Główne menu

Seks podczas miesiączki – tak czy nie?

Seks podczas miesiączki to kontrowersyjny temat. Dla jednych naturalna kwestia, dlaczego odmawiać sobie bliskości przez prawie tydzień w miesiącu, dla innych coś nie do zaakceptowania – a wręcz obrzydliwego.

Czy warto kochać się podczas menstruacji? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Seks podczas miesiączki

Czy seks podczas miesiączki jest bezpieczny?

Większość ekspertów jest przekonanych, że seks podczas miesiączki jest bezpieczny, a źródła które twierdzą inaczej pochodzą z czasów religijnych i mają taki wydźwięk. Dotykają tabu, w którym kobieta w trakcie okresu jest „nieczysta”, „brudna” i seks z nią jest stanowczo zabroniony.

Istnieją nawet argumenty, które wskazują, by nie odmawiać sobie seksu w trakcie menstruacji. W ten sposób można bowiem:

 • złagodzić bóle miesiączkowe,
 • zadbać o optymalne nawilżenie -krew, którą traci kobieta w trakcie miesiączki pomaga w odbyciu stosunku, niektóre źródła wskazują, że seks podczas okresu poprawia nawilżenie również w pozostałe dni cyklu, zwłaszcza, gdy kobieta ma z nimi problem,
 • orgazm w trakcie okresu dla wielu kobiet jest kojący i pomaga przetrwać trudne dni, wszystko dlatego, że podczas niego wydziela się dopamina, endorfina i oksytocyna. Hormony te są dużo silniejsze niż jakikolwiek lek przeciwbólowy,
 • seks uwalnia endorfiny naturalne środki przeciwbólowe,
 • seks w okresie jest dla kobiet ważny również z powodów emocjonalnych, niektóre kobiety uważają, że stanowi sygnał pełnej akceptacji partnera,
 • seks w trakcie miesiączki skraca jej długość – wszystko za sprawą naturalnych skurczy macicy, które pozwalają na szybsze usunięcie krwi i związków w obrębie miednicy,
 • wiele kobiet uważa seks w trakcie okresu za przyjemniejszy z powodu uczucia wypełnienia i pobudzenia narządów płciowych.

Niesmak?

Naukowcy z Holandii w 2012 roku odkryli, że seks w trakcie miesiączki jest… naturalny.

 

Pomaga w nim oczywiście pożądanie.

Jest ono naturalnie większe niż obiekcje, a gdy raz się posmakuje stosunku w tym szczególnym okresie, podobno w przyszłości nie ma z nim problemu. Też tak myślicie?

Większe ryzyko infekcji

Niestety seks w trakcie miesiączki niesie większe ryzyko infekcji i przenoszenia bakterii, rozwinięcie drożdżycy pochwy i zakażeń bakteryjnych.  Otwarta szyjka macicy sprawia, że mikroorganizmy mają łatwiejszą drogę do miednicy: w okresie menstruacji szybciej może dojść do zarażenia HIV oraz zapalenia wątroby.

Możliwość zajścia w ciążę

Dla wielu osób seks w trakcie miesiączki jest atrakcyjny z powodu rzekomego braku ryzyka zajścia w ciążę. Warto jednak uzmysłowić sobie, że również podczas menstruacji istnieje możliwość zapłodnienia, zwłaszcza w przypadku bardzo krótkich cykli.

Jesteś chroniona przed zapłodnieniem, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną lub inną.

Co zrobić, by seks w trakcie okresu był przyjemny?

Wiele kobiet lubi seks w trakcie miesiączki, bo na ten czas wybiera wannę lub prysznic, taka sceneria daje im pewność i swobodę. Trochę z mniejszym entuzjazmem odbierana jest możliwość uprawiania seksu na ręczniku lub innym materiale, który chroni przed zabrudzeniem – niemniej wiele par nie ma z tym problemu.

Jednak jeśli nie czujesz się seksi podczas okresu i ostatnią rzeczą o jakiej myślisz to seks, nie zmuszaj się. Możesz zdecydować się na wspólny wieczór, który minie Wam na przytulaniu, masażu i to również zbliży Was do siebie.

  5 komentarzy

 • mała-myśl

  Ciekawy temat i dużo przydatnych informacji 😉

 • Mala

  szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałam…może dlatego, że podczas okresu jestem nie do życia, a na pewno nie do seksu 😀 ale kto wie 😉

 • Alicja

  Jeśli oboje partnerów ma to ochotę, to dlaczego nie ? Mój partner miał pewne objekcje, ale, na wyjątkowe okazje zamówiłam tampony bez sznureczów beppy ( wesele kuzynki, aerobik w wodzie) i w nich również można uprawiać seks, jest higienicznie, wszystko czyściutkie 🙂 a brzuszek jakby mniej bolał po małym, co nie co.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>