Główne menu

Jak rozpoznać, że masz owulację?

Przykładowo stres może opóźnić owulację. Zdarzyć się może, że na skutek niego owulacja wystąpi w trzecim lub czwartym tygodniu.

Tymczasem termin porodu obliczany u przyszłych mam uwzględnia owulację w 14 dniu cyklu. To założenie sprawia, że trudno nierzadko realnie ocenić termin porodu. Nie każda kobieta ma przecież 28-dniowe cykle i owulację w 14 dniu.

Czy owulacja pojawia się w każdym miesiącu?

Nie wszystkie kobiety jajeczkują w każdym cyklu miesięcznym. Zdarzają się cykle bezowulacyjne. Jeśli jajniki nie produkują dojrzałego pęcherzyka, do jajeczkowania nie dochodzi. W tym samym czasie śluzówka macicy podlega takim samym zmianom, a mimo to nie dochodzi do uwolnienia gotowej do zapłodnienia komórki z materiałem genetycznym.

W każdym cyklu dojrzewa  jedno jajeczko. Niewielki procent kobiet uwalnia dwa lub więcej jajeczek w przeciągu 24 godzin.

Symptomy owulacji

Jest kilka rzeczy, które może zauważyć. Należą do nich (w kolejności):

  • ból owulacyjny – niektóre kobiety odczuwają ból owulacyjny. Zazwyczaj określają go jako dyskomfort w dole brzucha po jednej ze stron. Ból zazwyczaj jest nagły i dość silny. Warto wiedzieć, że łagodne symptomy to norma, jednak już większy ból to powód do wykonania badań. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli starasz się o dziecko, bo ból owulacyjny może być przyczyną bezpłodności.
  • niewielki spadek temperatury ciała tuż przed owulacją i jej wzrost w trakcie owulacji to kolejny ważny symptom. Można go zaobserwować, mierząc temperaturę każdego ranka, od razu po przebudzeniu (o tej samej porze) dobrym termometrem, który jest w stanie wychwycić wszelkie wahania temperatury. Temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie aż do menstruacji, by potem spaść. Gdy kobieta zachodzi w ciążę, utrzymuje się na wyższym poziomie przez kilka tygodni.
  • zmiany śluzu – w szyjce macicy w odpowiedzi na zmiany hormonalne dochodzi do zmian śluzu. Około owulacji, czyli w okresie płodnym śluz jest śliski, rozciągliwy, przezroczysty, porównuje się go do surowego jajka kurzego. Taki śluz jest najkorzystniejszy dla plemników, zapewnia im przetrwanie w trudnym kwaśnym środowisku pochwy. Co ciekawe im kobieta starsza, tym typowy śluz płodny występuje krócej. U kobiet po 20-stce zazwyczaj obserwuje się go około 5 dni, po 30-stce już tylko dwa dni. To dlatego wraz z wiekiem trudniej zajść w ciążę.
  • pozycja szyjki macicy – szyjka macicy informuje o tym, kiedy jesteś płodna. Dlatego sprawdzanie jej jest bardzo pomocne, by ocenić, w jakim etapie cyklu się znajdujesz. Ocena położenia szyjki macicy nie jest prosta, potrzeba bowiem doświadczenia i miesięcznej systematycznej obserwacji. Gdy zbliża się owulacja, szyjka staje się miękka, mokra, znajduje się wysoko (porównuje się ją do płatka ucha). Natomiast w okresach bezpłodnych jest ona twarda, sucha i znajduje się nisko (porównuje się ją do końcówki nosa).

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>