Główne menu

Robot kuchenny – czy warto?

Nasze kuchnie coraz mniej przypominają kuchnie naszych babć. Czy to dobrze? Chyba tak. Na pewno
jest wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki wielu urządzeniom oszczędzamy czas i siły. Przygotowywanie posiłków jest prostsze i przyjemniejsze. Pomaga w tym na przykład robot kuchenny. Czy warto mieć taki sprzęt, mimo że zajmuje dość sporo miejsca? W czym może nam pomóc?

Robot kuchenny

Do czego służy robot kuchenny?

Robot kuchenny to urządzenie elektroniczne, polecane do kuchni. Prawa ręka osoby gotującej i lubiącej piec. Pomaga uwolnić ręce i zająć się czymś innym. Dzięki specjalnej stopce pozwala postawić miskę oraz ustawić mieszanie, ugniatanie, ubijanie bez potrzeby trzymania urządzenia w dłoni. Dostępne końcówki pomagają w licznych pracach kuchennych.

W porównaniu do miksera ręcznego robot kuchenny jest zdecydowanie wygodniejszy. Oszczędza nasz czas i energię. Zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba dłużej ubijać i mieszać.

Jakie funkcje ma robot kuchenny?

Podstawowy robot kuchenny to urządzenie do:

  •  mieszania,
  • ubijania,
  • ucierania

Przydaje się w kuchni do przyrządzania ciast, deserów, pizzy, chleba.

Niektóre roboty kuchenne mają również funkcje:

  •  krojenia,
  • szatkowania,
  • czy mielenia mięsa.

Podstawowy robot kuchenny, nazywany również planetarnym, to urządzenie do przygotowywania ciast. Czasami rozbudowuje się roboty o dodatkowe funkcje, które pozwalają na dużo większą liczbę prac.

Różne moce

Roboty kuchenne różnią się mocą. Ta mówi wprost o ich możliwościach. Niektóre naprawdę proste modele mają moc 700 W (uważaną za minimalną do ugniatania ciasta kruchego), a te o najwyższej mocy wyróżniają się ponad 2000 W (np. 2500 W), pozwalającą sprostać nawet największym wyzwaniom w kuchni (tarcie, wyciskanie).

Czy robot kuchenny pomaga skrócić czas pracy w kuchni?

Największy atut robota kuchennego to oszczędzanie sił i czasu. Robot kuchenny uwalnia nasze ręce, które
nie muszą wykonywać wielu czasochłonnych czynności.

Poza tym długie ubijanie białek jest krótsze z robotem kuchennym, podobnie zresztą jak przygotowywanie ciasta na chleb. Ucieranie, czy mieszanie staje się dużo prostsze. Przygotowywanie bezików, ciast, tortów, zapiekanek – jest dużo szybsze. W czasie, kiedy robot pracuje, my możemy przygotować kolejne składniki, foremkę, czy przyrządzić sałatkę.

Czy robot kuchenny jest niezbędny?

Oczywiście robot kuchenny to nie jest niezbędny sprzęt w kuchni. Można go zastąpić mikserem, z różnymi końcówkami, jak również w przypadku krojenia – po prostu nożem, krajalnicą, czy podczas mielenia – maszynką do mielenia mięsa – ręczną lub elektryczną.

Choć robot kuchenny nie jest niezbędny, to na pewno jest bardzo pomocny w kuchni.

Czy robot kuchenny ma wady?

Osoba przyzwyczajona do ubijania jajek, czy mieszania składników ciasta ręcznym mikserem, może mieć lepsze wyczucie tego typu sprzętu. I stawiać go wyżej, ponad robotem kuchennym. Może też postrzegać używanie prostych mikserów jako bardziej komfortowe. Zdarza się, że przyzwyczajenie do tradycyjnych, wypróbowanych rozwiązań jest zbyt silne…po prostu i nie umiemy lub nie chcemy się przestawić.

Czasami czujemy, że lepiej kontrolujemy pracę z ciastem robotem ręcznym, możemy dokładniej dotrzeć do dna miski, czy jej brzegów.

Wadą robota kuchennego jest na pewno jego wyższa cena niż koszt miksera ręcznego, jak również rozmiar sprzętu. W małej kuchni możemy nie mieć miejsca – przechowywanie na blacie może być dla nas niewygodne, a chowanie do szafki też nie do końca komfortowe. Najlepsza jest ukryta szafka na blacie, jednak tej najczęściej nie znajdziemy w małej kuchni….

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>