Inf. prasowa Remineralizacja szkliwa – na czym polega?
Szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką naszego organizmu, ale nie oznacza to, że jest niezniszczalne. Niektóre substancje mogą negatywnie wpływać na szkliwo, dlatego tak ważne jest regularne wzmacnianie tej warstwy ochronnej. Jak wygląda zabieg remineralizacji szkliwa i dlaczego warto go wykonywać?
Demineralizacja szkliwa
Szkliwo, czyli twarde tkanki zębów, składają się głównie z minerałów – wapnia i fosforu. Kwasy i szkodliwe substancje znajdujące się w pożywieniu wpływają negatywnie na jego stan, prowadząc do tzw. demineralizacji, co skutkuje między innymi nadwrażliwością zębów i ich osłabieniem, w wyniku czego mogą pękać, a nawet kruszyć się i łamać. Ubytki w szkliwie w dłuższej perspektywie prowadzą również do próchnicy, ale zmianom tym można zapobiec, wykonując remineralizację szkliwa.
Na czym polega remineralizacja szkliwa?
– Ogólnie rzecz ujmując, remineralizacja szkliwa zębów polega na jego odbudowaniu – wzmocnieniu szkliwa, uzupełnieniu ubytków, zredukowaniu nadwrażliwości oraz wygładzeniu porowatej powierzchni zębów, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia powodowane przez różnego rodzaju czynniki – wyjaśnia lekarz stomatolog Beata Świątkowska.
Remineralizacja nie tylko doraźnie wzmacnia zęby, ale też sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia, gdyż tworzy na zębach powłokę hamującą odkładanie się bakteryjnej płytki nazębnej i oddziaływanie na zęby szkodliwych substancji.
Jak wygląda zabieg remineralizacji szkliwa?
– Remineralizację w gabinecie wykonuje się poprzez uprzednie dokładne oczyszczenie zębów z osadów i kamienia, zwykle za pomocą piaskowania. Następnie przeprowadza się zabieg fluoryzacji, który uzupełnia poziom tego minerału w szkliwie i znacząco wzmacnia zęby – tłumaczy lekarz stomatolog Beata Świątkowska.
Pacjent powinien także zapoznać się z produktami, które może stosować w domu, w ramach okresowej kuracji bądź stale. Są to między innymi specjalne pasty, żele oraz płyny do płukania jamy ustnej, których zadaniem jest remineralizacja zębów, redukowanie nadwrażliwości, a także usuwanie przebarwień z powierzchni zębów.
Korzyści z remineralizacji szkliwa zębów
Poddając się zabiegowi remineralizacji w gabinecie i kontynuując proces naprawczy szkliwa w domu, można zaobserwować szereg korzyści. Najważniejszą w długiej perspektywie jest bez wątpienia ochrona zębów przed próchnicą, doraźnym zaś skutkiem – zmniejszenie nadwrażliwości zębów.
Naprawione szkliwo staje się mocniejsze i bardziej odporne, zęby zaś po krótkim czasie stają się jaśniejsze i bielsze, a także bardziej lśniące, wyglądają więc zdecydowanie atrakcyjniej. Warto więc raz na jakiś czas przeprowadzać taki zabieg profilaktycznie, a szczególnie wskazany jest on dla osób, które narzekają na nadwrażliwość zębów, odsłonięte szyjki zębowe czy mają z natury słabe szkliwo i skłonność do pękania, kruszenia się zębów oraz powstawania próchnicy.
Więcej informacji znajduje się pod adresem: stomatologiaswiatkowska.pl
11 komentarzy
Warto dbać o zęby!
Fluoryzacja odbywa sie w szkołach, ale sądząc z opisu u Ciebie, chyba niezbyt prawidłowo to przebiega…
kocham swoje ząbki i z trwogą myślę, jak z ileś tam lat będę musiała się zacząć z nimi rozstawać.
nie wiedziałam o tym 🙁
Przydatne informacje 🙂
Trzeba dbać, ale umiejętnie. Nie tylko pasta i szczoteczka, ale też coś do czyszczenia przestrzeni między zębami, np. nici dentystyczne albo irygatory. Ja dopiero dzięki ofercie sklepu prozakupy.pl, gdzie kupuję pasty do zębów, dowiedziałam się o istnieniu irygatorów. Sa moim zdaniem wygodniejsze i skuteczniejsze niż nici.
Słyszałam ostatnio w moim gabinecie stomatologicznym.
Na szczęście mam zdrowe zęby, ale zabieg brzmi bardzo ciekawie.
Warto dbać o zęby, naprawdę!
Uważam, że są naszą wizytówką.
Remineralizacja szkliwa umożliwia jego odbudowę. Dzięki temu nasze zęby są dużo odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Warto rozważyć zastosowanie tego zabiegu, jeżeli zależy nam na zdrowych i mocnych zębach.
Mam słabe, popękane szkliwo, co wiadomo niestety sprzyja próchnicy i żeby je wzmacniać, to zaczęłam codziennie brać tabletkę REKLAMA, bo w ten sposób wspomagam mineralizację zębów
mnie koleżanka dentystka poradziła, żebym zaczęła regularnie brać REKLAMA, bo zęby zaczęły mi pekać i się kruszyć, a ten suplement zawiera witaminę D i ksylitol, które wspomagają mineralizację zębów
Jestem mężczyzną i nie szanuję zęby i ten artykuł dał mi wiele do myślenia i następną pastą jaką kupię będzie napewno pasta reminalizująca szkliwo. Jednak co własne zęby to własne.