Główne menu

Jak rozpoznać, że masz owulację?

Teoretycznie kobieta po 30-stce powinna dobrze znać swoje ciało. W praktyce bywa różnie.

Wiele z nas ma problemy z określeniem, kiedy występują dni płodne, nie wspominając o konkretnym wskazaniu dniu owulacji. Często dzieje się tak z powodu stresu, zmian hormonalnych, nieregularności cykli miesięcznych.

Tymczasem są sposoby, by dobrze poznać swój cykl miesiączkowy i wiedzę tę wykorzystać.

Jak rozpoznać, że masz owulację?

Dowiedz się, czego szukasz

Wystarczy jeden cykl miesiączkowy, by nauczyć się odczytywać sygnały wysyłane przez organizm. Nie trzeba być ekspertem, czy posiadać skomplikowane narzędzia, by określić moment owulacji.

Fazy cyklu miesiączkowego u kobiet po 30-stce

Cykl miesięczny zaczynamy liczyć od pierwszego dnia miesiączki. Od tego dnia aż do owulacji trwa faza pęcherzykowa. Następnie od jajeczkowania do końca, czyli aż do pierwszego dnia kolejnej miesiączki trwa faza lutealna. W zależności od indywidualnych predyspozycji – może ona trwać od 12 do nawet 16 dni.

Jak dochodzi do uwolnienia jajeczka, czyli owulacji? Jest to możliwe za sprawą pracy jajników, czyli niewielkich migdałków, w których rozwijają się pęcherzyki zawierające jajeczka.

Podczas cyklu, gdy poziom hormonu folikulotropowego (FSH) wzrasta, rozrasta się 5 do 12 pęcherzyków. Jeden staje się dominujący i uwalnia jajeczko. By proces ten mógł się odbyć, rosnące pęcherzyki produkują estrogen, który wyzwala produkcję hormonu luteinizującego (LH).

Około 12-24 godzin po wysokiej produkcji LH dojrzały pęcherzyk pęka i wypuszcza jajeczko. Jeśli w tym momencie dojdzie do stosunku lub jeśli plemnik „czeka” po wcześniejszym zbliżeniu, istnieje duża szansa na zapłodnienie.

Kiedy najczęściej występuje owulacja?

90% kobiet ma cykle miesięczne liczące od 23 do 35 dni. Owulacja najczęściej występuje w środku cyklu. Niestety na jej pojawienie się ma wpływ wiele czynników.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>