Retinoidy idealne na zmarszczki- sekret gładkiej skóry?
Retinoidy (pochodne witaminy A) to jeden z najpopularniejszych i najlepiej ocenianych składników stosowanych w kremach dla cery dojrzałej. Nic dziwnego wykazują silne działanie regenerujące. Stosowane są od ponad 40 lat przez miliony kobiet na całym świecie, są niezwykle skuteczne i bezpieczne, polecane przez dermatologów. Pozwalają bezinwazyjnie poradzić sobie z pierwszymi oznakami starzenia się skóry.
Krótka historia retinoidów
Retinoidy pojawiły się w latach 70-tych XX wieku jako składnik kremów na trądzik. Początkowo były stosowane w celu złuszczania skóry. Z czasem wykorzystano retinoidy do usuwania zmian w przebiegu łuszczycy, a także brodawek i zmarszczek. Dermatolodzy są zdania, że nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć korzystać z retinoidów.
Witamina A występuje w kosmetykach w różnych postaciach różniących się aktywnością. Najczęściej stosuje się estry witaminy A i silniej działający retinol.
Jak działają retinoidy?
- wygładzają zmarszczki,
- regenerują skórę, pobudza regenerację naskórka,
- opóźniają proces starzenia się skóry,
- dodają gęstości i sprężystości skórze,
- spowalniają proces rozpadu kolagenu, białka odpowiedzialnego za jędrność skóry,
- zwiększają produkcję elastyny i kwasu hialuronowego,
- rozjaśniają przebarwienia na skórze: plamy starcze i zmiany wywoływane działaniem promieni słonecznych,
- stymuluje do powstawania nowych naczyń krwionośnych, nadając skórze różowego koloru,
- zwężają pory,
- poprawiają kolor skóry,
Kontrowersje związane ze stosowaniem retinoidów
Pochodne witaminy A budzą kontrowersje, w niektórych środowiskach, wokół ich działania narosły również mity. Istnieje na przykład pogląd, że prowadzą one do utraty grubości skóry, czyniąc ją bardziej podatną na uszkodzenia. Nie jest to jednak prawda. Według dermatologów, dzieje się wręcz przeciwnie – retinoidy wzmacniają skórę.
Po zastosowaniu kosmetyków z retinoidami można co prawda spodziewać się zaczerwienienia skóry, czy świecenia jej powierzchni, złuszczania i widocznych suchych skórek, ale jest to efekt krótkotrwały. Podrażnienia znikają i nie pozostawiają po sobie śladu. Potrzeba około 2-3 tygodni, by skóra się przyzwyczaiła się do ich działania. Ważne, by nie przerywać kuracji. Gdy dyskomfort jest duży, można zmniejszyć częstotliwość stosowania retinoidów, nakładając je na skórę rzadziej. Inny sposób to używanie słabszego preparatu.
Retinoidy można stosować przez cały rok, pamiętając jednak, by jednocześnie używać kremów z filtrem UV (minimum 30), chroniącym przed wystąpieniem podrażnień. Zaleca się ostrożność w trakcie zwiększonej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Kremy nakładamy na noc.
Poza tym, żeby uniknąć podrażnień, warto rozpocząć przygodę z pochodnymi witaminy A, od stosowaniu kremów z retinolem o niższym stężeniu najlepiej co kilka dni. Obserwujemy skórę i dostosowujemy częstotliwość nakładania kremu lub żelu, uwzględniając reakcję. Ponadto należy nakładać kosmetyk oszczędnie – wystarczy odrobina.
Czy kremy z retinoidami są skuteczne?
Zalety pochodnych witaminy A w mniejszych stężeniach dostępne są dla każdego bez recepty. Składnik ten stosowany jest bowiem w wielu popularnych kremach przeciwstarzeniowych w formie retinolu (czysta postać witaminy A), który dopiero w skórze zmienia się w kwas retinowy. W większych stężeniach substancja czynna dostępna jest na receptę pod postacią retinoidów, a właściwie kwasu retinowego (tretynoina). Jednak ten składnik musi być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza. Zaleca się wizytę około 30 roku życia, by uzyskać możliwie najlepsze efekty spowolnienia starzenia się skóry.
Kiedy można się spodziewać efektów działania? Zauważalne zmiany na skórze pojawiają się po około 12 tygodniach systematycznego stosowania, to dość długo, ale warto, bo perspektywy są obiecujące. Widoczne efekty stosowania retinoidów utrzymują się przez ponad rok, po tym czasie można zastosować ponownie krem z wyższym stężeniem retinoidów.
Zostaw komentarz