Główne menu

Jak rozpoznać czy to jeszcze przyjaźń, czy już kochanie?

Odwieczne pytanie, czy przyjaźń między mężczyzną a kobietą istnieje, nadal pozostaje bez odpowiedzi. Czasami najlepszy przyjaciel tak naprawdę tylko czeka na odpowiedni moment, by wyrazić swoje prawdziwe uczucia. Jak rozpoznać, że on oczekuje czegoś więcej?

przyjaźń, czy już kochanie?

Miłość między przyjaciółmi

W dziesiątkach filmów, seriali i książek bez trudu odnajdziemy motyw miłości między dwojgiem przyjaciół. I chociaż wydawać nam się może, że relacja między osobami, które wiedzą już o sobie wszystko i darzą się niezwykłym zaufaniem jest idealnym rozwiązaniem, w istocie okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. W końcu jak rozpoznać, że to co jest między wami to już nie przyjaźń, a miłość? I czy warto zaryzykować wiedząc, że niepowodzenie w związku może przekreślić waszą przyjaźń na zawsze?

Trzy oblicza przyjaźni damsko-męskiej

Kiedy przyjrzymy się przyjaźni między kobietą a mężczyzną, na pierwszy plan wysuną się nam trzy rodzaje relacji.

Pierwszy, w którym oboje z przyjaciół są dla siebie kompletnie nieatrakcyjni, a ich przyjaźń jest wynikiem wieloletniej znajomości i wspólnych doświadczeń. Drugi, w którym On lub Ona skrycie kocha się w swoim przyjacielu, godząc się na niniejszy układ w nadziei, że może kiedyś On/Ona stanie się dla niego kimś więcej. I trzeci rodzaj, w którym oboje przyjaciół odczuwa względem siebie niezwykłą sympatię oraz pociąg seksualny, jednak ich bolesne doświadczenia z poprzednich związków powstrzymują ich przed przeniesieniem przyjaźni na inny poziom. To właśnie ten trzeci rodzaj relacji jest najczęściej długim preludium do zazwyczaj udanego związku.

Kiedy przyjaciel staje się kimś więcej – 8 sygnałów, dzięki którym rozpoznasz, że to już miłość!

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę ośmiu wyraźnych sygnałów, dzięki którym zorientujesz się, że wasza przyjaźń to coś znacznie więcej.

Po pierwsze: Kiedy Ty porównujesz wszystkich swoich partnerów do niego. Znasz to uczucie, kiedy jesteś na randce z przystojnym mężczyzną, ale myślisz tylko o tym, że Twój przyjaciel zrozumiałby lepiej żart, który właśnie powiedziałaś, albo pomógłby Ci przypomnieć, z kim kojarzy Ci się kelner, który właśnie podał danie? W takiej sytuacji zastanów się, czy w ogóle jest sens chodzić na randki z kimś innym.

 

Po drugie: Kiedy On zawsze podkreśla, że to Ty rozumiesz go najlepiej. Być może Twój przyjaciel opowiada Ci o swoich randkach, ale nigdy nie przedstawia swoich partnerek w pozytywnym świetle, a jedynie żali się, że one nie są w stanie zrozumieć go tak jak Ty.

Po trzecie: Kiedy Ty denerwujesz się, jak On podrywa inną kobietę. Niby wyszliście na piwo, żeby pogadać, ale w pewnym momencie zauważasz, że On nie może oderwać wzroku od jednej z dziewczyn. Jeśli w takiej sytuacji, Twoje nerwy zostają wystawione na próbę, to znak, że może wasze spotkania przy piwie warto byłoby zamienić na kolację przy świecach.

Po czwarte: Kiedy On dokładnie pamięta o wszystkim, o czym mu mówiłaś. Twój przyjaciel zna na pamięć wszystkie imiona Twoich znajomych z pracy? Wie kto ostatnio zaszedł Ci za skórę i dlaczego ostatnio zmieniłaś fryzjera? To może być sygnał, że jesteś dla niego kimś znacznie więcej niż przyjaciółką.

Po piąte: Kiedy Ty nie wiesz co ze sobą zrobić, kiedy On odwołuje wasze spotkanie. Mieliście iść na kawę, ale On nagle dzwoni i informuje Cię, że wypadło mu coś ważnego i nie może przyjść na wasze spotkanie. Co robisz? Dzwonisz do koleżanek i z nimi idziesz na pogaduchy, a może przebierasz się w dres i snujesz się po domu nie wiedząc co ze sobą zrobić? Jeśli to drugie, to chyba wiesz, że coś jest na rzeczy.

Po szóste: Kiedy On odbiera każdy Twój telefon i odpisuje na SMSa nawet w środku nocy. Po pierwsze, powinnaś zastanowić się, dlaczego akurat do Niego piszesz w środku nocy, a po drugie, jeśli On odpowiada na każde Twoje zawołanie, to naprawdę mu na Tobie zależy.

Po siódme: Kiedy Ty na spotkaniu z koleżankami opowiadasz tylko o Nim. Twoje koleżanki pytają Cię, jak ułożyła się Twoja randka z nowo poznanym mężczyzną, a Ty zamiast tego opowiadasz im, jak z Twoim przyjacielem śmialiście się przy piwie z Twojej nieudanej randki. Chyba nie musimy Ci podpowiadać, co to może oznaczać.

Po ósme: Kiedy On dba o to, abyś zawsze czuła się komfortowo. Jest Ci zimno, to oddaje Ci swoją kurtkę. Płaczesz, a On robi wszystko, żeby Cię pocieszyć. Mówisz mu, że jesteś głodna, a on już sięga po telefon, żeby zamówić Twoją ulubioną pizzę. To musi być miłość!

Związek z przyjacielem – czy warto zaryzykować?

Temat związku między dwojgiem przyjaciół nigdy nie jest łatwy. Często obawiamy się, że przeniesienie relacji na inny poziom może oznaczać koniec przyjaźni. Jednak nie oszukujmy się, jeżeli nawet przez chwilę pomyślałaś, że chciałabyś z nim spędzić resztę życia, nigdy nie była to tylko przyjaźń!

  6 komentarzy

 • Magdalena Szymańska

  Moje małżeństwo powstało z przyjaźni 🙂 Wielu ludzi mi mówi, że nie ma przyjaźni damsko męskiej, ale ja tam wiem swoje 🙂

 • Jaga

  jakoś mam już tyle lat, że nie wierzę w przyjaźń damsko-męską. Za dużo widziałam. I wiem, że każda przyjaźń z facetem jest podszyta jakimś seksualnym podtekstem.

 • Mozaika Rzeczywistości

  Takie relacje w dużej mierze zależą od osób w niej uczestniczących. Wydaje mi się, że nigdy nie można przewidzieć co zrodzić może się z przyjaźni.

  🙂 Na szczęście turbulencje były czasowe, choć jak wracaliśmy do domu, to trwały w sumie z pół godziny nawet.

  Pozdrawiam!

 • mm

  Z takiej relacji powstało moje małżeństwo, ale widzę że po 13 latch się rozpadnie bo od roku mąż zaczął przyjaźnić z koleżanką z pracy.
  Od tego czasu się wszystko zmieniło, czuję się samotna

 • Lola

  A ja już nie wiem czy to przyjaźń czy to kochanie potrafimy ze sobą gadać i gadać ale że mieszkamy od siebie kawałek drogi i przez zdeowie nie możemy mieć prawa jazdy nie widujemy się często z powodu braku czasu na dojazd :/ jak jakieś 4 miesiące temu jak mieszkaliśmy w tym samym mieście. On martwi się o mnie ja o niego mówimy sobie o wszystkim i ufamy sobie

 • Kasiulek

  Ja rowniez nie potrafie wyjasnic sobie czy to bylo kochanie czy to byla przyjazn;( wiem tyle ze gdy tej osoby nie ma przymnie ja usycham jak potrafilismy przegadac cale dnie , wspieralismy sie wzajemnie,troszczylismy sie o siebie , ufalism sobie .Na poczatku polubilam teraz to juz chyba milosc , ale juz po fakcie,
  bardzo brakuje mi Ciebie Mariusz

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>