapobiegać powstawaniu trudnych do usunięcia zmian.

Dotąd uważano, że najważniejszą przyczyną rozstępów są zmiany hormonalne, które sprawiają, że dysfunkcji ulegają fibroblasty, komórki produkujące elastynę i włókna kolagenowe. Dzisiaj wiemy, że tendencja do pękania włókien kolagenowych ma przede wszystkim podłoże genetyczne.

Jakie są obecnie najskuteczniejsze sposoby na rozstępy?

  • tretynoina – należy do grupy retinoidów, ma wpływ na rogowacenie skóry i zmniejsza procesy zapalne w niej zachodzące. Składnik ten stosowany w dobrych salonach kosmetycznych i w kremach pozwala zmniejszyć widoczność rozstępów, które pojawiły się w przeciągu ostatnich 6 miesięcy. Jest najbardziej skuteczny, gdy trwa faza zapalna i nie doszło jeszcze do wytworzenia blizny.
  • mikrodermabrazja – kolejna metoda uważana za bardzo skuteczną. Wykorzystuje kryształki cierne, które pozwalają usunąć wierzchnie warstwy naskórka i stymulują do jej odbudowy, zmniejszając widoczność zmian.
  • mezoterapia – zabiegi wygładzają i uelastyczniają skórę, polegają na podawaniu kwasu hialuronowego i witaminy C. Najczęściej mezoterapię łączy się z mikrodermabrazją lub peelingiem chemicznym.
  • zabiegi laserowe – stymulują kolagen i elastynę do pracy, zwiększając tempo odbudowy naskórka. Intensywna terapia światłem pulsacyjnym jest szczególnie pomocna w leczeniu starszych rozstępów. Wielokrotnie udowodniono, że zwiększa ona liczbę włókien kolagenu i elastyny. Niestety trzeba pamiętać, że zabiegi laserowe nie tylko pomagają w usuwaniu rozstępów, mogą prowadzić do powstawania zmian pigmentacyjnych.

I co myślisz na ten temat?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>