Główne menu

Seks z eks – doświadczenie, którego nie umiemy sobie odmówić?

Seks z eks to pokusa znana kobietom na całym świecie. Pozostająca nie tylko w sferze fantazji, ale przechodząca w działanie, urzeczywistniające w tak zwanym realu myśli i pragnienia dotąd pozostające jedynie teoretycznym założeniem.

Seks z eks

Do zbliżenia dochodzi z różnych powodów, często nie do końca uświadamianych. Seks z byłym partnerem jest bowiem bardzo pociągający,  pozwala wrócić do tego, co ekscytujące, podniecające, bez całej tej znienawidzonej otoczki, która doprowadziło do rozstania. Czyli mamy przyjemność w czystej postaci, bez kłótni, fochów i pretensji. Partner, który stał się byłym, nagle zyskuje nową wartość. Wspólne chwile nabierają całkiem innego znaczenia. I dlaczego sobie tego odmawiać?

Seksuolodzy twierdzą, że seks z byłym partnerem to bardzo częste zjawisko.  Wiele kobiet przyznaje się do stosunku z byłym, swoje zachowanie tłumaczy na wiele sposobów. Nie zawsze są jednak  ze sobą szczere. Niekiedy lekkomyślnie, dla zabawy, jednak częściej po to, by sobie lub byłemu coś udowodnić. Czasami z prostej przyczyny – bo jest fajnie, a „nikt inny nie potrafi mnie zadowolić”. 

Plaster na zranione poczucie własnej wartości

Jeśli to on zakończył związek, odszedł do innej, seks z nim może być formą terapii. Sposobem na potwierdzenie własnej wartości na zasadzie – widzisz, odszedłeś, masz inną, a kochasz się właśnie ze mną.

Po rozstaniu kobiety często są jak chorągiewki, bardzo prosto nami manipulować i ponownie skrzywdzić. Dlatego bierzemy kostkę czekolady, wierząc, że jest ona równie cenna jak cała tabliczka.

Decydujemy się na seks, mając świadomość lub nie, że to jednorazowy skok w bok. Czasami mylimy pożądanie z deklaracją uczuciową. Wkręcamy sobie, że oto właśnie zaczyna się proces odbudowy tego, co było…Marzymy o ponownym wejściu w związek na nowych, lepszych regułach.

A mężczyzna? Najczęściej kieruje się testosteronem, korzysta, bez sentymentów. Czasami jest niezdecydowany i sam nie wie, czego chce, w gruncie rzeczy pasuje mu ta opcja – bycia razem bez zobowiązań i obietnic.

Syndrom psa ogrodnika

Czasami seks z eks ujawnia kiełkujący w nas syndrom psa ogrodnika.

Wcale nie chcemy być z TYM facetem, nigdy w życiu nie zgodziłybyśmy się znowu z nim zamieszkać, ale od czasu do czasu spotykamy się na seks, bo…on był nasz i niech tak pozostaje. Nie pozwalamy mu odejść. Same go nie chcemy, ale niech lepiej będzie w pobliżu.

 

Bliskość fizyczna daje nam namiastkę poczucia kontroli, a nawet władzy nad drugim człowiekiem. Wiemy, że nie jesteśmy już parą, ale nadal przecież nas wiele łączy, nie palimy mostów, mamy coś w zanadrzu.

Potrzeba „posiadania” eks blisko jest bardzo silna po długoletnich związkach. Musi minąć kilka lat, żeby oddalić i całkiem odseparować się od drugiej osoby. Nie następuje to z dnia na dzień. Seks w dość specyficzny i ryzykowny sposób pozwala przetrwać ten trudny czas.

Jeszcze do mnie wrócisz

Seks z eks to również sposób na odbudowanie tego, co się rozpadło. Niektóre kobiety często wierzą, że odgrywając rolę „pogotowia seksualnego”, mogą liczyć, że on uzna je za kogoś niezbędnego do szczęścia, że wróci, że zapragnie być znowu razem. Innymi słowy – dam mu świetne przeżycie w łóżku, to chłop zmądrzeje i zaproponuje związek.

Plan może być taki – zaskoczę go, zrobię coś, czego dotąd nie próbowaliśmy, pokazując mu, co traci. To forma zemsty, czyli pokazania, że seks tak, ale na naszych warunkach.

Niestety to szalenie nieskuteczna metoda…bo mężczyźni nie odbierają jej w taki sposób, raczej czerpią z seksu te wszystkie bonusy, które im same z chęcią dajemy i nie pytają o nic więcej. Jest fajnie, to korzystają. Tyle.

Gdy taktyka ta okazuje się nieskuteczna, mężczyzna wcale nie chce deklaracji, wpadamy na inną myśl – „skoro on nie chce mnie w 100%, to będę go miała chociaż tak, jak dotąd. On się bawi, ja też”. Pozornie w ten sposób próbujemy uleczyć zbolałe emocje, w praktyce jeszcze bardziej sobie dokładamy stresów.

Robi się niebezpiecznie

O ile seks z eks na pożegnanie, wynikający z „przypadku”, znalezienia się w sytuacji, w której przychodzi on spontanicznie, można uznać za błąd i do niego nie wracać, o tyle sek z byłym, który ma doprowadzić do odnowienia związku to nie najlepszy pomysł. Daje nam namiastkę szczęścia, nie pozwala zamknąć rozdziału i rozpocząć nowego życia, trzyma nas w rozkroku i w poczuciu ciągłej niewiadomej.

Dlatego bezpiecznie po rozstaniu dać sobie czas i co najmniej przez rok nie spotykać się z byłym, by nie prowokować trudnych sytuacji. Potrzeba co najmniej roku, by wyrobić sobie dystans, by psychicznie pożegnać się z byłym i uodpornić na jego urok.

Po czasie, kiedy wygasną emocje, można wkroczyć na inny poziom i zaprzyjaźnić się. Jednak już nie może być mowy o motywacjach erotycznych, dlatego trzeba być pewną tego, co się czuje, a to wcale nie takie oczywiste. Na spotkanie należy wybrać publiczne miejsce, unikać wspólnego wspominania przeszłości, ograniczyć się do neutralnych tematów.  Warto mieć świadomość, że mamy tendencję do idealizowania przeszłości, zapominamy o przykrych chwilach, co stwarza ryzyko, że zapragniemy odnowić coś, co się skończyło…

Alkohol też nie jest wskazany, bo usuwa bariery i sprawia, że łatwiej o głupstwo, którego się później żałuje.

Seks z eks jeśli jest jednorazowy, może po prostu być miły. Jednak jeśli powtarza się, może przerodzić się w trudne w leczeniu uzależnienie, utrudniające rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu.

  50 komentarzy

 • Mozaika Rzeczywistości

  Cóż człowiek to jednak skomplikowana machina, niektóre sytuacje pokazywane na przykład w TV wydają się być niemożliwe, a jednak kiedyś się zdarzyły.

  Już jest cicho i spokojnie na powrót. 🙂

  Wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku, zdrowia i szczęścia moc. 🙂

  Pozdrawiam!

 • L. B.

  Nie wiem, czy zdecydowałabym się na seks z byłym, bo też niekoniecznie chciałabym utrzymywać z nim w ogóle kontakt po rozstaniu, jak to niektórzy robią. Dla mnie rozstanie to rozstanie definitywne. Mówmy sobie cześć na ulicy, jeśli mieszkamy blisko siebie, czy też przypadkiem się spotkamy, porozmawiajmy chwilę, jeśli już trzeba i tyle. Ale z drugiej strony to są też emocje, wspomnienia się pojawiają, no i wychodzi jak wychodzi.

 • Ania

  W zyciu..nie wiem skad taki artykul, bo jak znam swoje kolezanki, przyjaciolki, zadnej przez mysl nawet cos takiego nie przeszlo

  • Dawid

   Mylisz się napewno żadna by ci się nawet nie przyznała bo kobieta nie przyzna się do czegoś takiego nikomu ja brałem udział w takiej sytuacji dokładnie jak w opisie i to nie koniecznie jak w poniższych komentarzach że to musi być kobieta lekkich obyczajów byliśmy 15 lat razem takiej wiezi nie można przerwać nawet po paru latach

 • Aga

  Właśnie, nie znam kobiety która z ochota idzie do łóżka z ex. Totalna bzdura

 • Bernadetta

  Zgadzam się,z byłym ochyda.

 • Walentyna

  To jest kwestia charakteru kobiety i tego, czy zamknęła NAPRAWDĘ ten rozdział czy jednak na coś jeszcze liczy

 • Marta

  Ja zamykałam definitywnie stare znajomości seks z obecnym jest najlepszy

 • Ania

  moze taki seks sie trafia, ale watpie ze jest to czeste zjawisko..jesli ktos sie rozstaje i ma uklad na seks, to ok, ale seks z bylym, z ktorym sie rozstalo z waznych powodow raczej nie ma miejsca w zyciu kobiety..chyba ze jest to kobieta bardzo lekkich obyczajow,..dlaczego mialabym sypiac z kims z kim sie rozstalam? nie chce go, czy on mnie, a seks ma nas łaczyc? chyba by mnie to pozbawilo jakiejkolwiek godnosci..

 • Aurelia

  A może koleżanki nie mówią prawdy.. Ekscytacja, zapomnienie a potem zamknięcie drzwi za sobą. . To, to co nas kręci

 • Ania

  Aurelia, jak dla mnie to najwyzej brak wlasnej godnosci, a nie ekscytacja 😉 moze malolaty to kreci..nie wyobrazam sobie rozstac sie z facetem i sobie z nim sypiac..w jakim celu? jaka ekscytacja? czym

 • Izabella

  Bzdura dla mnie rozstanie to rozstanie nie ma opcji przyjaźni nie mówiąc już o seksie….

 • Agnieszka

  Super, powodów by to zrobić są setki a gdzie skutki uboczne? Ex wcale nie jest nam obojętny , wracają te dobre wspomnienia i jaką krzywde sobie robimy?

 • Maria

  Wiadomo, że jak się już z kimś nie jest to tą drugą stronę łatwiej idealizować, nie mieszka sie pod jednym dachem wiec wydaje się…, ze ta osoba zmieniła się na korzyść, to ułuda,jeszcze czas w dodatku zaciera rany,ale bez przesady.

 • Agata

  Dokładnie rozstanie to rozstanie a nie rozstanie i sypianie ze sobą.

 • Anna

  Jak patrzę na swojego byłego to się sama zastanawiam jak to możliwe że w ogóle z nim byłam?!? 😀 seks z byłym?!? Fuj… Toć to jak kazirodztwo!!! Ochyda!!

 • Beata

  Mam to samo uczucie…na samą myśl o seksie mam odruch wymiotny

 • Ania

  Coś w tym jest. Kiedyś mnie zdradził i poszedł do innej. Wrócił (mimo, że dalej byl z tamta i ja specjalnie to wykorzystałam, żeby się zemścić. To było dawno temu z 1o lat później poznałam swojego męża, ale będę o tym pamiętać zawsze, żeby więcej tego błędu nie popełnić

 • Paweł

  Chyba ze rozstanie jest efektem chujowego seksu to wtedy jest to ostatnia rzecz na ktora ma sie ochote zrobic z ex

 • Anna

  Kobieta albo odchodzi do innego, albo zostaje porzucona dla innej, więc jedyne co przychodzi do głowy to sex żeby wrócił.. Bo jeśli poszła fo innego a bzyka się z byłym to jakaś pomyłka

 • Ewelina

  Seks z eks? Na pewno nie!!!!!
  Seks z mężem którego poznałam zaraz po rozstaniu z tamtym to dopiero przygoda do dziś!!

 • Marysia

  Niestety…temat trudny, długo „leczyłam” przyjaciółkę z takiego układu…

 • Beata

  Zdecydowanie wolałabym wymiotować niż zdecydować się na seks z byłym…fu

 • Anna

  Były nie dziękuję nie roztalam się z nim po to żeby z nim sypiac

 • Ewa

  Ble chyba w desperacji trzeba być

 • Ania

  zalezy jaki byl powod rozstania..jesli kochala bardzo, on zostawil to moze i teskni, ale jak rozstanie z jego winy, picie, bicie, zdradzanie czy cos innego, to wolalabym do konca zycia juz nie sprobowac niz sie ekscytowac seksem z bylym..seks jest w zyciu wazny, ale bez przesady zeby uprawiac go z kims z kim juz sie nie jest..az tak zdeaperowana to nie jestem rownie dobrze z pierwszym lepszym z dyskoteki mozna sie przespac, przynajmniej cos nowego po co wchodzic w stare lozko?

 • Karolina

  A ja napiszę inaczej. Mnie się zdarzyło. Było już rok po rozstaniu, on mnie zostawił. I z jego inicjatywy doszło do zbliżenia. Spotkaliśmy się przypadkiem na piwie źr wspólnymi znajomymi. Zrobiłam to chyba dla własnej satysfakcji. Bo on zostawił mnie i zaczął spotykać się z moją wtedy przyjaciółka. Więc jak nadarzyla się okazja…to się odegralam. Od tamtej pory minęło 10 lat i więcej o tym nie myślałam.

 • Edyta

  Czytam wypowiedzi osób i większość jest zdania że absolutnie ,że nic z tego itp…..jednak ja znam przypadki gdzie faktycznie pary się rozstaly i osoby żyły w innych związkach a z biegiem czasu ,okazało się , że niektórzy postanowili spróbować raz jeszcze i są do dziś razem i znam przypadek, że małżeństwo się rozwiodlo i każde ułożyło sobie życie na nowo ,jednak zostali przyjaciółmi i mają świetne relacje . Myślę ,
  że wiele zależy od nas samych i naszego nastawienia do drugiej osoby 🙂 . Każdy ma prawo wyboru i decyzji .
  Pozdrawiam .

 • Basia

  z moim ex rozstalismy sie w zgodzie z kulturą nie wyobrażam sobie tego żeby wskoczyć z nim do łózka , to brak szacunku dla niego i dla mnie. Koniec juz sie skonczyło.

 • W

  Co za bzdury, kim są te kobiety? Widocznie mają bardzo słabą wolę. Jak już on jest byłym, po co wchodzić do tej samej rzeki? Żeby wrócił? Po co to robić? Po co rozdrapywać rany? Po co robić sobie taką krzywdę? To masochistki jakieś

 • Olga

  Ja tez się z tym nie zgadzam. Ludzie zazwyczaj rozstaja się w złości i ciężko mi uwierzyć że nagle postanawiają się ze sobą przespać.

 • Monika

  Dwa razy do tej samej wody się nie wchodzi!tego kwiatu jest pół swiatu

 • Żaneta

  Myślę że tylko wtedy kiedy kobieta nie pogodzila się do końca z rozstaniem i nadal kocha. .tylko wtedy jest to możliwe do wykonania

 • Paula

  W zyciu mi sie nie zdarzyło, ba! nawet przez mysl by mi nie przeszlo 🙂 włazic do tej samej rzeki 🙂 Nawet iskierki pociągu do swoich ex nie czuję 😀 Babrac się w przeszlosci jak mozna miec przyszlosc, bez sensu

  • Adam

   Po to do tej samej rzeki wejść żeby było jak za pierwszym razem a nawet lepiej durniu który nawet tego przysłowia nie ogarnia…

 • Mariusz

  Na własnej skórze to poczułem,jedna mówi tak druga tak a tęskni jak cholera!!!!!

 • Emilia

  Nieeeee!!! A zresztą mojemu mężowi nie dorasta do pięt

 • Renata

  Nie dziękuję ….choćby był ostatnim facetem na tej planecie

 • Marlena

  Chyba bym sobie w łeb szczelila

 • Izabela

  Ja nie mam tego problemu. Ex to ex.

 • Maria

  Uważam że wszystko zależy jaki był ten ex…
  Ja bym nigdy nie uwieżyła wcześniej że może być chemia na Maxa między ludźmi jeśli nawet się nie lubią. A jednak.
  Uważam że inaczej z byłym chłopakiem w zupełnie do innego z byłym mężem, z którym ma się dzieci.
  I to nie znaczy że kobieta na coś liczy-ja tu niektóre osoby piszą.
  Jest coś co ludzi łączy w nie mogą być razem-inne charaktery itp I tyle…

  • Magda

   Wszystko zalezy od sytuacji… nie koniecznie chodzi o ego o chęć powrotu… lubię sex a ze z byłym było mi dobrze w łóżku czasem się spotykamy… oboje jesteśmy samotni… wolni… chociaż ostatnio zaczynam zastanawiać się czy to normalne…

 • Pojedyncza

  O ile w ogóle istnieje coś takiego jak seks bez zobowiązań, to na pewno nie można o nim mówić w przypadku byłego partnera. A przynajmniej nie z kobiecej perspektywy (bo w przypadku mężczyzn może czasem się to udać). To po prostu niewykonalne żeby współżyć z kimś, kto był dla nas najbliższą osobą i zrobić to zupełnie bez emocji, bez podtekstu, bez ukrytych pragnień czy celów. Zwykle rzeczywiście stoi za tym chęć by wrócił albo inna forma nie przepracowanych uczuć.
  I choć godzenie się w łóżku czasem jest naprawdę wspaniałym rozwiązaniem, to po rozstaniu działa to już trochę inaczej…

 • Xyz

  Mam wrażenie że wszystkie pałacie tylko nienawiścią do byłych. A jeśli nadal go kochasz? Mimo, że Cię zdradzał, odszedł do innej, a byliście małżeństwem długie lata, macie dzieci… Ciągnie was do siebie wzajemnie…

 • Anka

  Chyba wszystkich zaskoczę trochę tym, że poszłam do łóżka z moim ex po 14 latach nie bycia z nim. Kochaliśmy się dawniej -to było młodzieńcze i szalone-byliśmy 9 lat ale nie wytrwaliśmy dłużej-nie był chyba dojrzały na tyle aby bawić się w zakładanie rodziny i td. Postanowiłam odejść choć było ciężko-przeżyłam to bardzo ale życie toczyło się dalej. Po 14 latach wyszło tak że zaczęliśmy się spotykać-bardziej jako kumple choć widziałam że mieliśmy an siebie ochotę i może po pół roku przespaliśmy się ze sobą. Teraz pisze-dzwoni-chce się spotkać tylko ja nie wiem nie dość że czego chcę to nie jestem pewna o co jemu chodzi…. Czy to tylko sex???

 • Zoska

  Tez się przespałam z byłym prawie po roku . Myslam ze jeszcze go kocham. Prawdopodobnie odszedł do innej choć do dziś się nie przyznaje i ukrywa. Zrobiłam to i mam satysfakcję ze ja tez zdradził. Nie mam wyrzutów, tylko utwierdziłam się ze dobrze ze mnie zostawił. Wiem ze to nie są dobre emocje, ale przeżyłam to, bolało a teraz jak ręka odjął . Teraz jest koniec i obojętność.

 • Zosia

  Zdradzał mnie rozstaliśmy się ze 100 razy. Wykańczało mnie to psychicznie byłam ślepo zakochana. Chciałam dać mu druga szanse, tłumaczyć sobie ze uroiłam te jego zdrady, ze niemożliwe zeby z dowiem z pracy . Tym bardziej ze się rozstaliśmy. Wypisuje głupoty raz na dwa trzy tyg, kończy się w łóżku. Sex bez zobowiązań, teraz już sama nie wiem po co. Może dlatego ze nikogo nie mam ? Może utwierdzenie się ze skoro sypia u mnie i jeśli jeszcze u niej to jest poniżej wszystkiego ? Nie wiem. Nie rozumiem tego sama, ale to tez pewien rodzaj terapiii bo nie wyobrażam sobie z nim mieszkać czy założyć rodziny. Może ostatni sex mamy już za sobą i koniec

 • M

  Artykuł prawdziwy, znam z autopsji własnej. Osobiście nie potrafię się uwolnić od seksu z ex, który porzucił mnie w 5-tym miesiącu ciąży i zalozyl inna rodzinę. Jednak cały czas utrzymujemy relacje „łóżkowe „

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>