Główne menu

Inf. prasowa
Przyczyny wypadania włosów – czy można im zapobiec? Poznaj nasze wskazówki

Nawet 47 proc. osób skarży się na wypadanie włosów. I chociaż to naturalne, że każdego dnia tracimy pojedyncze kosmyki, nadmierna ich utrata jest powodem do niepokoju. W wielu przypadkach świadczy o słabej kondycji włosów, ale może też wskazywać na istnienie pewnych zaburzeń. Warto poznać przyczyny wypadania włosów, by móc skutecznie walczyć z tym problemem.

Skłonność do utraty włosów w dużej mierze związana jest z uwarunkowaniami genetycznymi. Należy jednak mieć świadomość, że niemały wpływ ma również prowadzony styl życia oraz pielęgnacja włosów. Znając przyczyny ich wypadania, można wyeliminować tę przypadłość.

Niewłaściwa dieta

Sposób odżywiania ma przełożenie na kondycję włosów. Włosy mają to do siebie, że bardzo szybko reagują na wszelkie niedobory niezbędnych składników odżywczych. Wtedy stają się coraz słabsze. Jeśli w twojej codziennej diecie brakuje witamin i minerałów, możesz zaobserwować nadmierną utratę włosów.

Chcąc wyeliminować ten problem, zadbaj o właściwą dietę. Niech codzienne menu będzie bogate w witaminy (szczególnie z grupy B), cynk, żelazo, selen, miedź. Możesz także sięgnąć po suplementy diety, które wzmacniają włosy od środka. Przykładowo, Vitapil® tabletki zawierają m.in. krzemionkę pozyskiwaną z młodych pędów bambusa, biotynę, kwas pantotenowy, niacynę, żelazo, cynk, mangan, jod oraz miedź. To substancje, dzięki którym szybko uzupełnisz niedobory składników odżywczych, wpływając na poprawę kondycji włosów.

 Stres i zmęczenie

Przewlekły stres i zmęczenie powodują osłabienie organizmu, co z kolei działa negatywnie na włosy. Im stres jest silniejszy i trwa dłużej, tym intensywniejsze jest wypadanie kosmyków.

Jeśli to i Twój problem, postaraj się zastosować wszelkie techniki łagodzenia skutków stresu. Zalecany jest odpoczynek i relaks. Świetnie sprawdzają się też masaże czy zabiegi odprężające.

Choroby tarczycy

Analizując przyczyny wypadania włosów, należy uwzględnić również choroby tarczycy. Wzmożona utrata kosmyków może być spowodowana niedostateczną / nadmierną ilością hormonów tarczycowych. To od nich zależy nie tylko kondycja skóry, ale również i włosów.

By potwierdzić lub wyeliminować tę przypadłość, należy koniecznie przeprowadzić badania diagnostyczne. Polegają one na oznaczeniu poziomu hormonów we krwi. Jeśli wyniki są niezgodne z normą, należy bezwzględnie umówić się na wizytę u endokrynologa. Specjalista podejmie odpowiednie środki, np. przepisze leki, które przyczynią się do wyrównania poziomu hormonów. Dzięki temu i kondycja włosów wróci do normy.

Niepożądane działania leków

Przyjmowanie niektórych leków, chociaż wpływają one korzystnie na zdrowie, może powodować wzmożone wypadanie włosów. Dlatego też warto zapoznać się z ulotkami medykamentów, by przynajmniej mieć świadomość ewentualnych skutków ubocznych. Warto również skonsultować się z lekarzem i zapytać o możliwość ewentualnej zmiany metod leczenia na takie, które nie będą powodowały ubytków włosów.

Nadmiar androgenów

Przyczyny wzmożonego wypadania włosów mogą być związane również z nadmierną produkcją androgenów. Jeśli takie zjawisko ma miejsce w Twoim organizmie, w efekcie może dochodzić do przekształcenia testosteronu w dihydrotestosteron (DHT). Ten zaś wykazuje niszczący wpływ na kondycję włosów. Oddziałując na mieszki włosowe, stopniowo je „usypia”. Jeśli proces nie zostanie zatrzymany, wówczas mieszki włosowe ulegną całkowitej dezaktywacji i wypadną.

Jako że łysienie androgenowe wpisane jest przede wszystkim w geny, ciężko jest zapobiec problemowi. Można jednak przeciwdziałać nieodwracalnej utracie włosów poprzez stosowanie środków stymulujących porost włosów.

Zawirowania hormonalne po ciąży

Włosy w ciąży stają się gęste i lśniące, co jest zasługą nadmiaru estrogenów wydłużających fazę ich wzrostu. W efekcie, kosmyki mające wypaść w danym okresie, nie wypadają. Problem pojawia się jednak kilkanaście tygodni po porodzie. Wtedy dochodzi do poziomu hormonów, a włosy zaczynają wypadać w alarmującej ilości. Nic więc dziwnego, że kobiety zaczynają obawiać się całkowitego wyłysienia.

Chociaż tej przyczynie wypadania włosów nie da się zapobiec w stu procentach, można wy kosmyki. Wystarczy zdrowo się odżywiać, a przy tym zażywać suplementy dedykowane kobietom po porodzie np. Vitapil mama. Należy zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo – tak, by żaden składnik nie zaszkodził dziecku karmionemu piersią.

Nieprawidłowa pielęgnacja włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być związane też z niewłaściwą pielęgnacją kosmyków. Stosowanie zbyt silnych preparatów zawierających agresywne substancje, narażanie włosów na wysokie temperatury (nawiew z suszarki, prostowanie włosów, kręcenie lokówką), nieumiejętne farbowanie to czynniki, które mogą przyczynić się do osłabienia kondycji włosów, a co za tym idzie – do ich utraty.

Wyżej wymienione przyczyny wypadania włosów można szybko i łatwo wyeliminować. Wystarczy tylko zrezygnować ze stosowania środków kosmetycznych pogarszających stan kosmyków oraz ograniczyć poddawanie włosów niekorzystnym zabiegom stylizacyjnym.

Jeżeli chcesz mieć ładne i zdrowe włosy, które nie wypadają w nadmiarze, musisz o to zawalczyć. Prowadź zdrowy styl życia, zafunduj sobie profesjonalną pielęgnację, suplementację oraz dbaj o zdrowie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko nadmiernego przerzedzania się czupryny.

    2 komentarze

  • L.B.

    Miałam taki okres, że wypadały mi włosy, na szczęście pomogły tabletki od lekarza i jakieś kosmetyki ziołowe. Właściwie nie wiem, co było przyczyną, ale bardzo możliwe, że któraś z wymienionych w tekście.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>