Główne menu

Siwe włosy po 30

Czy gdy pojawiają się siwe włosy po 30 to jest się czym martwić? A może to nic nadzwyczajnego, że w tym wieku nasze fryzury zaczynają się „starzeć”, błyszcząc niczym srebro?

Siwe włosy po 30

Przyczyny siwienia – nie tylko starzenie

Siwienie włosów zaczyna się od cebulek włosów, czyli tego elementu włosa, który znajduje się pod skórą. To właśnie tam dochodzi do zmian w komórkach barwnikowych melanocytach, produkujących melaninę. Na skutek zmian występujących z upływem czasu, a określając to wprost – podczas starzenia, komórki skóry nie produkują wystarczającej ilości barwnika. W konsekwencji włosy stają się siwe, bo tracą swój naturalny kolor.

Jako przyczynę przyspieszającą siwienie wymienia się nie tylko naturalny proces starzenia, ale także niedobory ważnych składników i witamin. Podczas siwienia brakuje nam witamin z grupy B – B12, B5, B6 i biotyny oraz kwasu foliowego. Możemy cierpieć także na niedobór witaminy E, D a także minerałów: cynku, żelaza, miedzi i wapnia.

Winny stres i choroby

Oprócz niedoborów witamin i minerałów za starzenie włosów, w tym za siwienie może odpowiadać stres. Na skutek dużego napięcia odczuwanego każdego dnia możemy stracić swój naturalny kolor włosów nawet w kilka tygodni. To dość typowe, gdy po przeżytej traumie wyglądamy na kilka a nawet kilkanaście lat starsze niż jesteśmy w rzeczywistości.

Jednak nie tylko stres ma wpływ na nasz kolor włosów. Bardzo często powodem są powszechnie występujące choroby tarczycy, które niezdiagnozowane mogą czynić spore spustoszenie w naszym ciele.

Czy warto wyrywać siwe włosy?

Niektóre kobiety zszokowane, że „już” mają siwe włosy, postanawiają je wyrywać. Robią to z determinacją i prawdziwą konsekwencją. Jednak czy rzeczywiście warto wyrywać siwe włosy?

To już zależy. Jeśli chcemy pozbyć się włosa na stałe, to można to robić. Trzeba mieć bowiem świadomość, że wielokrotne wyrywanie siwego włosa, może skutkować tym, że w ogóle przestanie on wyrastać.

Jak postępować z przedwczesnym siwieniem?

Przede wszystkim należy przyjrzeć się swojej codziennej diecie. Kluczowe jest to, aby zadbać, żeby jadłospis był bogaty w witaminy z grupy B, do tego potrzebne są minerały takie jak cynk, selen, miedź, jod. Im więcej antyoksydantów w diecie, tym lepiej. Dlatego jedzmy dużo warzyw, zwłaszcza zielonych, sięgajmy po kiełki i orzechy.

Po drugie należy znaleźć sposób na stres. Trzeba zadbać o siebie, regularnie się ruszając i wypoczywając. Kluczowy jest spokojny, wystarczająco długi sen, a do tego unikanie używek takich, jak nikotyna, alkohol czy kawa.

Inne sposoby na siwe włosy po 30

Możemy udać się do kosmetyczki i wypróbować polecane zabiegi na przedwczesne siwienie. Najwyżej oceniana jest mezoterapia igłowa, ale również sprawdzić się może stosowanie wcierek na skórę głowy.

Inny sposób to wypróbowanie szamponów spowalniających siwienie. Ich skuteczność raczej nie jest spektakularna, choć nie brakuje osób, które polecają po nie sięgnąć.

Z domowych sposobów sprawdza się płukanka z kawy, która w naturalny sposób może pomóc nam przyciemnić włosy. Przepis jest bardzo prosty: stosujemy do 10 łyżeczek zmielonej kawy na pół litra wody. Następnie odcedzamy napar. Fusów używamy do peelingu skóry ciała lub głowy. Napar z kolei stosujemy po myciu na głowę, płucząc w nim włosy przez kilka minut. Na koniec spłukujemy chłodną wodą.
Od systematyczności zabiegów decydować będzie ostateczny sukces terapii.

Siwe włosy po 30 – czas na koloryzację?

Siwe włosy ukryjemy oczywiście w najbardziej tradycyjny sposób, decydując się po prostu na farbowanie. Możemy sięgnąć po hennę, która jest naturalnym barwnikiem, bogatym w witaminy A, D B, potas, magnez i wapń.
Można skorzystać z delikatnych płukanek ukrywających siwe włosy u fryzjerki lub zdecydować się na tradycyjną koloryzację.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>