Główne menu

Siostra sprawia, że…stajesz się lepsza

Nie ma jak siostra. Mimo licznych konfliktów, zazdrości i walki o władzę, posiadanie siostry jest niesamowite! To największy prezent, jaki można dostać od rodziców. Tym cenniejszy, gdy mama i tata podejdą mądrze do wychowywania dzieci i pomogą w zbudowaniu silnej i wartościowej relacji. To procentuje na całe życie!

Liczne badania naukowców udowodniły, że posiadanie siostry ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Dzięki siostrze masz szansę być zdrowszą i szczęśliwszą. I czego chcieć więcej?

Gdy masz siostrę, jesteś milsza dla otoczenia

Badanie z 2010 roku udowodniło, że posiadanie siostry sprawia, że stajemy się bardziej sympatyczne dla otoczenia. Do takich wniosków doszli naukowcy, przyglądając się prawie 400 rodzinom. Co się okazało? Siostra łagodzi obyczaje, sprawia, że uspokajamy się i stajemy się milsi. Pozytywnie wpływa zarówno na brata jak i siostrę.

Jest coś jeszcze. Inne badanie pokazały, że siostra sprawia, że odczuwamy mniej przykrych emocji – poczucia winy, samotności. Ponadto pozytywny wpływ siostry chroni nas przed strachem i obawami przed działaniem.

Wyniki badań wskazują, że wpływ siostry na rodzeństwo jest dwa razy większy niż wpływ rodziców.  Siostra jak mało kto sprawia, że stajemy się bardziej uczynne i chętniej niesiemy pomoc innym.

I bardziej niezależna

Masz siostrę? To super! Twoja szansa na naprawdę spektakularny sukces w życiu rośnie. Siostry wzmacniają naszą niezależność, są niezwykłym wsparciem, którego wartości nie da się przecenić. Badania pokazały, że motywują do rozwoju i mocno zwiększają szansę na sukces. Gdy masz siostrę, stajesz się jeszcze bardziej ambitna. I nie boisz się ryzykować.

„Pamiętaj, że ten, kto żyje blisko studni, nie zazna pragnienia, a ta, która ma obok siebie siostrę, nie pogrąży się w rozpaczy”. Lisa See

A także szczęśliwsza

Badacze idą o krok dalej. Twierdzą, że posiadanie siostry czyni nas szczęśliwszymi.

Naukowcy badając 571 osób w wieku od 17 do 25 lat, odkryli, że osoby mające co najmniej jedną siostrę są mniej zestresowani, bardziej zrównoważeni i optymistyczni od osób niemających rodzeństwa lub mających tylko braci. Dlaczego? Badacze przypuszczają, że może mieć to związek z dążeniem sióstr do wyrażania emocji, mówienia wprost o uczuciach i promowania dróg porozumiewania się.

siostra

Posiadanie siostry zmniejsza ryzyko…rozwodu w dorosłym życiu

Inna ciekawa zaleta posiadania siostry? Mniejsze ryzyko rozwodu. Posiadanie rodzeństwa, w tym zwłaszcza siostry, zwiększa nasze zdolności komunikacji. Sprawia, że stajemy się bardziej zdeterminowane, umiemy się odnaleźć w trudnych sytuacjach, szybciej się dogadamy z drugą osobą. A to wszystkie cechy, które przydają się w życiu. Są niezbędne do budowania trwałych związków.

„Tylko jedne więzi są nierozerwalne na tym świecie: pomiędzy siostrami.” Philippa Gregory

Macie siostrę? 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>