Siemię lniane – właściwości lecznicze. Wykorzystaj je teraz!
Nasiona lnu są znane i cenione od setek lat. Choć bywały okresy, w których nie dostrzegano ich właściwości, dzisiaj mocno nadrabiamy stracony czas. Wiemy bowiem, że niepozorne, drobne nasionka mają wielką moc. Jakie siemię lniane właściwości lecznicze posiada? Kto i w jaki sposób powinien je wykorzystać? Jest duża szansa, że właśnie Ty!
Nasiona lnu – niezwykle przydatne
Nasiona lnu pozyskiwane są z lnu zwyczajnego. Znane są pod terminem Linum usitatissimum, czyli „najbardziej przydatne”. Uważane są za superpożywienie, które mogą być doceniane za długą listę korzyści zdrowotnych, jakie zapewniają.
Uprawiane są od początku cywilizacji. To jedna z najstarszych roślin świata. Co istotne nie trzeba jej jeść dużo, by czerpać z jej niesamowitych właściwości.
Wystarczy jedna łyżka dziennie
Siemię lniane jest niezwykłe. Wystarczy jedna łyżka dziennie, która zaspokaja zapotrzebowanie na mnóstwo składników odżywczych.
Siemię lniane dostarcza mnóstwo cennego białka, błonnika, kwasów tłuszczowych omega 3. Dodatkowo pozwala na zaspokojenie zapotrzebowania na wiele witamin (B1, B6, kwas foliowy) i minerałów (wapń, żelazo, magnez, potas), bez których trudno wyobrazić sobie zdrowe i pełne energii codzienne funkcjonowanie.
Jedna łyżka siemienia lnianego to tylko 37 kalorie, tyle co filiżanka czerwonych porzeczek. Zawiera aż 3 gramy błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego), które stanowią 8-12% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.
Siemię lniane właściwości lecznicze
Jakie właściwości lecznicze ma siemię lniane? Lista jest długa.
- zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, serca, w tym zawału – z powodu wysokiej zawartości cennych kwasów tłuszczowych omega 3,
- zmniejsza ryzyko raka, za sprawą wysokiej zawartości lignanów (zawierają ich aż 800 razy więcej niż inne rośliny), które działają przeciwutleniająco i estrogennie (źródło – badania),
- ogranicza szczególnie wystąpienie nowotworu piersi u kobiet po menopauzie,
- zmniejsza ryzyko rozwoju raka prostaty u mężczyzn,
- usprawnia trawienie i wypróżnianie,
- łagodzi objawy jelita drażliwego,
- pozwala wyregulować poziom cukru we krwi,
- kontrolują łaknienie, wspomagają odchudzanie,
- obniża ciśnienie krwi (badania),
- wzmacnia działanie układu odpornościowego,
- działa przeciwgrzybicznie.
Przeprowadzono badanie w Kandzie, które wykazało, że jedzenie 30 gramów nasion lnu dziennie przez sześć miesięcy obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi odpowiednio o 10 mmHg i 7 mmHg. A to znacznie zmniejsza ryzyko chorób krążenia, będących przyczyną co drugiego zgonu w Polsce.
Jak spożywać nasiona lnu?
- spożywaj zmielone nasiona lnu, bo są łatwiejsze w trawieniu,
- jeśli przygotowujesz chleb w domu, dodaj do mąki trochę zmielonych nasion lnu,
- dodawaj olej lniany do sałatek,
- dodawaj zmielone nasiona lniane do jogurtu, koktajli, sosów, naleśników.
Siemię lniane jest neutralne w smaku. Nie zmienia smaku przygotowywanych potraw, dlatego może być stosowane na szeroką skalę. Spróbujesz?
Zostaw komentarz