„Siostrzeństwo” jajników, czyli synchronizacja menstruacyjna
Dlaczego cykle miesięczne kobiet zamieszkujących razem synchronizują się? Udowodniono, że kobiety niestosujące terapii hormonalnej miesiączkują w tym samym czasie. Wszystko z uwagi na feromony, które wydzielają, wpływając na inne osoby z otoczenia.
Tak jest wygodniej
Dzisiaj żyjemy całkowicie inaczej niż niegdyś. Kiedyś budowałyśmy społeczność kobiet, która mocno się wspierała, motywowała, chroniła siebie nawzajem. Kobiety przebywały razem, i z wielu powodów pewne momenty życia przeżywały w tym samym czasie. Łatwiej było, gdy większość miała miesiączkę w tych samych dniach. Kobiety dawały sobie czas na odpoczynek, regenerację, powrót sił, który był możliwy do kontynuowania przerwanej pracy. Odpoczywały razem i pracowały razem. Współpraca była kluczowa.
Dlatego naturalne i całkiem przydatne było zjawisko, kiedy kobiety miewały miesiączki w nowiu, a owulację w okolicy pełni. Wszystkie w tym samym lub podobnym czasie.
To właśnie cykl zmian księżyca wpływał na nas wyjątkowo silnie, niektórzy badacze twierdzą, że nadal jest on ogromny. To dlatego gdy nadchodzi pełnia, porodówki pękają w szwach (choć nie wszystkie badania potwierdzają, że więcej dzieci rodzi się w pełni, to doświadczenie wielu lekarzy jest właśnie takie). I dlatego z tego samego powodu kobiety zamieszkujące razem, niestosujące środków hormonalnych, miesiączkują razem. Bardzo często, oczywiście nie zawsze.
Co jeszcze wiemy?
Inne ciekawe badanie wskazuje, że kobiety będące w bliskim i stałym kontakcie z innymi ludźmi mają krótszy i regularny cykl. Natomiast te, które z jakiegoś powodu są odizolowane od innych miesiączkują mniej regularnie. („Ciało kobiety. Mądrość kobiety” dr med. Christiane Northrup)
Zostaw komentarz