Główne menu

Seks podczas miesiączki – tak czy nie?

Seks podczas miesiączki to kontrowersyjny temat. Dla jednych naturalna kwestia, dlaczego odmawiać sobie bliskości przez prawie tydzień w miesiącu, dla innych coś nie do zaakceptowania – a wręcz obrzydliwego.

Czy warto kochać się podczas menstruacji? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Czy seks podczas miesiączki jest bezpieczny?

Większość ekspertów jest przekonanych, że seks podczas miesiączki jest bezpieczny, a źródła które twierdzą inaczej pochodzą z czasów religijnych i mają taki wydźwięk. Dotykają tabu, w którym kobieta w trakcie okresu jest „nieczysta”, „brudna” i seks z nią jest stanowczo zabroniony.

Istnieją nawet argumenty, które wskazują, by nie odmawiać sobie seksu w trakcie menstruacji. W ten sposób można bowiem:

 • złagodzić bóle miesiączkowe,
 • zadbać o optymalne nawilżenie -krew, którą traci kobieta w trakcie miesiączki pomaga w odbyciu stosunku, niektóre źródła wskazują, że seks podczas okresu poprawia nawilżenie również w pozostałe dni cyklu, zwłaszcza, gdy kobieta ma z nimi problem,
 • orgazm w trakcie okresu dla wielu kobiet jest kojący i pomaga przetrwać trudne dni, wszystko dlatego, że podczas niego wydziela się dopamina, endorfina i oksytocyna. Hormony te są dużo silniejsze niż jakikolwiek lek przeciwbólowy,
 • seks uwalnia endorfiny naturalne środki przeciwbólowe,
 • seks w okresie jest dla kobiet ważny również z powodów emocjonalnych, niektóre kobiety uważają, że stanowi sygnał pełnej akceptacji partnera,
 • seks w trakcie miesiączki skraca jej długość – wszystko za sprawą naturalnych skurczy macicy, które pozwalają na szybsze usunięcie krwi i związków w obrębie miednicy,
 • wiele kobiet uważa seks w trakcie okresu za przyjemniejszy z powodu uczucia wypełnienia i pobudzenia narządów płciowych.

Niesmak?

Naukowcy z Holandii w 2012 roku odkryli, że seks w trakcie miesiączki jest… naturalny.

seks w trakcie miesiączki

Pomaga w nim oczywiście pożądanie.

Jest ono naturalnie większe niż obiekcje, a gdy raz się posmakuje stosunku w tym szczególnym okresie, podobno w przyszłości nie ma z nim problemu. Też tak myślicie?

Większe ryzyko infekcji

Niestety seks w trakcie miesiączki niesie większe ryzyko infekcji i przenoszenia bakterii, rozwinięcie drożdżycy pochwy i zakażeń bakteryjnych.  Otwarta szyjka macicy sprawia, że mikroorganizmy mają łatwiejszą drogę do miednicy: w okresie menstruacji szybciej może dojść do zarażenia HIV oraz zapalenia wątroby.

Możliwość zajścia w ciążę

Dla wielu osób seks w trakcie miesiączki jest atrakcyjny z powodu rzekomego braku ryzyka zajścia w ciążę. Warto jednak uzmysłowić sobie, że również podczas menstruacji istnieje możliwość zapłodnienia, zwłaszcza w przypadku bardzo krótkich cykli.

Jesteś chroniona przed zapłodnieniem, jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną lub inną.

Co zrobić, by seks w trakcie okresu był przyjemny?

Wiele kobiet lubi seks w trakcie miesiączki, bo na ten czas wybiera wannę lub prysznic, taka sceneria daje im pewność i swobodę. Trochę z mniejszym entuzjazmem odbierana jest możliwość uprawiania seksu na ręczniku lub innym materiale, który chroni przed zabrudzeniem – niemniej wiele par nie ma z tym problemu.

Jednak jeśli nie czujesz się seksi podczas okresu i ostatnią rzeczą o jakiej myślisz to seks, nie zmuszaj się. Możesz zdecydować się na wspólny wieczór, który minie Wam na przytulaniu, masażu i to również zbliży Was do siebie.

  5 komentarzy

 • mała-myśl

  Ciekawy temat i dużo przydatnych informacji 😉

 • Mala

  szczerze mówiąc nigdy się nad tym nie zastanawiałam…może dlatego, że podczas okresu jestem nie do życia, a na pewno nie do seksu 😀 ale kto wie 😉

 • Alicja

  Jeśli oboje partnerów ma to ochotę, to dlaczego nie ? Mój partner miał pewne objekcje, ale, na wyjątkowe okazje zamówiłam tampony bez sznureczów beppy ( wesele kuzynki, aerobik w wodzie) i w nich również można uprawiać seks, jest higienicznie, wszystko czyściutkie 🙂 a brzuszek jakby mniej bolał po małym, co nie co.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>