Główne menu

Rak jajnika – wykonuj systematyczne badania u ginekologa

Rak jajnika to poważne zagrożenie zdrowotne. Niestety mimo wielu akcji społecznych i starań lekarzy, by chorobę szybko diagnozować, w Polsce i na świecie sytuacja wygląda dość dramatycznie. Dzieje się tak dlatego, że objawy raja jajnika są często nieswoiste, mylące i kojarzone są z dolegliwościami pochodzącymi z układu pokarmowego. Dlatego większość pacjentek nie czuje potrzeby udania się do lekarza. Choroba diagnozowana jest przypadkowo, zazwyczaj zbyt późno (w około 70% przypadków w III lub IV stadium), na takim etapie rozwoju, że leczenie jest niezwykle trudne. Dlatego tak istotne jest, by raz na rok/dwa lata wykonywać rutynowe badanie ginekologiczne. Taki swoisty przegląd…

Rak jajnika

Jak często występuje rak jajnika?

Rak jajnika w Polsce jest szóstym co do występowania nowotworem złośliwym w Polsce. W ciągu ostatnich 30 lat prawie trzykrotnie wzrosła zapadalność na tego typu nowotwór. Może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Najczęściej jednak na nowotwór jajnika zapadają kobiety między 40 a 70 rokiem życia.

Około 2/3 nowotworów jajnika występuje u kobiet w wieku rozrodczym. U młodszych kobiet, do 45 roku życia w 80% przypadków są to nowotwory niezłośliwe. Badania wskazują, że złośliwy rak jajnika częściej występuje u kobiet po 40 roku życia, które nie rodziły, cierpią na bezpłodność, palą papierosy, są otyłe, stosują bogatotłuszczową dietę, są rasy białej.  Najczęściej choroba rozwija się po menopauzie, kiedy jajniki nie są już aktywne.

Rak jajnika objawy

Nowotwór przez długi czas rozwija się bezobjawowo. We wczesnych fazach nie daje żadnych objawów, dlatego jest tak niebezpieczny. Powoduje konkretne symptomy w zaawansowanym stadium rozwoju, kiedy guz jest już spory, daje przerzuty (do odległych organów np. do płuc, mózgu) i jest trudny w leczeniu.

 

Najczęstsze objawy raka jajnika to:

  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • uczucie pełności,
  • bóle w podbrzuszu,
  • ból miednicy i brzucha,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • uczucie pełności,
  • zmiana częstotliwości oddawania moczu,
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
  • obrzęk nóg.

Jak można wykryć raka jajnika?

Rak jajnika zazwyczaj wykrywany jest przypadkowo podczas rutynowych badań ginekologicznych. Pomocne w diagnostyce jest również badanie ultrasonograficzne czy tomografia komputerowa.

U połowy chorych we wczesnym stadium rozwoju raka wykrywa się podwyższone stężenie markera nowotworowego CA-125 (marker wykryty w roku 1981, jego stężenie wzrasta w rozwoju choroby. Trzeba jednak zauważyć, że może być podwyższone w przypadku innych nowotworów, a nawet chorób, które nie mają z nowotworami nic wspólnego).

Czy da się zapobiec rakowi jajnika?

Niestety dotąd nie odkryto skutecznych sposobów profilaktyki.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kto zachoruje na raka jajnika, a kto nie. Na pewno systematyczne badania pozwalają na szybkie wykrycie choroby i rozpoczęcie jej leczenia we wczesnym stadium, co znacząco poprawia rokowania.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>