Główne menu

Robiąc to, przyspieszasz starzenie się skóry

Starzenie się skóry to naturalny proces. Nie da się od niego uciec. Są jednak nawyki i pewne zachowania, które nie służą skórze i sprawiają, że zmarszczki pojawiają się szybciej. Oto one.

Picie alkoholu

Choć alkohol odpręża, pozwala się zrelaksować i często jest po prostu smaczny, jego spożywanie ma negatywne skutki. Przede wszystkim prowadzi do odwodnienia. Po zakraplanej nocy skóra jest nie tylko zmęczona, ale również szara, mniej pulchna w tym znaczeniu, że bardziej podłużna, wyostrzają się rysy twarzy.

Dlatego tak istotne jest spożywanie odpowiedniej ilości wody, także w trakcie picia. Przeczytaj, jak spożywać alkohol mądrze, bez szkody dla urody.

Palenie papierosów

Palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na cerę. Dermatolodzy podkreślają, że tytoń stanowi główny powód przedwczesnego starzenia się skóry – co udowodniono na parze bliźniąt, z których jedno paliło nałogowo, a drugie nie było uzależnione od papierosów. Osoba paląca wyglądała na starszą, a jej skóra była w dużo gorszej kondycji.

 

Jedzenie słodyczy

Jeśli w Twojej diecie jest dużo słodyczy, produktów bogatych w cukier i składników o wysokim indeksie glikemicznym, najprawdopodobniej szybko przytyjesz, ale nie tylko. Również Twoja skóra będzie wyglądać gorzej.

Cukier ma niekorzystny wpływ na proces glikacji. Cząsteczki cukru dołączają do białek w skórze – zwłaszcza kolagenu, co skutkuje ich zniekształceniem i uszkodzeniem. Uszkadzany jest kolagen i elastyna. Konsekwencją tego procesu jest utrata jędrności skóry, dochodzi do obrzęku i uwidocznienia drobnych zmarszczek.

Dlatego jeśli chcesz zachować młody wygląd na dłużej, obniż ilość cukrów w menu. Przeczytaj o modnej obecnie diecie bezcukrowej.

Spanie na brzuchu

Niestety zmarszczki powstają szybciej, jeśli mamy tendencję spać na brzuchu. Lepiej tego unikać, a jeśli nie jesteś w stanie – zainwestuj w poduszkę z satyny, która zniweluje negatywny wpływ uciskania skóry, pozwoli na ślizganie się naskórka po materiale i jego ochronę.

Brak ruchu

Wysiłek fizyczny jest potrzebny dla zachowania zdrowia i urody. Stanowi również profilaktykę antystarzeniową – zwłaszcza ten w wydaniu amatorskim, a nie wysiłkowym i mocno obciążającym – zawodowym. Pozwala dotlenić komórki, poprawia krążenie i stymuluję skórę do bardziej efektywnej odbudowy.

Niedokładne usuwanie makijażu

Spanie w makijażu to jedna z większych zbrodni, jaką można wykonać na skórze. Niedokładne usuwanie make-upu również nie służy cerze. Dlaczego tak się dzieje?

Nieoczyszczona twarz jest bezbronna. Wszystko, co na niej się znajduje – zanieczyszczenia, makijaż przenikają w głębsze warstwy skóry, co prowadzi do uszkodzeń komórek – kolagenu i elastyny. Niestety w ten sposób bardzo szybko można nabawić się zmarszczek i różnej głębokości linii na skórze.

Majstrowanie przy twarzy

Samodzielne „oczyszczanie” skóry jest kuszącą opcją zwłaszcza dla kobiet posiadających cerę problematyczną. Problem w tym, że skutkiem tego typu zabiegów są zazwyczaj podrażnienia, blizny i o czym nie wszyscy wiedzą – również zmarszczki, które powstają na skutek zbędnego uciskania i rozciągania.

Brak ochrony przeciwsłonecznej

Skóra starzeje się szybciej również wtedy, kiedy jest pozbawiana ochrony przeciwsłonecznej. O tę warto dbać na co dzień, także w pochmurny dzień, ponieważ promienie UV bardzo szybko uszkadzają komórki skóry i prowadzą do pojawienia się zmarszczek.

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>