Główne menu

Inf. prasowa
Rodzaje soczewek kontaktowych – co warto o nich wiedzieć?

Rynek soczewek kontaktowych nieustannie się rozrasta. Producenci, chcąc być konkurencyjni, nieustannie powiększają swoją ofertę dostępnych produktów. Dzięki temu każdy użytkownik może znaleźć soczewki idealnie dopasowane do jego potrzeb. Zatem spośród jakich opcji można wybierać?

Podział soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na:

  • materiał z jakiego zostały wykonane,
  • ich funkcję (opatrunkowe, kosmetyczne, korekcyjne, w tym toryczne, sferyczne, progresywne),
  • czas oraz sposób ich użytkowania (jednodniowe, całodobowe, miesięczne).

W tym artykule skupimy się na najczęściej wybieranych soczewkach korekcyjnych.

Soczewki miesięczne

Soczewki miesięczne są najbardziej popularne wśród użytkowników. Są bezpieczne, komfortowe, a zarazem korzystne cenowo. Niezależnie od tego, czy stosujemy soczewki sferyczne, toryczne czy soczewki progresywne miesięczne, należy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Koniecznością jest zaopatrzenie się w specjalny płyn oraz pojemnik do przechowywania. Wieczorem po zdjęciu szkieł kontaktowych trzeba polać soczewkę płynem, delikatnie potrzeć ją opuszkiem i ponownie przemyć. Następnie należy umieścić delikatnie szkła kontaktowe w czystym pojemniczku wypełnionym płynem. Zwróć uwagę na to, że soczewka jest w pełni zdezynfekowana i gotowa do ponownego użycia, po upłynięciu czasu ustalonego przez producenta preparatu.

Soczewki jednodniowe

To rozwiązanie nieco droższe, jednak również bardzo wygodne. Soczewki jednodniowe nie wymagają specjalnej pielęgnacji, ponieważ po użyciu należy je wyrzucić. To świetna opcja dla osób, które na co dzień preferują okulary korekcyjne, a z soczewek korzystają sporadycznie. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma przeciwwskazań, co do tego, by nosić soczewki jednodniowe codziennie. Są bardzo wygodne i higieniczne.

Soczewki całodobowe

Chociaż soczewki całodobowe są wygodnym rozwiązaniem, to nie każdy może je stosować. Całodobowe szkła kontaktowe można nosić nieprzerwanie przez 30 dni. Z tego powodu wymagają bardzo niewielkiego zaangażowania od użytkownika. Jednak u wielu osób mogą wywoływać podrażnienia, ponieważ dosyć mocno przeciążają oczy. Optometryści zalecają też, by jednak nie wydłużać czasu noszenia soczewek miesięcznych aż do 30 dni, tylko zdejmować je co 4-5 dni dla higieny oczu i soczewek.

Soczewki sferyczne

Soczewki sferyczne są najpopularniejszym rodzajem soczewek, ponieważ są przeznaczone dla osób z krótkowzrocznością oraz dalekowzrocznością. Ponieważ są to najczęściej występujące wady wzroku, soczewki sferyczne są ogólnodostępne, a z tego względu także korzystne cenowo.

Soczewki progresywne

To rozwiązanie, które pozwala zastąpić noszenie dwóch par okularów korekcyjnych. Soczewki progresywne są skonstruowane w taki sposób, że zapewniają odpowiednią jakość widzenia w bliży, dali i odległościach pośrednich. Z tego względu są dedykowane dla osób mających prezbiopię, czyli starczowzroczność.  Takie szkła kontaktowe są niezwykle wygodne. Po ich założeniu można niemal na cały dzień zapomnieć, że ma się je na sobie.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne, inaczej zwane cylindrycznymi, są przeznaczone dla astygmatyków. W przypadku astygmatyzmu światło nie skupia się na siatkówce, tylko rozprasza w różnych kierunkach, powodując niewyraźne widzenie. Soczewki toryczne pozwalają prawidłowo ukierunkować promienie świetlne, dzięki czemu poprawiają ostrość widzenia. Nie należy dobierać soczewek torycznych na podstawie recepty na okulary korekcyjne. Szkła kontaktowe znajdują się w innej odległości od oczu niż okulary, dlatego aby odpowiednio je dobrać należy skonsultować się z optometrystą. Dotyczy to oczywiście wszystkich soczewek kontaktowych, ale w przypadku osób z astygmatyzmem jest szczególnie zalecane.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>